Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Středa 12. 5. 2021
Svátek má Pankrác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Trápila slavného spisovatele i papeže. Občas se jí říká nemoc starých lidí, ale postihuje zejména mladé muže
Bolest zad může odkazovat na různé zdravotní komplikace. Ilustrační foto: kubelik2 / Freeimages.com

Trápila slavného spisovatele i papeže. Občas se jí říká nemoc starých lidí, ale postihuje zejména mladé muže

V minulosti znamenala diagnóza Bechtěrevovy nemoci téměř jisté vyhlídky na brzký invalidní důchod. Dnes už to naštěstí neplatí, nicméně pro úspěšnou léčbu je důležitá včasná diagnóza, což ale bývá právě u Bechtěrevovy choroby problém.

Bolí vás záda déle než tři měsíce, ještě vám nebylo 40 a budíte se nad ránem takovou bolestí, že už nemůžete dospat? S přibývající fyzickou aktivitou bolest během dne ustupuje? Pak můžete být jedním ze 150 tisíc Čechů, kteří trpí zánětlivým revmatickým onemocněním zad – ankylozující spondylitidou, známou jako Bechtěrevova choroba.

Často je mylně spojována s vyšším věkem, opak je ale pravdou. Postihuje zejména mladé muže mezi 30. až 40. rokem. Ze slavných osobností trápila například spisovatele Karla Čapka nebo papeže Jana Pavla II.

Jedná se o nemoc se zánětem v oblasti meziobratlových kloubů páteře, který vede ke kostnatění vazů a srůstům mezi jednotlivými obratli. Postihnout může i velké periferní klouby či úpony šlach. Protože se jedná o systémové onemocnění, může se zánět rozvinout i mimokloubně – nejčastěji v očích, na kůži či ve střevech.

Jak nemoc rozpoznat

„Dolní část páteře postupně stále více tuhne a stává se nehybnou, zejména v klidových obdobích. Typicky se stavy bolesti zhoršují ve 2. fázi noci – tedy nad ránem – či v situacích přes den, kdy člověk nemá moc pohybu, například při řízení auta,“ vysvětluje Karel Pavelka z Revmatologického ústavu v Praze.

„Nemoc má plíživý začátek. Přes den se zlepšuje fyzickou aktivitou, a právě proto ji hodně mladých mužů podceňuje. Bolest zad i hrudníku přisuzují ve svém věku spíše mechanické příčině a chronickou únavu dávají na vrub vysokému pracovnímu tempu,“ dodává profesor Pavelka.

5 kritérií k včasnému rozpoznání Bechtěrevovy choroby

  • Věk pacienta bývá nižší než 40 let.

  • Potíže mají pozvolný začátek.

  • Problémy se mírně zlepší poté, co pacient začne cvičit.

  • Naopak v klidu se bolesti stupňují.

  • Bolest se často objevuje v noci a nemocného budí.

Včasná diagnóza je klíčová, příčina neznámá

Doba od vzniku prvních symptomů do diagnózy Bechtěrevovy nemoci je stále ještě neuspokojivě dlouhá a podle některých odhadů a průzkumů může v praxi činit až 10 let.

Současná diagnostika umožňuje včasné odhalení choroby. Pokud se diagnóza protahuje a zánět se v těle neléčí, může dojít k nevratným poškozením páteře a až z poloviny pacientů se mohou stát invalidé.

Mechanismus vzniku autoimunitních onemocnění, mezi která patří i ankylozující spondilitida, lékaři stále přesně neznají. Ví se, že nemoc je podmíněna geneticky, ale dědí se k ní pouze sklon. Ve finále záleží na vnějších faktorech, které nemoc u někoho nastartují a u jiného ne.

Léčba krok za krokem

Léčba Bechtěrevovy choroby je komplexní. Lékem první volby jsou nesteroidní antirevmatika, která především zmírňují bolest a ztuhlost a mají mírný protizánětlivý vliv. Glukokortikoidy a chorobu modifikující léky jsou účinné pouze v ovlivnění periferních projevů nemoci.

Pacientům s vysokou aktivitou onemocnění, u kterých dosavadní terapie selhala, je určená biologická léčba, která je dnes poskytována ve 29 centrech biologické léčby po celé republice. Nedílnou součástí léčby jsou ale i nefarmakologické přístupy v podobě pravidelného cvičení, rehabilitace či psychoterapie.

Bechtěrevova nemoc u mužů a žen

Nemoc je aktuálně diagnostikována dvakrát až třikrát častěji u mužů než u žen. Ukazuje se, že průběh samotného onemocnění se u obou pohlaví liší. Například laboratorní hodnoty zánětu bývají u mužů prokazatelně vyšší než u žen, a možná i proto odpovídají muži na biologickou léčbu lépe než ženy. Ženy navíc často udávají při stejném stupni onemocnění více bolesti a funkčních omezení než muži.


Autor: Karel Netolický

Praha 13 zve na šestý ročník Dne zdraví

10. května 2021 v 09:51

Ve středu 16. června se koná tradiční akce radnice třinácté městské části Den zdraví 2021.

Kuře na paprice pro dceru. Vaří Jan Punčochář

7. května 2021 ve 12:12

Nejoblíbenější jídlo dcery Jana Punčocháře je kuře na paprice! Ne ledajaké, ale z čerstvé papriky.

Startuje osvětová kampaň na podporu vzdělávání dětí s těžkým postižením a na podporu jejich asistentů

4. května 2021 ve 20:20

Mají právo a povinnost se vzdělávat, ale nemají možnost chodit do školy. Po změně financování speciálních škol a zrušení dotací na takzvaná podpůrná opatření, která, zahrnovala i mzdy individuálních asistentů, je vzdělávání dětí s tím nejtěžším postižením zásadně ohroženo. Mnoho dětí s těžkým...

Unikátní iMUCHA Show míří na EXPO Dubaj

28. dubna 2021 v 11:33

Velkolepá mezinárodní multimediální iMUCHA Show se na jaře roku 2022 stane součástí českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Zařazení show do výběru exkluzivních prezentací toho nejlepšího z jednotlivých zemí v rámci prestižní a nejvýznamnější kosmopolitní výstavy svědčí o její špičkové kvalitě a...

Další články
Nahoru