Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Transplantovali mu srdce a ledvinu najednou, úspěšně se vrátil do života i ke sportu
Jeho vášněmi jsou cestování a sportování. Foto: se souhlasem Jiřího Nídla

Transplantovali mu srdce a ledvinu najednou, úspěšně se vrátil do života i ke sportu

Jiří Nídl v minulosti prodělal transplantaci srdce a ledviny, přes veškeré zdravotní potíže však neztratil radost ze života a sportu se věnuje více než mnozí zdraví lidé. Přečtěte si jeho příběh, jak ho napsal on sám.

Již na vojně jsem absolvoval první biopsii ledvin, která tehdy před třiatřiceti lety vypadala hrůzostrašně. Po vojně jsem byl na minimálním počtu léků a částečně na dietě a užíval si učitelského života plnými doušky v domnění, že jsem pln elánu, zdraví a mládí.

To byl velký omyl. Když jsem se vrátil z hor, tuším, že z bulharského Pyrinu a rumunského Fagaraše, velice špatně jsem viděl, měl jsem mžitky před očima a neustálou slabost. Navštívil jsem očního lékaře, aby mi předepsal brýle, ale místo dioptrií jsem dostal něco úplně jiného: „rychlou“ mě převezli na áro v karlovarské nemocnici.

Od té doby věci začaly nabírat rychlý spád. Po dvou dnech jsem absolvoval první dialýzu, z čehož se stal pravidelný rituál. Nechtěl jsem tomu věřit, ignoroval jsem tuto skutečnost a hledal jsem pomoc u všech možných i nemožných léčitelů, „pichačů“ jehliček, zaříkávačů, ale nic mi nepomohlo.

Pravidelné dialýze jsem se bránil „zuby nehty“, ale neutekl jsem jí. Strávil jsem na ní až 5 hodin týdně a stále jsem nevěřil, že je můj zdravotní stav tak špatný. Sportoval jsem, chodil pravidelně do práce, do společnosti, do hor, na kolo a do přírody. Zkrátka jsem sám sebe přesvědčoval, že nejsem nemocný a nikdy jsem se s tím nesmířil.

Po roce dialýz jsem vyrazil se školními dětmi, kolegou tělocvikářem a synem lyžovat do Švýcarska, kde jsem za dialýzu zaplatil svoji čtyřměsíční výplatu. Po tomto týdnu jsem se naštěstí seznámil s Lukášem, doktorem v nemocnici na Homolce v Praze.

Ten začínal dělat pro dialyzované sportovní a kulturní aktivity, včetně jejich rodin. Lukáš byl jedním z prvních průkopníků sportovních aktivit mezi dialyzovanými pacienty.

Transplantace a reprezentace na Světových hrách

Chodil jsem na dialýzy necelých 8 let, než se našla vhodná ledvina k transplantaci. Po takové době dialýz jsem si natolik zvykl a rezignoval, že jsem nechtěl být již transplantován a musel mě přemluvit plzeňský lékař a má matka, do dneška jsem jim za to vděčen.

Transplantace dopadla úspěchem a poté jsem se seznámil přes Lukáše a jeho Klub dialyzovaných s Tomem, který byl vůdčí osobností naší reprezentace transplantovaných a dialyzovaných sportovců. Zde již motivace nabírala zcela jiných rozměrů – reprezentace ČR na Evropských a Světových hrách.

Začal nový život, navíc vidina reprezentace – plaval jsem, běhal půlku, v zimě lyže a biatlon. První stříbrnou medaili v plavání jsem přebíral v Maďarsku z rukou Larryho Hagmana, který byl tehdejším hlavním hrdinou amerického seriálu Dallas a měl transplantovaná játra. Maďarsko mi odstartovalo velice sportovně i společensky úspěšné období. Žil jsem naplno, věřte, že to stojí za to.

Nic netrvá věčně

Zhruba po třinácti letech jsem začal pociťovat únavu, dušnost a výkony šly rapidně dolu. V Plzni mi oznámili, že mám nemocné srdce a poprvé mě nepustili na Světové hry. Opět jsem nevěřil, že je to vážné. Zvyšoval jsem tréninkové dávky, abych dokázal, že to tak není.

Nedělejte to, věřte jim, skoro jsem zkolaboval. Nakonec mě Tom objednal do pražského IKEMu, kde mě přesvědčili že jsem na tom skutečně špatně. Tehdy už nebylo třeba velkého přesvědčování, začal jsem natékat a vodnatět.

Ze 78 kilogramů jsem natekl až na rekordních 125 kilogramů a v té době jsem snad už ani nedýchal. Diagnóza byla neúprosná: kardiomyopatie. Zdědil jsem ji po tatínkovi, který zemřel ve čtyřiceti letech, protože v době jeho smrti ještě nebyla možná transplantace.

Já jsem však dostal šanci a byl jsem zařazen do transplantačního programu. Mělo to ale jeden háček, můj zdravotní stav již neodpovídal úspěšné transplantaci. Musel jsem se dát dohromady.

Lékaři dělali nemožné, ukončili mi činnost ledviny, což ulehčilo srdci, které pracovalo na pouhých 20 procent a já se vrátil na dialýzy. Také jsem dostával kapačky, snažil se hýbat, dodržovat životosprávu. Trvalo to rok usilovné práce, než jsem byl schopen operace.

Transplantace srdce a ledviny během jedné operace

Bylo rozhodnuto, že se provede transplantace srdce a ledviny současně. Což představovalo dárce s oběma orgány. Viděl jsem před sebou dalších minimálně osm let čekání a poléval mě pot.

Opak byl pravdou, za necelý rok proběhla úspěšná transplantace srdce a druhé ledviny. Musím se ještě vrátit k Tomovi, k mému kamarádovi, který mě přesvědčil abych věřil lékařům a dovedl mě k úspěšné transplantaci, ale sám to štěstí již neměl, po čtyřech transplantacích ledvin, jedné jater, se té poslední už nedočkal. Tome je mi to moc a moc líto. Děkuji Ti za vše co jsi pro mě a druhé udělal. Přijmi prosím tichou vzpomínku.

Myslel jsem, že mám vyhráno. Jenže to vyhráli zatím jen lékaři, teď jsem musel ještě zvítězit já, sám nad sebou. Vše jsem se znovu učil – od čištění zubů, přes jídlo příborem až po chůzi a základní koordinaci.

Byl jsem jak malé dítě, nemožné, a nemotorné. Nakonec se ale zadařilo a po roce od operace jsem odletěl na Evropské hry na Sardinii, kde jsem reprezentoval v plavání, žádné velké výsledky, ale úspěšný návrat do života.

Úspěšný návrat do života a ke sportu

Pravidelně jsem trénoval s handicapovanými plavci, kteří mě vzali mezi sebe, ač k nim se svým handicapem vůbec nepatřím. Další závody nám vzala epidemie covidu. Nicméně nyní se připravuji na Evropské hry do Oxfordu, potažmo na Světové do australského Perthu.

Od Sardinie, ani covid mě neodradil, jsem stihl ještě jet po řece Inn ze Svatého Mořice přes Innsbruck do Pasova na kole (670 kilometrů), potom po Dunaji přes Pasov a Vídeň do Bratislavy (500 kilometrů), toulat se po Zell am See, Korutanech, Velké a Malé Fatře, Nízkých Tatrách nebo se synem po Austrálii.

Také jsem každou zimu na lyžích, jak sjezdovkách, tak běžkách, u nás i v Alpách. A co dál? Mým velkým snem je Peru – Huascarán a Innské pyramidy. Těším se a připravuji, snad to vyjde příští rok.

S novým srdcem a ledvinou jsem v březnu oslavil páté narozeniny a potřebuji ještě hodně slavit, abych stihl vše, co mám v plánu. Co mi nejvíce pomohlo? Práce, nikdy jsem nepřestal pracovat – učil jsem a stále učím na obchodní akademii tělocvik a filozofii.

Také sport, který jsem provozoval denně i během epidemie, protože když chcete, pohyb si vždy najdete. Důležité je také nestranit se společnosti, bavit se a užívat si života a hlavně se neuzavírat do sebe, nelitovat se, zkrátka žijte naplno! A nezapomínejte, že s úsměvem jde všechno lépe!

Svůj vlastní příběh popsal Jiří Nídl


Baráčníci zvou na ples

Dnes v 10:23

Obec baráčníků pořádá 8. března již dvanáctý reprezentační ples. 

Patnáctá sezona Trhů na Kulaťáku začíná v sobotu 2. března

Dnes v 09:58

Dejvické trhy na Kulaťáku v roce 2010 odstartovaly boom novodobých tržišť po českých městech. Letos oslaví 15. sezonu. Organizátoři se zaměří zejména na sezónní akce, rozšíření cateringu i oddychové zóny. Návštěvníci budou mít možnost nakupovat každou sobotu od 8 do...

Potravinová banka na Novoměstské radnici pokračuje

26. února 2024 v 07:38

Pravidelný výdej pomoci z Potravinové banky probíhá každé pondělí od 9 do 12 hodin. V přízemí nádvoří Novoměstské radnice se otevírá výdejní okénko občanům Prahy 1 a Prahy 2 a vydává potravinovou pomoc a základní hygienu.

Nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku se osvědčila

24. února 2024 v 10:13

Od října minulého roku, kdy byla z iniciativy hlavního města otevřena nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku, bylo v této ordinaci ošetřeno celkem 1 750 pacientů, z toho 1 600 dospělých a 150 dětí. Městská poliklinika Spálená pak zaznamenala za loňský rok úctyhodných 21 351 ošetřených...

Do projektu Mládež v kraji se zapojila Praha 10

23. února 2024 v 07:15

Praha 10 se zapojila do projektu Mládež v kraji. Jeho prostřednictvím bude možné finančně podpořit veřejně prospěšné projekty mladých lidí.

Studenti v roli astronautů. Úniková hra představí, jak se žije na vesmírné stanici

22. února 2024 ve 13:31

Průběh kosmického letu, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit, představuje nová aplikace využívající virtuální realitu. Na jejím vzniku se podíleli výzkumníci z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci...

Jak vybrat tu správnou základní školu pro prvňáčka

22. února 2024 v 10:08

Je lepší státní, nebo soukromá škola? Zvolit alternativní vzdělávání, nebo raději klasiku? Anebo vzdělávat dítě doma a do institucí vůbec neposílat? Jak se v tom mají rodiče orientovat?

Fakultní nemocnice v Motole opět obhájila akreditaci

19. února 2024 v 11:02

Ve dnech 22. – 25. ledna proběhlo ve Fakultní nemocnici v Motole akreditační šetření zahrnující hodnocení kvality a bezpečí poskytované péče. Certifikát hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče obhájila nemocnice na další tři roky.

Kurz první pomoci dětem

18. února 2024 v 09:09

V kurzu se v sobotu 24. února naučíte nejen pomoci svému či jinému dítěti při úrazech, nehodách či náhlých nemocech, ale především zvládnout obrovský stres, který z dané situace vyplývá a který mnohdy rozhoduje o tom, jak moc správně budete schopný na místě...

Další články
Nahoru