Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Trapné, servilní, revanš v cizím žoldu. Komunisté se kvůli Jurečkovi pustili do lidovců
Pionýrská organizace Socialistického svazu mládeže byla podřízená Komunistické straně Československa. Foto: Karel Netolický

Trapné, servilní, revanš v cizím žoldu. Komunisté se kvůli Jurečkovi pustili do lidovců

S blížícími se podzimními volbami přibývá vzájemných výpadů mezi stranami a jednotlivými politiky. Ti se v konkurenčním boji snaží přicházet s více či méně originálními nápady, které budí spojence i konkurenty k reakcím. Aktuálním případem je vyjádření lidoveckého předsedy a poslance Mariana Jurečky, který navrhl snížit důchody těm, kteří se před rokem 1989 angažovali pro vládní režim. Reakce byly od pochvalných až po ty zavrhující. Nejkritičtější byli dle očekávání komunisté. Do exministra zemědělství se ostře pustil v aktuálním komentáři poslanec KSČM Jiří Valenta.

„Podal jsem návrh na snížení důchodů komunistickým pohlavárům a jejich přisluhovačům, je třeba tuto historickou křivdu narovnat! Perzekuovali národ, není důvod, aby za tuto perzekuci byli navíc odměněni ještě dnes,“ napsal na twitteru. „Všechny křivdy minulosti napravit a odčinit nelze, ale zde můžeme změnu udělat a jednu nespravedlnost napravit,“ pokračoval.

„Tito lidé často osobně perzekuovali, nejen staré, ale nevinné bezbranné lidi a jejich rodiny a já chci jediné, ať za tuto činnost nemají vyšší důchody, které mají na základě toho, že byli aktivní zastánci totalitního režimu,“ sdělil také.

Člen rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Jiří Dolejš (KSČM) v pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu tento návrh odmítnul.

„Když si někdo 32 let po dějinné události vzpomene, že se zahojí na velmi starých lidech, kteří mají vyměřený nějaký důchod, a bude jim ho snižovat, to není úplně fér,“ sdělil.

Mnohem drsnější výrazy volil Dolejšův stranický kolega z Poslanecké sněmovny Jiří Valenta. „Lidovci se v předvolebním boji za další vládní angažmá skutečně neštítí již ničeho, přičemž poslanec Marian Jurečka, dříve zcela neviditelný a neschopný ministr zemědělství v Sobotkově vládě, předvolebně ,září´ v jejich čele. Nyní ho napadlo, nejspíše, aby ještě více znesvářil a rozdělil již tak rozdělenou českou společnost, že by se mohly také snížit důchody lidem, kteří před majetkově – politickým převratem v roce 1989 působili ve vládě, Ústředním výboru KSČ, ať již jako členové či zaměstnanci, nebo například pracovníkům ve zpravodajských službách,“ uvedl.

„Je více než trapné, jak se snaží někteří apologeti nehumánního kapitalismu, již bez jakýchkoliv skrupulí, kastovat občany podle jejich politického přesvědčení. Ano, až takto daleko jsme dospěli s ,pravdou a láskou´, nad kterou ,lež a nenávist skutečně´ v lidoveckém pojetí vítězí,“ pokračoval.

„Ostatně, revanš v cizím žoldu, bezbřehá touha po jakési odplatě některým skupinám českých občanů, je lidovcům skutečně vlastní dlouhodobě. Ať se již jednalo o legalizovanou zlodějnu části státního majetku, jinak řečeno ,církevní restituce´, či explicitní i faktickou podporu takovému obskurnímu spolku jako je sudetoněmecký Landsmannschaft,“ napsal také.

Podle něj se se nedá vůbec pochybovat o servilitě lidovců s předlistopadovým režimem. „Populisticky snižovat důchody ideologicky vybraným kategoriím českých seniorů na principu jakési kolektivní viny, řadit je do jakýchsi segregačních lustračních seznamů by jim sice určitě šlo, ale zametat před vlastním prahem, to již nikoliv,“ dodal Jiří Valenta.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru