Dnes Středa - skorojasno 15°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 20°C
Středa 22. 9. 2021
Svátek má Darina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Trapné, servilní, revanš v cizím žoldu. Komunisté se kvůli Jurečkovi pustili do lidovců
Pionýrská organizace Socialistického svazu mládeže byla podřízená Komunistické straně Československa. Foto: Karel Netolický

Trapné, servilní, revanš v cizím žoldu. Komunisté se kvůli Jurečkovi pustili do lidovců

S blížícími se podzimními volbami přibývá vzájemných výpadů mezi stranami a jednotlivými politiky. Ti se v konkurenčním boji snaží přicházet s více či méně originálními nápady, které budí spojence i konkurenty k reakcím. Aktuálním případem je vyjádření lidoveckého předsedy a poslance Mariana Jurečky, který navrhl snížit důchody těm, kteří se před rokem 1989 angažovali pro vládní režim. Reakce byly od pochvalných až po ty zavrhující. Nejkritičtější byli dle očekávání komunisté. Do exministra zemědělství se ostře pustil v aktuálním komentáři poslanec KSČM Jiří Valenta.

„Podal jsem návrh na snížení důchodů komunistickým pohlavárům a jejich přisluhovačům, je třeba tuto historickou křivdu narovnat! Perzekuovali národ, není důvod, aby za tuto perzekuci byli navíc odměněni ještě dnes,“ napsal na twitteru. „Všechny křivdy minulosti napravit a odčinit nelze, ale zde můžeme změnu udělat a jednu nespravedlnost napravit,“ pokračoval.

„Tito lidé často osobně perzekuovali, nejen staré, ale nevinné bezbranné lidi a jejich rodiny a já chci jediné, ať za tuto činnost nemají vyšší důchody, které mají na základě toho, že byli aktivní zastánci totalitního režimu,“ sdělil také.

Člen rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Jiří Dolejš (KSČM) v pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu tento návrh odmítnul.

„Když si někdo 32 let po dějinné události vzpomene, že se zahojí na velmi starých lidech, kteří mají vyměřený nějaký důchod, a bude jim ho snižovat, to není úplně fér,“ sdělil.

Mnohem drsnější výrazy volil Dolejšův stranický kolega z Poslanecké sněmovny Jiří Valenta. „Lidovci se v předvolebním boji za další vládní angažmá skutečně neštítí již ničeho, přičemž poslanec Marian Jurečka, dříve zcela neviditelný a neschopný ministr zemědělství v Sobotkově vládě, předvolebně ,září´ v jejich čele. Nyní ho napadlo, nejspíše, aby ještě více znesvářil a rozdělil již tak rozdělenou českou společnost, že by se mohly také snížit důchody lidem, kteří před majetkově – politickým převratem v roce 1989 působili ve vládě, Ústředním výboru KSČ, ať již jako členové či zaměstnanci, nebo například pracovníkům ve zpravodajských službách,“ uvedl.

„Je více než trapné, jak se snaží někteří apologeti nehumánního kapitalismu, již bez jakýchkoliv skrupulí, kastovat občany podle jejich politického přesvědčení. Ano, až takto daleko jsme dospěli s ,pravdou a láskou´, nad kterou ,lež a nenávist skutečně´ v lidoveckém pojetí vítězí,“ pokračoval.

„Ostatně, revanš v cizím žoldu, bezbřehá touha po jakési odplatě některým skupinám českých občanů, je lidovcům skutečně vlastní dlouhodobě. Ať se již jednalo o legalizovanou zlodějnu části státního majetku, jinak řečeno ,církevní restituce´, či explicitní i faktickou podporu takovému obskurnímu spolku jako je sudetoněmecký Landsmannschaft,“ napsal také.

Podle něj se se nedá vůbec pochybovat o servilitě lidovců s předlistopadovým režimem. „Populisticky snižovat důchody ideologicky vybraným kategoriím českých seniorů na principu jakési kolektivní viny, řadit je do jakýchsi segregačních lustračních seznamů by jim sice určitě šlo, ale zametat před vlastním prahem, to již nikoliv,“ dodal Jiří Valenta.


Autor: Karel Netolický

Pražská ODS navrhne zřízení nové funkce koordinátora dopravních staveb a uzavírek

30. srpna 2021 v 16:00

Pražská ODS kritizuje údajnou nekoordinovanost dopravních uzavírek v hlavním městě. Navrhne proto na jednání pražského zastupitelstva zřízení koordinátora, který bude mít za úkol zlepšit plánování dopravních staveb a uzavírek a zprůjezdnit Prahu. Opoziční strana to uvedla v tiskovém prohlášení....

Další články
Nahoru