Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Tramvajovou smyčku u Depa Hostivař postaví do letošního srpna Eurovia za 194 milionů korun
Ilustrační foto: archiv

Tramvajovou smyčku u Depa Hostivař postaví do letošního srpna Eurovia za 194 milionů korun

Plánovanou tramvajovou smyčku u stanice metra A Depo Hostivař postaví pro pražský dopravní podnik (DPP) za zhruba 193,96 milionu korun společnost Eurovia CS. Je o 37 milionů méně, než byl odhad nákladů dle projektové dokumentace. Práce mají začít v polovině března a podnik chce smyčku zprovoznit do konce srpna letošního roku. Do tendru dorazilo osm nabídek. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí podniku Aneta Řehková.  

Nová tramvajová smyčka Depo Hostivař vznikne na místě stávajícího stejnojmenného obratiště autobusů mezi stanicí metra A Depo Hostivař, křižovatkou Černokostelecké a Sazečské ulice a povrchovým záchytným parkovištěm P+R. 

DPP v rámci této investiční akce postaví celkem jeden a čtvrt kilometru nových kolejí, z nichž zhruba třetina bude mít zatravněný svršek. Napojení smyčky na stávající tramvajovou trať vedoucí ze Strašnic Černokosteleckou ulicí do Ústředních dílen DPP bude zhruba 100 metrů před křižovatkou Černokostelecké a Sazečské ulice.

Autobusové obratiště u stanice metra Depo Hostivař nezanikne, ale dostane novou podobu. Bude uvnitř tramvajové smyčky včetně odstavných ploch pro autobusy. 

Nová tramvajová smyčka bude mít kapacitu odstavných kolejí pro celkem až pět tramvají typu 15T a celkem čtyři nástupiště. Tři budou určeny pro tramvajové spoje, jeden pro výstup, dva pro nástup, jak pro směr do centra, tak i z centra. 

Čtvrté nástupiště bez kolejí bude sloužit autobusovým linkám. V této podobě bude smyčka připravena na případné prodloužení tramvajové tratě do Štěrbohol a ukončování spojů i z této strany. 

Tramvajová smyčka je podle náměstka primátora pro dopravu Adana Scheinherra (Praha Sobě) první stavbou z nové podoby přestupního terminálu, který zde město připravuje. 

Místo stávajícího povrchového záchytného parkoviště o nízké kapacitě zde následně vznikne nové P+R parkoviště až se 649 parkovacími stáními pro auta.

Součástí přestupního uzlu bude v další etapě také připravovaná nová železniční zastávka na železniční trati. „Výrazně se tak zlepší přestupní vazby mezi jednotlivými druhy dopravy a zvýší se atraktivita spojů MHD směrem do Nových Strašnic, Vršovic a dále do centra Prahy,“ řekl Scheinherr. 

„Do roku 2006 se dalo výborně přestupovat ze všech autobusových spojů na obě tramvajové linky jezdící po Černokostelecké ulici. Zprovoznění stanice metra Depo Hostivař tuto vazbu přerušilo a teprve letos po šestnácti letech zase dojde k provázání tramvajových a autobusových spojů. Příjemným bonusem bude zkrácení přestupu z metra na tramvaj ze 400 na zhruba 180 metrů,“ uvedl technický ředitel DPP Jan Šurovský.


Autor: puc

Omezení provozu na náplavce Rašínova nábřeží

13. září 2022 ve 20:56

Ve dnech 19.–25. září bude omezen provoz na náplavce Rašínova nábřeží v úseku před restaurací Vltava, mezi Palackého a Jiráskovým mostem. Na tomto místě bude náplavka zcela uzavřena z důvodu výkopových prací a stavebních úprav v rámci zasíťování Rašínova nábřeží/ realizace nových inženýrských sítí...

Další články
Nahoru