dnes
Pondělí - jasno
14°C
zítra
Úterý - zatazeno
15°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Trhy na Jiřáku: Praha 3 chystá další sezonu
Typická nabídka trhů v zimě. Foto: archiv P3

Trhy na Jiřáku: Praha 3 chystá další sezonu

Trhy na Jiřáku pod taktovkou městské části Prahy 3 zahajují 14. února novou sezonu. Mají za sebou rok změn a už za dva týdny mohou návštěvníci trhů znovu nakoupit oblíbené zboží.

Na počátku loňského roku převzala pořádání farmářských trhů na Jiřáku MČ Praha 3 poté, co po šesti letech ukončila spolupráci se spolkem Archetyp a nový provozovatel nevzešel ani z výběrového řízení.

Ze strany městské části šlo o nejrychlejší řešení, které mělo zachovat v co největším rozsahu služby, na které byli občané zvyklí. Organizaci trhů svěřila radnice Správě zbytkového majetku, společnosti vlastněné městskou částí, která se primárně věnuje správě bytů a nebytových prostor a veřejného prostranství.

„Museli jsme se rychle zorientovat, na přípravu jsme do zahájení sezony měli asi tři týdny,“ říká Veronika Brabcová, manažerka trhů, která má jejich provoz na starosti.

Prodejci jsou pečlivě vybíráni, s každým zájemcem se manažerka sejde osobně, jejich zboží ověřuje, kontroluje živnostenské listy, jezdí se podívat přímo do výroby nebo tam, kde zboží pěstují. „V rámci středních Čech navštěvujeme zelináře a prověřujeme, zda jde skutečně o farmářské zboží,“ říká Brabcová. Během roku byly trhy také několikrát podrobeny intenzivním kontrolám hygieniků a České obchodní inspekce, které neshledaly žádné závažné pochybení.

Trhy mají kapacitu 32 prodejních míst. Vzhledem k tomu, že se konají od středy do soboty a prodejci se v jednotlivých dnech také mění, vystřídá se na trzích během týdne až 80 firem.

V nové sezoně organizátoři nepočítají se zásadními změnami v režimu ani charakteru trhů. I nadále budou od středy do pátku od 8 do 18 hodin a v sobotu do 14 hodin. Ambicí radnice je zachovat a ještě posílit rodinný charakter trhů.

Nabídka by měla v úvodu sezony obsahovat převážně kořenovou zeleninu, brambory, ovoce, sýry, vejce, ryby, uzeniny, pečivo nebo nápoje a květiny. Postupně se budou přidávat prodejci sezonního zboží. S případným oživením a novinkami by kromě organizátorů měli přicházet i sami farmáři.

Novinky se budou týkat hlavně rozšíření oblíbených tematických akcí nebo doprovodného programu. Vloni lidé kladně hodnotili hudební doprovod, který dotvářel atmosféru trhů. Pro letošek je v plánu oslovit místní začínající kapely a umělce, kteří by se na trzích mohli prezentovat.

Páteční odpoledne bude zasvěceno programu pro rodiny s dětmi, osvědčila se například půjčovna deskových her a hraček, proto se bude ve stejné nabídce pokračovat i letos. Prostor pro svoji prezentaci zde najdou i místní neziskové organizace a bude dán i chráněným dílnám pracujícím se zdravotně postiženými nebo spolkům pro seniory, které dostanou příležitost na trzích prezentovat své výrobky a činnost.

 


Listopadové Dny geografie na Albertově

Dnes v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

V Praze 15 se bude diskutovat o Zdravé městské části

Včera v 08:32

Druhé diskusní fórum Zdravé městské části Praha 15 se koná v pondělí 12. listopadu.

Hlavní město spustilo aplikaci Prague Histories

9. listopadu 2018 v 08:23

Praha připravila v rámci letošních oslav mobilní aplikaci Prague Histories. Tento interaktivní průvodce provede Pražany i turisty po tematických stezkách mapujících známé i neznámé milníky 100 let historie Prahy. Na zastávkách uživatelé objeví historické fotografie a další zajímavosti. Některé...

Další články
Nahoru