dnes
Čtvrtek - zatazeno
15°C
zítra
Pátek - zatazeno
19°C
pozítří
Sobota - zatazeno
22°C
Místo, odkud už skoro čtvrt století míří do metropole pitná voda, prošlo rekonstrukcí
Výtlačný řad byl vybudován v letech 1988 až 1993, má celkovou délku 21 kilometrů. Foto: PVK

Místo, odkud už skoro čtvrt století míří do metropole pitná voda, prošlo rekonstrukcí

Třetí káranský výtlačný řad, kterým do hlavního města míří pitná voda od roku 1993, prošel významnou rekonstrukcí. Nově je opraveno 18 vzdušníkových šachet a armaturní objekt AO6 na břehu Labe.

„Vše si důkladnou rekonstrukci opravdu zasloužilo. Armatury projektované v osmdesátých letech minulého století byly špatně funkční a nespolehlivé. Uzávěry u labské shybky vůbec netěsnily a bylo nutné je vyměnit,“ uvedl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které zajišťovaly technické a organizační záležitosti celé akce. Jejím investorem byla Pražská vodohospodářská společnost.

Rekonstrukce si zasloužila detailní naplánování, protože odstavení třetího výtlačného řadu představovalo značný zásah do systému zásobování hlavního města pitnou vodou. Vodojem Ládví byl odkázán pouze na želiveckou vodu a středočeské obce napojené na tento přivaděč zůstaly bez vody. „Těm jsme zajistili náhradní zásobování pomocí 26 voznic,“ dodal mluvčí PVK.

Přípravné práce (bourání a navezení materiálu) začaly před výlukou, která odstartovala 2. listopadu. Dodávka vody na vodojem Ládví byla v plném rozsahu po doplnění, proplachu a ověření kvality obnovena 9. listopadu. V průběhu prosince budou ještě probíhat dokončovací práce bez vlivu na zásobování.

Třetí výtlačný řad, který byl vybudován v letech 1988 až 1993, má celkovou délku 21 kilometrů. Přivádí vodu z úpravny v Káraném do vodojemu Ládví na severu Prahy, zároveň zásobuje obce Dřevčice, Veleň, Polerady, Sluhy a Brázdim.

Káranská vodárna zahájila svůj provoz v roce 1914. Voda do Prahy proudí kromě opravovaného také dalšími dvěma výtlačnými řady, které vedou do vodojemu Flora.

Podzemní pitná voda v Káraném je získávána ze soustavy 680 vrtaných studní podél řeky Jizery. Pomocí čerpacích stanic a gravitačního řadu je  dopravena do hlavní čerpací stanice v Káraném. Kapacita tohoto systému je zhruba 900 litrů za sekundu. Další významné kvalitní zdroje podzemní vody jsou zdroje umělé infiltrace, kde je surová jizerská voda po prosté filtraci na pískových rychlofiltrech přečerpávána do otevřených vsakovacích nádrží.

Vsakovaná voda získává vlastnosti podzemní vody a obohacuje tak její přirozené zásoby. Voda je jímána ve vzdálenosti 200 metrů od místa vsaku systémem vrtaných studní a studní spouštěných s horizontálními sběrači. Čerpadly osazenými v těchto studních je voda přečerpávána pomocí gravitačního svodného řadu do hlavní čerpací stanice v Káraném. Kapacita systému je 700 až 900 litrů za sekundu. Vydatnost všech zdrojů úpravy vody Káraný je 1750 litrů za sekundu.


Praha 5 získala fotbalové hřiště Hlubočepy. Užívat by ho měli podle radnice především místní

Včera v 16:23

„S elánem a chutí se hodlá MČ Praha 5 pustit do obnovy Hlubočepského hřiště, které po složitém, jedenáctiletém vyjednávání získala do svého vlastnictví. A chceme znát vaši představu o jeho využití,“ uvedl zástupce starosty MČ Praha 5 Lukáš Herold na veřejném setkání představitelů radnice MČ Praha...

Vlasta a Otakar Štáflovi budou mít pamětní desku

Včera v 16:13

Manželé Štáflovi, malíř Otakar a spisovatelka Vlasta, bydleli na Vinohradech v Mánesově ulici v ateliéru. Při bombardování Prahy 14. února 1945 zahynuli v troskách zasaženého domu. Na domě Mánesova 20 jim starostka městské části Jana Černochová slavnostně 9. května v 16 hodin odhalí...

Praha uspořádala seminář k bytové politice

Včera v 07:46

Aktuální bytová politika hlavního města Prahy byla tématem semináře, který se dnes uskutečnil v budově Nové radnice formou kulatého stolu. Iniciátorem akce byl radní hl. m. Prahy pro oblast bydlení Radek Lacko. 

Procházka budoucí Parkovou čtvrtí na Nákladovém nádraží Žižkov

24. dubna 2018 ve 14:54

Veřejnost bude mít ve středu, 25. dubna od 17 do 18 hodin, možnost nahlédnout za brány nepřístupného brownfieldu v severní části Nákladového nádraží Žizkov. Central Group zde připravuje ve spolupráci s hlavním architektem Jakubem Ciglerem a za účastí devíti předních architektonických studií...

Kolovraty získaly hasičský speciál

24. dubna 2018 v 10:32

Nový zásahový vůz převzal od města Prahy Sbor dobrovolných hasičů městské části Praha Kolovraty. O pořízení hasičského speciálu pro Kolovraty se zasadil Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality, který byl předání přítomen.

Další články
Nahoru