dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Travnaté pásy u tramvajových kolejí možná nahradí suchomilné rostliny
Takto vypadala tramvajová trať v ulici Jugoslávských partyzánů v srpnu 2011 po rekonstrukci. Nyní je tráva spálená. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Travnaté pásy u tramvajových kolejí možná nahradí suchomilné rostliny

Extrémně vysoké teploty v těchto dnech nesvědčí travnatým plochám. Travní drn má ale vysokou regenerační schopnost. Je proto obvyklé, že jakmile zaprší a pominou extrémní teploty, porosty se opět zazelenají.

V mnohem horší situaci jsou zelené pásy u tramvajových kolejí v ulicích Milady Horákové, Bělohorská a Jugoslávských partyzánů. Městská část Praha 6 se v minulosti zavázala k jejich sekání, závlahu však nemá na starosti nikdo.

Tramvajové pásy v Evropské ulici udržuje pražský dopravní podnik na vlastní náklady, protože dosud nebyly kvůli špatné kvalitě travnatých ploch městskou částí převzaty. Zelené pásy budou také nově položeny v rámci rekonstrukce tramvajové trati vedoucí od Vozovny Střešovice na Petřiny.

Regenerační schopnost trávy kolem tramvajových kolejí je velmi omezená, a není jasné, jestli tento porost horké léto přežije. „Budeme proto jednat s dopravním podnikem o tom, jak situaci řešit. Kromě výměny trávy za suchomilné rostliny je možné uvažovat například o systému kropení užitkovou vodou,“ říká místostarostka Petra Kolínská (SZ).

Městská část se stará celkem zhruba o 250 hektarů zeleně, ročně do ní investuje přibližně 60 milionů korun. Náklady jsou na veškerou péči pozemků svěřených Odboru dopravy a životního prostředí MČ Praha 6, včetně zimního i ročního úklidu, hrabání listí, prořezů keřových porostů a podobně.


Další články
Nahoru