Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
KinoPražská kultura

Třešničky ze skandinávského filmového dortu v kině Evald

10. 5. 2022 - 19. 5. 2022
Skandinávská kinematografie se těší velké oblibě zarytých filmových fanoušků a severské filmy nacházejí cestičky do distribučních sítí poměrně často. Přesto sítem celoplošné distribuce nezřídka propadnou i filmy nesporné umělecké kvality, které zpracovávají pozoruhodná témata, a přitom jsou i divácky úspěšné.

Právě takové celovečerní i krátkometrážní filmy českým divákům představí od 10. do 19. května festival NORDFEST, který dramaturgicky navazuje na oblíbený cyklus Severské filmové čtvrtky.

„Do programu jsme zařadili pět projekcí celovečerních hraných filmů, zástupců z Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska, a také pásmo krátkometrážních severských filmů Severské kraťasy,“ říká Kateřina Jagošová z pořádajícího Skandinávského domu.

Ten festival připravil ve spolupráci s českou distribuční společností CinemArt, která v rámci přehlídky uvede i výběr ze svého distribučního archivu, a pražským Komorním kinem Evald, kde projekce proběhnou.

Pro festival vybrali dramaturgové ze Skandinávského domu zástupce různých žánrů, od komedie přes historické po psychologické drama. „Dánský film Před mrazem (2018) nás zavede do 19. století na dánském venkově. Z finské kinematografie jsme zvolili snímek Chvíle v rákosí (2017) o sbližování dvou mladíků v kulisách letní finské přírody. Za Island se představí komedie Pozpátku (2015), jejímiž hrdiny jsou syn světového rekordmana v couvání a jeho kamarád z dětství, kteří se rozhodnou projet Island pozpátku a zároveň vybírat peníze na charitu.  V norské roadmovie Na západ (2017) se na cestu vypravují zase svérázný otec a jeho dospělý syn, které spojilo úmrtí v rodině. Silné drama o krutosti závislosti malého dítěte na rodiči trpícím psychickou poruchou umocněnou alkoholismem představuje švédský snímek Dcera, matka a démoni (2016),“ přibližuje programovou skladbu Kateřina Jagošová. V pásmu krátkometrážních filmů se mimo jiné představí švédský snímek Hora na severu (2015), z nějž režisérka Amanda Kernell některé záběry použila ve svém oceňovaném filmu Sámská krev.

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky. Informace a podrobný program nejdete na webových stránkách www.skandinavskydum.cz a vstupenky můžete rezervovat na www.evald.cz.

NORDFEST
10.–19. května 2022
Komorní kino Evald, Národní 28, Praha 1
Vstupné: 139 korun na každou z projekcí.


Autor: Alo

Co se chystá na Zábradlí: V plánu jsou 3 premiéry, 1 předpremiéra a doprovodný program

Včera v 18:21

Ve druhé polovině jubilejní 65. sezony nabídne Divadlo Na zábradlí návštěvníkům bohatý program. Kromě tří premiér a jedné předpremiéry chystá i nespočet doprovodných akcí, jako jsou výstavy či bonusové uvedení nejnovější inscenace.

Hudba na hradbách 2023: Petr Dvorský Trio

Včera v 11:32

Komorní projekt předních evropských interpretů – Petra Dvorského, Osiana Robertse (Wales) a Stanislava Máchy uslyšíte v úterý 21. února.

Martin Němec zve na koncert a na vernisáž výstavy

Včera v 10:36

Martin Němec, výtvarník a hudebník zve na koncert své kapely Lili Marlene v Malostranské besedě v pondělí 6. února a hned v následujícím dni 7. února na vernisáž výstavy jeho děl v Cafe Jericho.

Čtyři studenti FAMU na cenách Český lev

Včera v 06:23

Na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film v rámci filmových cen Český lev jsou každoročně nominováni studenti filmových škol, mezi kterými je i pražská FAMU. O tom, že do světa pouští skutečné talenty, svědčí i počet letošních nominací. Čtyři z pěti nominovaných tvůrců jsou právě „famáci“, dva...

Vernisáž výstavy Město

29. ledna 2023 v 19:11

Praha 1 zve na vernisáž výstavy Město autorů Michaela Třeštíka, Norberta Tapperta a Petra Holuba.  Vernisáž proběhne v Galerii 1 ve čtvrtek 2. února od 18 hodin. Výstava bude probíhat do 25. února.

Dostavbu okolí nové radnice představí výstava

27. ledna 2023 ve 22:04

Praha 12 a ateliér tvorby katedry architektury ČVUT zvou na výstavu studentských architektonických prací s názvem Dostavba okolí nové radnice.

Sian Evans s Kosheen letos zahraje čtyřikrát

26. ledna 2023 v 07:06

Britská zpěvačka Sian Evans & Kosheen po velkém úspěchu s Resist 20th Anniversary Tour opět přijede potěšit české fanoušky a vystoupí ve třech městech, v Praze hned dvakrát. V rámci českého turné, které je naplánováno na začátek června, se na tuto koncertní sestavu můžete těšit v Praze,...

Koncertní cyklus Atria na Žižkově a Akademie MenART

24. ledna 2023 ve 13:38

Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART a Atrium na Žižkově vstupují do letošního roku s novým koncertním cyklem Hudební Odyssea. Během každého večera se představí přední hudebníci působící v Akademii i jejich žáci ve společně sestaveném programu. Večerem provede redaktor ČRo Vltava...

Do Prahy přijede na sto mladých hudebníků z celého světa

23. ledna 2023 ve 20:09

Do prvního kola Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru viola vybrala soutěžní komise 44 mladých hudebníků ze sedmnácti zemí. Do Prahy dostává pozvánku také 46 soutěžících v oboru trombon, kteří pocházejí z dvaceti zemí. Nejvíce kandidátů v oboru viola je z Číny, až jedenáct. V případě...

Jarní koncerty na Nuselské radnici 2023

23. ledna 2023 v 07:08

V únoru začne cyklus Jarních koncertů na Nuselské radnici. Čtvrtá městská část nabídne čtyři koncerty, zaposlouchat se můžete do houslí, flétny, harfy nebo klavíru.

Praha 11 zve na swingové melodie

22. ledna 2023 v 11:11

Ve středu 25. ledna se koná oblíbená Hudební kavárna v Komunitním centru Matky Terezy. Od 19 hodin si můžete vychutnat swingové melodie, italskou kávu nebo sklenici dobrého vína.

Mala Kacenbergová: Mala a její kočka

22. ledna 2023 v 07:56

Mala a její kočka je název příběhu dvanáctileté židovské dívky a její čtyřnohé přítelkyně z pera polské autorky Maly Kacenbergové. Knihu vydává nakladatelství Ikar.

Další články
Nahoru