dnes
Neděle - oblacno
7°C
zítra
Pondělí - skorojasno
12°C
pozítří
Úterý - zatazeno
13°C
Místo, odkud už skoro čtvrt století míří do metropole pitná voda, prošlo rekonstrukcí
Výtlačný řad byl vybudován v letech 1988 až 1993, má celkovou délku 21 kilometrů. Foto: PVK

Místo, odkud už skoro čtvrt století míří do metropole pitná voda, prošlo rekonstrukcí

Třetí káranský výtlačný řad, kterým do hlavního města míří pitná voda od roku 1993, prošel významnou rekonstrukcí. Nově je opraveno 18 vzdušníkových šachet a armaturní objekt AO6 na břehu Labe.

„Vše si důkladnou rekonstrukci opravdu zasloužilo. Armatury projektované v osmdesátých letech minulého století byly špatně funkční a nespolehlivé. Uzávěry u labské shybky vůbec netěsnily a bylo nutné je vyměnit,“ uvedl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které zajišťovaly technické a organizační záležitosti celé akce. Jejím investorem byla Pražská vodohospodářská společnost.

Rekonstrukce si zasloužila detailní naplánování, protože odstavení třetího výtlačného řadu představovalo značný zásah do systému zásobování hlavního města pitnou vodou. Vodojem Ládví byl odkázán pouze na želiveckou vodu a středočeské obce napojené na tento přivaděč zůstaly bez vody. „Těm jsme zajistili náhradní zásobování pomocí 26 voznic,“ dodal mluvčí PVK.

Přípravné práce (bourání a navezení materiálu) začaly před výlukou, která odstartovala 2. listopadu. Dodávka vody na vodojem Ládví byla v plném rozsahu po doplnění, proplachu a ověření kvality obnovena 9. listopadu. V průběhu prosince budou ještě probíhat dokončovací práce bez vlivu na zásobování.

Třetí výtlačný řad, který byl vybudován v letech 1988 až 1993, má celkovou délku 21 kilometrů. Přivádí vodu z úpravny v Káraném do vodojemu Ládví na severu Prahy, zároveň zásobuje obce Dřevčice, Veleň, Polerady, Sluhy a Brázdim.

Káranská vodárna zahájila svůj provoz v roce 1914. Voda do Prahy proudí kromě opravovaného také dalšími dvěma výtlačnými řady, které vedou do vodojemu Flora.

Podzemní pitná voda v Káraném je získávána ze soustavy 680 vrtaných studní podél řeky Jizery. Pomocí čerpacích stanic a gravitačního řadu je  dopravena do hlavní čerpací stanice v Káraném. Kapacita tohoto systému je zhruba 900 litrů za sekundu. Další významné kvalitní zdroje podzemní vody jsou zdroje umělé infiltrace, kde je surová jizerská voda po prosté filtraci na pískových rychlofiltrech přečerpávána do otevřených vsakovacích nádrží.

Vsakovaná voda získává vlastnosti podzemní vody a obohacuje tak její přirozené zásoby. Voda je jímána ve vzdálenosti 200 metrů od místa vsaku systémem vrtaných studní a studní spouštěných s horizontálními sběrači. Čerpadly osazenými v těchto studních je voda přečerpávána pomocí gravitačního svodného řadu do hlavní čerpací stanice v Káraném. Kapacita systému je 700 až 900 litrů za sekundu. Vydatnost všech zdrojů úpravy vody Káraný je 1750 litrů za sekundu.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

21. února 2019 ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Další články
Nahoru