
Trestní oznámení na primátora a radní podala iniciativa bojující proti hluku z koncertů
13. května 2022 16:10
Letní scéna Lucerna Music Baru se poprvé konala v létě 2020 v areálu Výstaviště Praha. V době rozvolnění po první vlně koronaviru se totiž mohly konat venkovní akce. Místním obyvatelům však vadil hluk, radnici Prahy 7 zavalili stížnostmi.
Letní scéna se loni po vlně kritiky přesunula na opačný konec Prahy, do areálu Ledárny Braník. Sezoně 2021, která zahrnovala dokonce 70 koncertů, dala záštitu pražská radní pro kultura Hana Třeštíková, která je zároveň součástí vedení Prahy 7.
Na konání několika koncertů týdně si začali stěžovat obyvatelé blízkých i vzdálenějších lokalit. Nejen z Braníku, ale i Modřan, Komořan, Chuchle nebo třeba z Barrandova.
Nespokojence zastřešila iniciativa Hluk z Prahy 4. Spustila petici, kterou podepsalo sedm stovek lidí. Iniciativa také mapuje dopady hluku z koncertů na zdraví lidí a eviduje výpovědi nemocných pacientů, kteří potřebuji při léčbě klid a hluk je ruší. Jedná se například o onkologicky nemocného pacienta z Barrandova, jedné z lokalit, odkud jsou na koncerty v Ledárnách stížnosti.
Z tlaku iniciativy, některých politiků a občanů z postižených lokalit vytvořila pražská radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (za STAN) návrh vyhlášky, která by v Braníku regulovala hudební produkci.
Návrh vyhlášky měli radní projednat příští týden v pondělí, nicméně podle iniciativy primátor Hřib projednání zabránil.
Nová vyhláška by neměla hudební produkci zabránit, ale omezit na maximálně pět koncertů v měsíci a ukončení koncertů ve 21 hodin ve všední dny.
Druhý požadavek se podařilo vyjednat, koncerty by měly končit dřív. Ale jen pět koncertů měsíčně? Zatím to tak nevypadá. Na červen je naplánováno 12 koncertů, na červenec žádný, na srpen 11, na září tři.
Pořadatel koncertů se zavázal k optimalizaci technického řešení hlukové zátěže okolí Ledáren, a to na základě výsledků hlukové mapy, kterou nechal na své náklady zpracovat.
Budou využity směrové reproduktory a limitéry hluku tak, aby se omezilo šíření hluku do okolí pódia, při prvním koncertu bude provedeno profesionální měření hlukové zátěže nejen v místě festivalu, ale i u obyvatel městských částí Praha 4 a Praha 5, kteří si na hluk nejvíce stěžovali.
„Kauzu dlouhodobě sleduji, s petenty a místními občany jsem v častém kontaktu a s paní radní pro legislativu Marvanovou koordinujeme kroky, jak jim účinně a rychle pomoci. Naším společným cílem je nová vyhláška, která problém bude řešit a regulovat. Je pro mě naprosto nepochopitelné, že se jejímu vzniku snaží pan primátor Zdeněk Hřib a jeho radní Třeštíková zabránit a vystavovat tak dál místní občany nekonečnému obtěžujícímu hluku, který může mít i dopad na jejich zdraví. Hnutí ANO stojí plně za místními občany a budeme se snažit prosadit vše pro jejich ochranu před nadměrným hlukem z koncertů,“ uvedl předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.
„S dotazy ohledně festivalu Lucerna Music Baru Open Air se prosím obracejte na paní radní Hanu Třeštíkovou. Žádost o udělení záštity této akci nebyla směřována na pana primátora, ale přímo na paní radní, která jí v letech 2020 a 2021 vyhověla,“ uvedla loni Hřibova poradkyně Klára Galová.
„Je mi velmi líto, že produkce ruší obyvatele sousedních čtvrtí. S organizátory jsme v kontaktu a apelujeme na ně, aby dále dodržovali hlukové limity,“ sdělila již dříve radní Třeštíková.