dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Třem čtvrtinám Pražanů by vadil příchod uprchlíků, ukázal průzkum
Uprchlíci. Ilustrační foto: Renata Puci

Třem čtvrtinám Pražanů by vadil příchod uprchlíků, ukázal průzkum

Polovina Pražanů považuje migraci za problém, 73 procentům by vadil příchod uprchlíků. V porovnání s celostátním průměrem je to nepatrně méně. Vyplývá to z Analýzy pocitu bezpečí 2015, který pro Prahu zpracovala společnost Ipsos. V průzkumu odpovídalo 1000 obyvatel metropole. Analýza zkoumala kromě postoje k migrantům pocit bezpečí v místě bydliště a spokojenost lidí s prací policie.

„Odmítavý postoj Pražané nejčastěji odůvodňují tím, že stát by se měl nejdříve postarat o své vlastní občany. Třetina dotázaných pak shodně tvrdí, že se obává nárůstu kriminality, islámu jako náboženství a možného zneužití sociálního systému," uvádí se v dokumentu.

Obavy jsou podle analýzy odůvodňovány také strachem z terorismu, o kterém se zmínilo 41 procent dotazovaných, a to přes to, že byl výzkum pořizován ještě před útoky v Paříži loni v listopadu.

Postoj k příchodu migrantů se liší podle věku Pražanů i místa, kde bydlí. „Velmi vadí" příchod migrantů polovině dotazovaných nad 50 let, ale jen 39 procentům lidí mladších 30 let. V celkovém výsledku příchod migrantů „velmi vadí" 45 procentům osob a „spíše vadí" 28 procentům.

Nejvíce vadí příchod migrantů obyvatelům Prahy 14, tedy Černého Mostu (90 procent), Prahy 18-Letňan (86 pct.), Prahy-Radotína (85 pct.) a Prahy 22-Uhříněvsi (81 pct.). Výsledek je součtem odpovědí „velmi vadí" a „spíše vadí„, nejvíc odpovědí „velmi vadí“ uvedli obyvatelé Černého Mostu (70 pct.), Letňan (63 pct.) a Uhříněvsi (51 pct.).

Podle Jany Štoskové z oddělení prevence magistrátu nelze ale s analýzou zacházet jako se statistikou, řekla to na jednání výboru pro národnostní menšiny. „Analýza se zabývá subjektivními pocity bezpečí občanů a doplňuje celkový pohled, kdy jsou k dispozici statistická data a další šetření i údaje. Jedná se o průřezovou analýzu, která může naznačit některé jevy a vývoj v dané oblasti," uvedla.

Výstupy analýzy budou využity při plánování aktivit a opatření, například koncepce prevence kriminality nebo rozdělení finančních prostředků na granty.

Průzkum navazuje na analýzy pocitu bezpečí let 1997, 1999, 2001, 2009 a 2010. Zúčastnilo se ho ve druhé polovině října 2015 tisícovka obyvatel ze všech pražských městských částí. Pro magistrát ho za 200 000 korun zpracovala firma Ipsos, která vyhrála veřejnou zakázku.

Z analýzy dále vyplynulo, že mezi nejzávažnější problémy města patří podle Pražanů drogy a drogově závislí, to uvedlo 73 procent dotazovaných. Lidem vadí i vandalismus, pouliční kriminalita, krádeže v MHD, bezdomovectví a agresivita lidí.


Další články
Nahoru