dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Tranzmutace: Tohle raději doma nezkoušejte. Chce létat na hranici zničení
Andrea Miltnerová chce létat. Foto: archiv

Tranzmutace: Tohle raději doma nezkoušejte. Chce létat na hranici zničení

Ve čtvrtek 14. května uvede divadlo Alfred ve dvoře premiéru pohybového představení umělecké dvojice Andrey Miltnerové a Jana Komárka Tranzmutace.  

Umělecká dvojice se do Alfreda ve dvoře vrací po úspěšné inscenaci Tanec magnetické balerínky (2012), která stejně jako nová inscenace vznikla v rezidenčních podmínkách divadla a dodnes se uvádí v divadelních prostorách a na festivalech po celé Evropě. Nové představení s podtitulem Brutalita skutečnosti, je dalším, marným, ale o to intenzivnějším pokusem Andrey Miltnerové vzlétnout…

Tělesná komunikace nespočívá jen v osobním gestu, ale v energičnosti samotného pohybu. A právě na téměř čistou energii či přímo silovost těla se A. Miltnerová a J. Komárek v nové inscenaci zaměřují.

Představení se vyjadřuje vygradovanou energií intuitivně řízeného pohybu. Ten je vsazen do konkrétních obrazů, například mezi vějíře z pštrosího peří (křídla) či do obrazu prázdného „pokoje” (křeslo) a postavy v něm.

Pohybová skladba Tranzmutace je tak dalším krokem autorské dvojice v jejich dlouhodobém tanečním výzkumu: „V Tranzmutaci ohledáváme možnosti, jak se zbavit tanečního pohybu jako takového. Její křehký příběh nás přivádí na hranici toho, co by mohlo být zničující stejně jako vést k jakémusi nelehkému či bolestnému povznesení,” říká režisér představení a světelný a zvukový designér Jan Komárek.

Premiéra Tranzmutace bude během komponovaného večera uvedena spolu s expresivním, výtvarně minimalistickým a technicky precizním představením Fractured.

Premiéra 14. května v divadle Alfred ve dvoře ve 20 hodin. Reprízy 15. května, 9. a 10. června, vždy ve 20 hodin.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru