dnes
Neděle - jasno
0°C
zítra
Pondělí - jasno
0°C
pozítří
Úterý - jasno
1°C
Trhy na Jiřáku: Praha 3 chystá další sezonu
Typická nabídka trhů v zimě. Foto: archiv P3

Trhy na Jiřáku: Praha 3 chystá další sezonu

Trhy na Jiřáku pod taktovkou městské části Prahy 3 zahajují 14. února novou sezonu. Mají za sebou rok změn a už za dva týdny mohou návštěvníci trhů znovu nakoupit oblíbené zboží.

Na počátku loňského roku převzala pořádání farmářských trhů na Jiřáku MČ Praha 3 poté, co po šesti letech ukončila spolupráci se spolkem Archetyp a nový provozovatel nevzešel ani z výběrového řízení.

Ze strany městské části šlo o nejrychlejší řešení, které mělo zachovat v co největším rozsahu služby, na které byli občané zvyklí. Organizaci trhů svěřila radnice Správě zbytkového majetku, společnosti vlastněné městskou částí, která se primárně věnuje správě bytů a nebytových prostor a veřejného prostranství.

„Museli jsme se rychle zorientovat, na přípravu jsme do zahájení sezony měli asi tři týdny,“ říká Veronika Brabcová, manažerka trhů, která má jejich provoz na starosti.

Prodejci jsou pečlivě vybíráni, s každým zájemcem se manažerka sejde osobně, jejich zboží ověřuje, kontroluje živnostenské listy, jezdí se podívat přímo do výroby nebo tam, kde zboží pěstují. „V rámci středních Čech navštěvujeme zelináře a prověřujeme, zda jde skutečně o farmářské zboží,“ říká Brabcová. Během roku byly trhy také několikrát podrobeny intenzivním kontrolám hygieniků a České obchodní inspekce, které neshledaly žádné závažné pochybení.

Trhy mají kapacitu 32 prodejních míst. Vzhledem k tomu, že se konají od středy do soboty a prodejci se v jednotlivých dnech také mění, vystřídá se na trzích během týdne až 80 firem.

V nové sezoně organizátoři nepočítají se zásadními změnami v režimu ani charakteru trhů. I nadále budou od středy do pátku od 8 do 18 hodin a v sobotu do 14 hodin. Ambicí radnice je zachovat a ještě posílit rodinný charakter trhů.

Nabídka by měla v úvodu sezony obsahovat převážně kořenovou zeleninu, brambory, ovoce, sýry, vejce, ryby, uzeniny, pečivo nebo nápoje a květiny. Postupně se budou přidávat prodejci sezonního zboží. S případným oživením a novinkami by kromě organizátorů měli přicházet i sami farmáři.

Novinky se budou týkat hlavně rozšíření oblíbených tematických akcí nebo doprovodného programu. Vloni lidé kladně hodnotili hudební doprovod, který dotvářel atmosféru trhů. Pro letošek je v plánu oslovit místní začínající kapely a umělce, kteří by se na trzích mohli prezentovat.

Páteční odpoledne bude zasvěceno programu pro rodiny s dětmi, osvědčila se například půjčovna deskových her a hraček, proto se bude ve stejné nabídce pokračovat i letos. Prostor pro svoji prezentaci zde najdou i místní neziskové organizace a bude dán i chráněným dílnám pracujícím se zdravotně postiženými nebo spolkům pro seniory, které dostanou příležitost na trzích prezentovat své výrobky a činnost.

 


Stav muže, který se zapálil v centru, je vážný

Včera v 18:08

Stav muže, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí v Praze, je i nadále vážný. Je stále na jednotce intenzivní péče na klinice popáleninové medicíny v umělém spánku. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Roubalová.

Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

17. ledna 2019 ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Další články
Nahoru