Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
KinoPražská kultura

Třešničky ze skandinávského filmového dortu v kině Evald

10. 5. 2022 - 19. 5. 2022
Skandinávská kinematografie se těší velké oblibě zarytých filmových fanoušků a severské filmy nacházejí cestičky do distribučních sítí poměrně často. Přesto sítem celoplošné distribuce nezřídka propadnou i filmy nesporné umělecké kvality, které zpracovávají pozoruhodná témata, a přitom jsou i divácky úspěšné.

Právě takové celovečerní i krátkometrážní filmy českým divákům představí od 10. do 19. května festival NORDFEST, který dramaturgicky navazuje na oblíbený cyklus Severské filmové čtvrtky.

„Do programu jsme zařadili pět projekcí celovečerních hraných filmů, zástupců z Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska, a také pásmo krátkometrážních severských filmů Severské kraťasy,“ říká Kateřina Jagošová z pořádajícího Skandinávského domu.

Ten festival připravil ve spolupráci s českou distribuční společností CinemArt, která v rámci přehlídky uvede i výběr ze svého distribučního archivu, a pražským Komorním kinem Evald, kde projekce proběhnou.

Pro festival vybrali dramaturgové ze Skandinávského domu zástupce různých žánrů, od komedie přes historické po psychologické drama. „Dánský film Před mrazem (2018) nás zavede do 19. století na dánském venkově. Z finské kinematografie jsme zvolili snímek Chvíle v rákosí (2017) o sbližování dvou mladíků v kulisách letní finské přírody. Za Island se představí komedie Pozpátku (2015), jejímiž hrdiny jsou syn světového rekordmana v couvání a jeho kamarád z dětství, kteří se rozhodnou projet Island pozpátku a zároveň vybírat peníze na charitu.  V norské roadmovie Na západ (2017) se na cestu vypravují zase svérázný otec a jeho dospělý syn, které spojilo úmrtí v rodině. Silné drama o krutosti závislosti malého dítěte na rodiči trpícím psychickou poruchou umocněnou alkoholismem představuje švédský snímek Dcera, matka a démoni (2016),“ přibližuje programovou skladbu Kateřina Jagošová. V pásmu krátkometrážních filmů se mimo jiné představí švédský snímek Hora na severu (2015), z nějž režisérka Amanda Kernell některé záběry použila ve svém oceňovaném filmu Sámská krev.

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky. Informace a podrobný program nejdete na webových stránkách www.skandinavskydum.cz a vstupenky můžete rezervovat na www.evald.cz.

NORDFEST
10.–19. května 2022
Komorní kino Evald, Národní 28, Praha 1
Vstupné: 139 korun na každou z projekcí.


Autor: Alo

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

Dnes v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

Včera v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Večer s Bělou Janoštíkovou

26. listopadu 2023 v 08:43

Autorský večer spisovatelky Běly Janoštíkové se koná v úterý 28. listopadu od 18:30 hodin v Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Co bude, Vltavská? Eva Truncová a Monika Přikrylová

24. listopadu 2023 v 08:19

Včera byla zahájena devátá a zároveň poslední výstava v Galerii Vltavská, která je provozována programem Umění pro město. Autorky Eva Truncová a Monika Přikrylová zde uvedly instalaci Co bude, Vltavská?, která se – stejně jako předchozí zdejší výstavy – vztahuje k místu Vltavské, ale kriticky...

Divadlo Viola oslavilo 60. narozeniny speciálním večerem

24. listopadu 2023 v 08:02

Legendární Viole, „nejmenšímu velkému divadle v Praze“, je letos 60! Oslavy, jejichž součástí byly například tematické výstavy fotografií či pořady České televize a Českého rozhlasu, vyvrcholily v neděli 19. listopadu. Symbolicky přesně 60 let poté, kdy měla ve Viole premiéru slavná Holanova Noc...

Poslední letošní premiéra v divadle Ponec bude o naší kůži

21. listopadu 2023 v 17:45

V závěru listopadu, dvacátého sedmého, od 20 hodin se v divadle Ponec poprvé představí taneční inscenace s prvky detektivního thrilleru Rukavičkářské závody. V této performanci choreografky Terezy Lenerové se fikce prolíná se zážitky s naší vlastní kůží. 

Oceněná inscenace O Pavlovi v Divadle Na zábradlí

21. listopadu 2023 v 08:22

Letošní novinka v repertoáru Divadla Na zábradlí, inscenace O Pavlovi, je sondou do vztahu chartistky Dani Horákové a jejího manžela, filmaře Pavla Juráčka. V hlavní roli Dani exceluje Anežka Kubátová, která za svůj výkon získala Cenu Divadelních novin (kategorie Ženský herecký výkon bez ohledu na...

Galerie 1: Tomáš Jetela X-Hyde Star Ancient Rhymes

19. listopadu 2023 v 10:55

Výstava malíře Tomáše Jetely v Galerii 1 od 29. listopadu.

Výstava: Konečně doma

17. listopadu 2023 v 10:51

Ve dnech 20. listopadu až 10. prosince se na piazzettě Národního divadla uskuteční exteriérová výstava s názvem Konečně doma, jejímž hlavním cílem je přiblížit veřejnosti důležitost náhradní rodinné péče.

Noc divadel 2023 přivede na jeviště Hamlety napříč generacemi

17. listopadu 2023 v 09:00

Letošní Noc divadel v Divadle Na zábradlí v sobotu 18. listopadu od 21 hodin bude mít punc výjimečnosti. Po představení oblíbené inscenace Hamleti se jeviště divadla stane místem setkání největšího počtu žijících představitelů českých Hamletů napříč generacemi. 

Dáša Součková spolu s Lili Marlene oslaví narozeniny v Malostranské besedě

15. listopadu 2023 v 16:06

V Malostranské besedě proběhne 26. listopadu koncert skupiny Lili Marlene spojený s oslavou kulatých narozenin zpěvačky vládnoucí výjimečným hlasem Dáši Součkové.

Hudba v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

15. listopadu 2023 ve 12:43

V pátek 17. listopadu se od 16:30 koná modlitba za vlast, která bude doprovázená varhanní hudbou.

Další články
Nahoru