dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Travestie Rusalka slaví deset let
V inscenaci hrají Markéta Častvaj Plánková a Jiří Lábus. Foto: Studio Ypsilon

Travestie Rusalka slaví deset let

Deset let od premiéry slaví inscenace Ypsilonky Rusalka nejen podle Dvořáka aneb Kdo je stará Háta. Ypsilonkovská travestie slavné opery má od roku 2003 už přes sto čtyřicet repríz. Od letošní sezony se v roli Rusalky představuje divadelní a televizní herečka Markéta Častvaj Plánková, která alternuje za čerstvou maminku Báru Skočdopolovou.

Rusalka nejen podle Dvořáka

Premiéra: 28. a 30. března 2003
Kde: Studio Ypsilon, Spálená 16, 110 00 Praha 1
Nejbližší reprízy: 15. dubna a 8. května 2013
Režie: Jan Schmid
Hudební úprava a nastudování: Miroslav Kořínek
Scéna: Miroslav Melena
Kostýmy: Jana Sováková
Pohybová spolupráce: Martin Dejdar
Dramaturgie: Jaroslav Etlík

Kdo by neznal Rusalčin příběh lásky, za kterou byla odsouzena. Rusalka je navíc považována za jedno z nejlepších Dvořákových děl a v ypsilonském kontextu za jednu z nejpovedenějších travestií, které spadají do dramaturgické linie hudebních adaptací klasických děl.

K nim se také řadí kultovní inscenace Prodaná nevěsta, která oslavila v lednu úspěšnou a vyprodanou 400. reprízu, nebo Faust a Markétka v hlavní roli mimo jiné s operním sólistou Romanem Janálem. Adaptaci opery ostatně Studio Ypsilon uvedlo již ve svých začátcích v šedesátých letech, a to Carmen nejen podle Bizeta.

Travestie Dvořákovy Rusalky, jak už je v Ypsilonce zvykem, pracuje s původním námětem se sobě vlastní hravou asociativností, odbočkami a přitom s pokorou k původnímu dílu přidává nadstavbu v podobě dalších významových rovin.

Princ Jiří Lábus

Ypsilonská adaptace vznikala tradiční improvizační metodou, na jejíchž výsledcích se podíleli především Petr Vacek (Rádce), Jiří Lábus (Princ), Jana Synková (Ježibaba), Jan Jiráň (Lovec), Jiří Schmitzer (Hajný) a řada dalších.

Vše podtrhuje scénická výprava jedné z nejvýraznějších osobností české scénografie Miroslava Meleny, který s Ypsilonkou spolupracoval přes čtyřicet let a vytvořil pro ni přes sedmdesát scén (ze současného repertoáru například Prodaná nevěsta, Vinobraní v Ypsilonce a Praha stověžatá).

Za celých deset let, po které Rusalku divadlo uvádí, její téma nezestárlo a lidská chamtivost, hloupost ale i touha po lásce zůstává stále aktuální. Co všechno je člověk ochoten udělat pro lásku? A jaká je naše povaha?

„Já se taky bojim, ale jako hrdina,“ zaznívá na jevišti. Na diváky čeká odpověď nejen na otázku podtitulu Kdo je stará Háta, ale především proč je Rusalka tématem, které má současnému divákovi, co říct.

Chcete vyhrát dva lístky na dubnové představení insenace Rusalka nejen podle Dvořáka? Pošlete nám správnou odpověď na otázku:

Kdo je režisérem insenace Rusalka nejen podle Dvořáka?

Dvojici lístků vyhrají odesílatelé 10. a 20. správné odpovědi. Soutěž končí po doručení dvacáté správné odpovědi, nejpozději však 31. března. Výherci budou informováni emailem.

Rusalka v Ypsilonce


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru