dnes
Pátek - jasno
21°C
zítra
Sobota - jasno
21°C
pozítří
Neděle - jasno
19°C
Trhy na Jiřáku: Praha 3 chystá další sezonu
Typická nabídka trhů v zimě. Foto: archiv P3

Trhy na Jiřáku: Praha 3 chystá další sezonu

Trhy na Jiřáku pod taktovkou městské části Prahy 3 zahajují 14. února novou sezonu. Mají za sebou rok změn a už za dva týdny mohou návštěvníci trhů znovu nakoupit oblíbené zboží.

Na počátku loňského roku převzala pořádání farmářských trhů na Jiřáku MČ Praha 3 poté, co po šesti letech ukončila spolupráci se spolkem Archetyp a nový provozovatel nevzešel ani z výběrového řízení.

Ze strany městské části šlo o nejrychlejší řešení, které mělo zachovat v co největším rozsahu služby, na které byli občané zvyklí. Organizaci trhů svěřila radnice Správě zbytkového majetku, společnosti vlastněné městskou částí, která se primárně věnuje správě bytů a nebytových prostor a veřejného prostranství.

„Museli jsme se rychle zorientovat, na přípravu jsme do zahájení sezony měli asi tři týdny,“ říká Veronika Brabcová, manažerka trhů, která má jejich provoz na starosti.

Prodejci jsou pečlivě vybíráni, s každým zájemcem se manažerka sejde osobně, jejich zboží ověřuje, kontroluje živnostenské listy, jezdí se podívat přímo do výroby nebo tam, kde zboží pěstují. „V rámci středních Čech navštěvujeme zelináře a prověřujeme, zda jde skutečně o farmářské zboží,“ říká Brabcová. Během roku byly trhy také několikrát podrobeny intenzivním kontrolám hygieniků a České obchodní inspekce, které neshledaly žádné závažné pochybení.

Trhy mají kapacitu 32 prodejních míst. Vzhledem k tomu, že se konají od středy do soboty a prodejci se v jednotlivých dnech také mění, vystřídá se na trzích během týdne až 80 firem.

V nové sezoně organizátoři nepočítají se zásadními změnami v režimu ani charakteru trhů. I nadále budou od středy do pátku od 8 do 18 hodin a v sobotu do 14 hodin. Ambicí radnice je zachovat a ještě posílit rodinný charakter trhů.

Nabídka by měla v úvodu sezony obsahovat převážně kořenovou zeleninu, brambory, ovoce, sýry, vejce, ryby, uzeniny, pečivo nebo nápoje a květiny. Postupně se budou přidávat prodejci sezonního zboží. S případným oživením a novinkami by kromě organizátorů měli přicházet i sami farmáři.

Novinky se budou týkat hlavně rozšíření oblíbených tematických akcí nebo doprovodného programu. Vloni lidé kladně hodnotili hudební doprovod, který dotvářel atmosféru trhů. Pro letošek je v plánu oslovit místní začínající kapely a umělce, kteří by se na trzích mohli prezentovat.

Páteční odpoledne bude zasvěceno programu pro rodiny s dětmi, osvědčila se například půjčovna deskových her a hraček, proto se bude ve stejné nabídce pokračovat i letos. Prostor pro svoji prezentaci zde najdou i místní neziskové organizace a bude dán i chráněným dílnám pracujícím se zdravotně postiženými nebo spolkům pro seniory, které dostanou příležitost na trzích prezentovat své výrobky a činnost.

 


Praha 15: Občané se poprvé mohou zapojit do participativního rozpočtu

16. dubna 2019 v 07:24

Radnice patnácté městské části včera odstartovala první ročník participativního rozpočtování. Poprvé v historii tak budou občané sami navrhovat a svým hlasováním podporovat projekty, které radnice v letošním roce zrealizuje.

Další články
Nahoru