Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
KinoPražská kultura

Třešničky ze skandinávského filmového dortu v kině Evald

10. 5. 2022 - 19. 5. 2022
Skandinávská kinematografie se těší velké oblibě zarytých filmových fanoušků a severské filmy nacházejí cestičky do distribučních sítí poměrně často. Přesto sítem celoplošné distribuce nezřídka propadnou i filmy nesporné umělecké kvality, které zpracovávají pozoruhodná témata, a přitom jsou i divácky úspěšné.

Právě takové celovečerní i krátkometrážní filmy českým divákům představí od 10. do 19. května festival NORDFEST, který dramaturgicky navazuje na oblíbený cyklus Severské filmové čtvrtky.

„Do programu jsme zařadili pět projekcí celovečerních hraných filmů, zástupců z Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska, a také pásmo krátkometrážních severských filmů Severské kraťasy,“ říká Kateřina Jagošová z pořádajícího Skandinávského domu.

Ten festival připravil ve spolupráci s českou distribuční společností CinemArt, která v rámci přehlídky uvede i výběr ze svého distribučního archivu, a pražským Komorním kinem Evald, kde projekce proběhnou.

Pro festival vybrali dramaturgové ze Skandinávského domu zástupce různých žánrů, od komedie přes historické po psychologické drama. „Dánský film Před mrazem (2018) nás zavede do 19. století na dánském venkově. Z finské kinematografie jsme zvolili snímek Chvíle v rákosí (2017) o sbližování dvou mladíků v kulisách letní finské přírody. Za Island se představí komedie Pozpátku (2015), jejímiž hrdiny jsou syn světového rekordmana v couvání a jeho kamarád z dětství, kteří se rozhodnou projet Island pozpátku a zároveň vybírat peníze na charitu.  V norské roadmovie Na západ (2017) se na cestu vypravují zase svérázný otec a jeho dospělý syn, které spojilo úmrtí v rodině. Silné drama o krutosti závislosti malého dítěte na rodiči trpícím psychickou poruchou umocněnou alkoholismem představuje švédský snímek Dcera, matka a démoni (2016),“ přibližuje programovou skladbu Kateřina Jagošová. V pásmu krátkometrážních filmů se mimo jiné představí švédský snímek Hora na severu (2015), z nějž režisérka Amanda Kernell některé záběry použila ve svém oceňovaném filmu Sámská krev.

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky. Informace a podrobný program nejdete na webových stránkách www.skandinavskydum.cz a vstupenky můžete rezervovat na www.evald.cz.

NORDFEST
10.–19. května 2022
Komorní kino Evald, Národní 28, Praha 1
Vstupné: 139 korun na každou z projekcí.


Autor: Alo

Letní kino v Praze 11: Vem si mě

Dnes v 09:32

Ve středu 24. srpna od 20:30 promítá letní kino Zahrada romantickou komedii Vem si mě s Jennifer Lopez v hlavní roli.

Praha 6: Filmy v letním kině U Keplera

Včera ve 14:41

Nová česká komedie o hasičích, klasické zpracování nejslavnější komiksové postavy a český film o Největším Čechovi. Kino U Keplera zve od čtvrtka do soboty na filmy. Začíná se ve 21 hodin.

Zábradlí vstoupí do nové sezony s finskými povídkami a bestsellerem o Juráčkovi

Včera ve 13:21

Divadlo Na zábradlí se připravuje na svou pětašedesátou sezonu. Uvede scénické provedení povídek finské autorky Rosy Liksom, dramatizaci bestselleru Dani Horákové O Pavlovi či Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase. 

Divadlo Viola slaví šedesátou sezonu, v září uvede vzpomínkový večer Téma Macháček

Včera v 08:12

Divadlo Viola v září vstoupí do 60. sezony. Součástí oslav bude několik speciálních programů, z nichž první se odehraje 25. září od 20 hodin pod názvem Téma Macháček.

Film Planeta Praha vstoupil do kin

7. srpna 2022 v 09:21

Nečekanou pestrost pražské přírody představí film Planeta Praha, který do českých kin vstoupil 4. srpna. Diváci ve filmu uvidí více než padesát živočišných a rostlinných druhů, které se perou o své místo v zástavbě hlavního města. Filmaři je sledovali celkem dva roky ve všech ročních obdobích....

V Prádelně je možné až do konce srpna vidět „Třináctku” Ladislava Hojného

6. srpna 2022 v 18:15

Ani o letních měsících není přerušen výstavní program Galerie Prádelna při Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Minulý týden v pátek se uskutečnila vernisáž výstavy kreseb akademického malíře Ladislava Hojného, kterou budou mít návštěvníci možnost zhlédnout až do konce srpna. Informoval...

Světová architektura v zahradě Rothmayerovy vily

4. srpna 2022 v 06:16

Muzeum města Prahy zve na mezinárodní výstavu Koláž v zahradě Rothmayerovy vily na téma Světová architektura. Letošním tématem chceme vzdát hold architektům Otto Rothmayerovi a slovinskému architektovi Jože Plečnikovi, kteří svojí prací ve 20. a 30. letech 20. století pro československou...

Kinobus bude hrát v parku u Chodovské tvrze

2. srpna 2022 ve 20:22

Praha 11 bude pořádat ve spolupráci s dopravním podnikem v parku u Chodovské tvrze od 22. do 25. srpna projekci čtyř filmů. Promítání začíná po setmění v cca 21:45 hodin, podle aktuálních podmínek. Vstup je zdarma.

Výstava: Soutěžní návrhy Památníku Ferdinanda Peroutky

1. srpna 2022 ve 22:25

Výstavu soutěžních návrhů na památník Ferdinanda Peroutky najdete v parku Portheimka v Praze 5.

Palaye Royale se vrací do Prahy

31. července 2022 v 07:22

Rockeři Palaye Royale se po úspěšném březnovém koncertě vrací 12. srpna do pražské Malé sportovní haly, aby opět potěšili fanoušky svými hity jako „Dying In A Hot Tub“ nebo „Lonely“, ale i novými hity z připravovaného alba „Fever Dream“, které je plánováno na 28. října tohoto...

Filmy pod hvězdami v Praze 4

30. července 2022 ve 20:41

Kinobus přiveze v srpnu na Brumlovku letní kino.

Další články
Nahoru