dnes
Úterý - zatazeno
2°C
zítra
Středa - jasno
3°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
1°C
Třešťské betlémy podesáté v Jindřišské věži
Foto: Praha 1

Třešťské betlémy podesáté v Jindřišské věži

Do 2. února můžete v Jindřišské věži navštívit už desátý ročník výstavy třešťských betlémů. Expozice betlémů z Třešti na Vysočině, kde dodnes působí řada betlémářů, je přístupná denně od 10 do 18 hodin.

„Jsme oprávněně hrdí na kulturní dědictví, které nám zde zanechali naši předkové a které v případě Prahy 1 obdivují lidé z celého světa. Nesmíme ale zapomínat, že kulturní dědictví má jak materiální, hmotnou podobu, tak i tu duchovní, tvořenou zvyky, zkušenostmi, poznáním, moudrostí a tradicemi, a to vše se odráží v betlémech či jesličkách,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který konání výstavy tradičně podpořil.

Betlémářství v Třešti na Vysočině má dlouhou tradici sahající až do počátku 19. století. Nejdříve tam místní vyráběli betlémy papírové, které po roce 1860 postupně nahrazovali dřevěnými. Některé třešťské betlémy obsahují i 500 figurek a dosahují délky až sedm metrů.

 

Velký je i hlavní třešťský betlém na výstavě v Jindřišské věži. Jeho nejstarší figurky vznikly zhruba před 150 lety a každý rok je na pražské výstavě doplňují nové postavy a motivy. Třešťští betlémáři ho vždy ozdobí čerstvým mechem a kapradím a na jeho sestavení stráví v Praze celý víkend. Hlavní betlém doplňují další krásné menší betlémy a informace, včetně orientačního plánku rodin, které přes Vánoce v Třešti vystavují svoje rodinné betlémy.

 


Další články
Nahoru