dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
Třetí výročí úmrtí Václava Havla: Bývalého prezidenta připomene několik akcí
Václav Havel na Národním muzeu. Foto: David Sedlecký / Wikimedia Commons

Třetí výročí úmrtí Václava Havla: Bývalého prezidenta připomene několik akcí

Třetí výročí úmrtí bývalého českého prezidenta Václava Havla si dnes připomínají jeho příznivci. Nejrozšířenější asi bude akce s krátkými kalhotami, která připomíná Havlovo vystoupení na vojenské přehlídce s povytaženými nohavicemi. Havel sám se ale ke svému mírnému společenskému nedopatření vracel a trpělivě ho znovu a znovu vysvětloval.

V kostele sv. Anny, z nějž Havel se svou ženou Dagmar budovali společenské centrum Pražská křižovatka, bude v 18 hodin kardinál Dominik Duka sloužit za Havla zádušní mši.

V sídle Knihovny Václava Havla v Ostrovní ulici večer vystoupí Divadlo na tahu, které v režii Andreje Kroba uvede jeho méně známou „vaňkovku“, hru Protest z roku 1978.

A v Mlýnské kavárně na Kampě se večer sejdou Havlovi přátelé nad jeho texty či oblíbenou hudbou, hlavně však vzpomínkou na významnou osobnost českých i evropských dějin.

Anketa

Který z dosavadních prezidentů byl/je podle vás největší osobností?

49.5%
(49.5%)
11.2%
(11.2%)
39.3%
(39.3%)
V divadle Alfred ve dvoře začne v 16 hodin Čtení z Havla – přijít může každý, kdo si chce úryvkem z některého z Havlova textu připomenout jeho osobnost a myšlenky. V Praze 6 mohou lidé odpoledne přijít do Wuchterlovy ulice zapálit svíčku a pokusit se znovu vytvořit symbol srdce, jímž prezident doplňoval svůj podpis.

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 ve své chalupě na Hrádečku. Na jeho odchod okamžitě začali lidé spontánně reagovat vzpomínáním a setkáváním se, na veřejných místech zapalovali svíčky.

V kostele sv. Anny se rakvi s jeho ostatky přišly v dalších dnech poklonit tisíce lidí. Státní pohřeb se konal 23. prosince v katedrále svatého Víta. Přijelo na něj 16 hlav států.


Další články
Nahoru