Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Třešňová alej na michelském vrchu Kapitol se nově jmenuje po Renátě Tyršové
Třešňová alej na vrchu Kapitol. Foto: MČ Praha 4

Třešňová alej na michelském vrchu Kapitol se nově jmenuje po Renátě Tyršové

Před dvěma lety nechala radnice Prahy 4 na vrchu Kapitol v Michli obnovit starý ovocný sad a vysadit alej, kterou tvoří třiadvacet sytě růžově kvetoucích třešní chloupkatých. Ta se nově jmenuje Alej Renáty Tyršové na počest české historičky umění, umělecké kritičky a etnografky, manželky spoluzakladatele Sokola Miroslava Tyrše. O nedávném rozhodnutí vedení metropole, které na návrh místopisné komise o názvech rozhoduje, informoval radní Prahy 4 Tomáš Hrdinka (ANO), který v minulosti výsadbu aleje inicioval.   

Na vrchu Kapitol v pražské Michli Praha 4 v prosinci 2021 vysadila do dožívajícího historického ovocného sadu celkem 55 nových ovocných stromů, zejména jedlých třešní, hrušní a jeřábů.

Zároveň se uskutečnila výsadba nové reprezentativní aleje napříč svahem, kterou tvoří 23 exemplářů sytě růžově kvetoucích třešních chloupkatých. Alej se stala zdaleka viditelným krajinným prvkem, nejen kvůli růžovým květům na jaře, ale i sytě červeným listům na podzim. Dva stromy sice uhynuly, ale podle Hrdinky budou do jara vysazeny další.

Hned po výsadbě městská část vyzvala veřejnost, aby navrhovala pojmenování aleje. Po dvou letech alej skutečně jméno má. Zvažovalo se několik názvů, například Tyršov aleje, protože naproti Kapitolu je Tyršův vrch. Dalšími variantami byly Kapitolská, Děkanská nebo Růžová alej. Nakonec komise navrhla Alej Renáty Tyršové a Rada Prahy v druhé polovině listopadu název schválila.

„Na jaře bychom chtěli na dvou místech vrchu Kapitol umístit informační tabule upozorňující na název aleje a zároveň připomínající osobnost Tyršové,“ sdělil Hrdinka. Podle něj Praha 4 plánuje na vrchu v blízkosti dětského hřiště vybudovat vodní hřiště.

Vedení Prahy nedávno na návrh čtvrté městské části rozhodlo o pojmenování zeleného prostranství jižně od Podolské vodárny podle jejího architekta. Nově je to Park Antonína Engela.


Autor: Jan Puci

Peníze na podporu Domu národnostních menšin a Integračního centra Praha

Včera v 06:56

Rada Prahy na svém pondělním zasedání souhlasila s poskytnutím více jak 11 milionů korun na zajištění provozu Domu národnostních menšin o.p.s. a Integračního centra Praha o.p.s. Finance budou sloužit k zabezpečení základních provozních nákladů v roce 2024. Zároveň hlavní město plánuje...

Další články
Nahoru