Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Trápí vás růžovka? Víme, jak ji zmírnit i vyléčit
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: archiv

Trápí vás růžovka? Víme, jak ji zmírnit i vyléčit

V kontextu s nepříjemnými, a přitom velmi běžnými kožními nemocemi, nemusí přijít řeč jen na akné. Poměrně rozšířená je také růžovka neboli rosacea. Chronické a zánětlivé onemocnění kůže údajně trápí až 10 % populace, a týká se především žen s fototypem I–II. Tato esteticky rušivá choroba je vidět nejen na povrchu kůže, ale na i duši nemocného. Jak ovlivňuje život a proč neutíkat z boje?

Jak poznáte, že jde o růžovku?

První známky růžovky možná ani nezaznamenáte. Rosacea se projevuje drobným a krátkodobým začervenáním kůže a někdy i lehčím pálením a štípáním. Rychle odezní, ale přichází znovu a znovu a postupem času cévky zůstanou v rozšířeném stavu. Někteří lidé pak dokonce objeví i pupínky, či dokonce hnisavé puchýře. 

U chronické růžovky kůže hrubne a tvoří nevzhledné útvary. V některých případech se choroba projevuje různými očními problémy. Tyto symptomy bývají nepříjemné a současně způsobují psychické problémy včetně sníženého sebevědomí. 

Růžovka se často střídá v rámci dvou specifických období – akutního vzplanutí a bezpříznakového období. Mnohdy se projevuje až po 30. roce života, což může mít na stávající život nemocné osoby drtivý dopad.

Co přesně růžovku způsobuje?

Přestože přesné příčiny růžovky zatím objasněny nebyly, dle odborníků se na vzniku rosacey podílí několik faktorů. Téměř jistě hraje roli genetika, stejně jako citlivější pokožka, vysoký krevní tlak, nemoci trávicí soustavy a užívání některých léků.

Jak probíhá léčba?

Rosacea léčba není otázkou několika dní. Naopak vyžaduje trpělivost a individuální přístup. Vždy je vhodné vyhledat odbornou pomoc a dodržovat určitá preventivní opatření, která projevy zmírní.

bioderma-01

Lokální léčba probíhá pomocí protizánětlivých přípravků. U těžších projevů může lékař nasadit lokální nebo celková antibiotika. Co se týče odstranění rozšířených cévek a zčervenání, i to je dnes možné díky moderním technologiím, jako jsou laserová terapie, pulzní světlo či chemický peeling. 

Úspěšnost léčby jde vždy ruku v ruce se závažností onemocnění.

Jak na prevenci, aby o sobě růžovka nedávala vědět?

Než se vám růžovku podaří definitivně porazit, můžete učinit několik zásadních kroků v rámci prevence. Vyhnete-li se určitým spouštěčům, které mohou vyvolat nebo zhoršit symptomy, budete se cítit mnohem lépe. Konkrétně jde o intenzivnější sluneční záření, horké a alkoholické nápoje, kořeněná jídla a v neposlední řadě dráždivou kosmetiku. Například pro každodenní čištění je ideální micelární voda pro pleť s rosaceou. 

Zároveň mějte na paměti, že léčba a prevence projevů růžovky jsou bojem na dvou frontách. Kromě té fyzické zapracujte na prožívání emocí a stresu. Jakmile se zklidníte vy, zklidní se i rosacea.


Fakultní nemocnice v Motole opět obhájila akreditaci

19. února 2024 v 11:02

Ve dnech 22. – 25. ledna proběhlo ve Fakultní nemocnici v Motole akreditační šetření zahrnující hodnocení kvality a bezpečí poskytované péče. Certifikát hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče obhájila nemocnice na další tři roky.

Kurz první pomoci dětem

18. února 2024 v 09:09

V kurzu se v sobotu 24. února naučíte nejen pomoci svému či jinému dítěti při úrazech, nehodách či náhlých nemocech, ale především zvládnout obrovský stres, který z dané situace vyplývá a který mnohdy rozhoduje o tom, jak moc správně budete schopný na místě...

Podvečery pro rodinu o rodině: Setkání s Hanou Fifkovou

15. února 2024 v 07:37

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví radnice Prahy 8 a místostarostka Vladimíra Ludková (ODS) zvou na Podvečery pro rodinu o rodině.

Nemocnice Na Františku zkrátila čekací doby na ortopedické zákroky

13. února 2024 ve 12:18

Ortopedické oddělení Nemocnice Na Františku v Praze 1 zkrátilo čekací doby na nejvíce žádané operační zákroky, jako jsou artroskopie nebo totální kloubní náhrady.

Vše o úsporném bydlení

12. února 2024 v 09:56

Nechte si poradit, jak vybudovat moderní úsporné bydlení. Zúčastněte se už tento týden 15. – 17. února veletrhů FOR PASIV a FOR WOOD, které se konají ve výstavním areálu v Letňanech. Různě zaměřené expozice vám představí to nejlepší z nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb a...

Praha 14 opět přispívá na prevenci

10. února 2024 v 07:57

V pondělí Rada Prahy 14 schválila pokračování v programu na podporu prevence nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované vyšetření prsou.

Pánská péče o vousy z kadeřnictví Klier

9. února 2024 ve 12:43

V dnešní době o sebe muži rádi pečují. Je jim totiž jasné, že upravený vzhled jde ruku v ruce s úspěchem v práci i u žen. Velký trend v pánském stylingu jsou vousy, ať už je to plnovous, knír nebo strniště. A nejde jen o vzhled, ale o celkový zážitek spojený s mužskou elegancí a stylizací. Vsaďte...

Další články
Nahoru