Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Tramvajovou smyčku u Depa Hostivař postaví do letošního srpna Eurovia za 194 milionů korun
Ilustrační foto: archiv

Tramvajovou smyčku u Depa Hostivař postaví do letošního srpna Eurovia za 194 milionů korun

Plánovanou tramvajovou smyčku u stanice metra A Depo Hostivař postaví pro pražský dopravní podnik (DPP) za zhruba 193,96 milionu korun společnost Eurovia CS. Je o 37 milionů méně, než byl odhad nákladů dle projektové dokumentace. Práce mají začít v polovině března a podnik chce smyčku zprovoznit do konce srpna letošního roku. Do tendru dorazilo osm nabídek. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí podniku Aneta Řehková.  

Nová tramvajová smyčka Depo Hostivař vznikne na místě stávajícího stejnojmenného obratiště autobusů mezi stanicí metra A Depo Hostivař, křižovatkou Černokostelecké a Sazečské ulice a povrchovým záchytným parkovištěm P+R. 

DPP v rámci této investiční akce postaví celkem jeden a čtvrt kilometru nových kolejí, z nichž zhruba třetina bude mít zatravněný svršek. Napojení smyčky na stávající tramvajovou trať vedoucí ze Strašnic Černokosteleckou ulicí do Ústředních dílen DPP bude zhruba 100 metrů před křižovatkou Černokostelecké a Sazečské ulice.

Autobusové obratiště u stanice metra Depo Hostivař nezanikne, ale dostane novou podobu. Bude uvnitř tramvajové smyčky včetně odstavných ploch pro autobusy. 

Nová tramvajová smyčka bude mít kapacitu odstavných kolejí pro celkem až pět tramvají typu 15T a celkem čtyři nástupiště. Tři budou určeny pro tramvajové spoje, jeden pro výstup, dva pro nástup, jak pro směr do centra, tak i z centra. 

Čtvrté nástupiště bez kolejí bude sloužit autobusovým linkám. V této podobě bude smyčka připravena na případné prodloužení tramvajové tratě do Štěrbohol a ukončování spojů i z této strany. 

Tramvajová smyčka je podle náměstka primátora pro dopravu Adana Scheinherra (Praha Sobě) první stavbou z nové podoby přestupního terminálu, který zde město připravuje. 

Místo stávajícího povrchového záchytného parkoviště o nízké kapacitě zde následně vznikne nové P+R parkoviště až se 649 parkovacími stáními pro auta.

Součástí přestupního uzlu bude v další etapě také připravovaná nová železniční zastávka na železniční trati. „Výrazně se tak zlepší přestupní vazby mezi jednotlivými druhy dopravy a zvýší se atraktivita spojů MHD směrem do Nových Strašnic, Vršovic a dále do centra Prahy,“ řekl Scheinherr. 

„Do roku 2006 se dalo výborně přestupovat ze všech autobusových spojů na obě tramvajové linky jezdící po Černokostelecké ulici. Zprovoznění stanice metra Depo Hostivař tuto vazbu přerušilo a teprve letos po šestnácti letech zase dojde k provázání tramvajových a autobusových spojů. Příjemným bonusem bude zkrácení přestupu z metra na tramvaj ze 400 na zhruba 180 metrů,“ uvedl technický ředitel DPP Jan Šurovský.


Autor: puc

K Ladronce vede lepší cesta

Dnes ve 12:49

Od usedlosti Ladronka k nedávno realizovanému přejezdu pro cyklisty přes Podbělohorskou do ulice Nad Motolskou nemocnicí už dojedou všichni inlinisté a cyklisté po nové cestě.

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Další články
Nahoru