Dnes Pátek - prehanky-dest 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Tramvajová trať z Divoké Šárky na Dědinu je už v provozu
Slavnostní zahájení provozu na nové trati. Foto: Petr Hejna / DPP

Tramvajová trať z Divoké Šárky na Dědinu je už v provozu

Pražský dopravní podnik (DPP) v neděli slavnostně uvedl do provozu další tramvajovou trať Divoká Šárka – Dědina. Je to letos už třetí a nejdelší zprovozněná nová trať v Praze o celkové délce 2,23 kilometru. Nachází se na ní pět párů zastávek a je zakončena smyčkou Dědina. Na nové trati jezdí pravidelné spoje na tramvajových linkách číslo 20 a 26. Zhotovitelem stavby byla společnost Subterra. Náklady výstavby tratě činí 839,5 milionu korun, část z nich pokryjí dotace Evropské unie z Operačního programu Doprava 2.

„Nová trať bude sloužit nejen obyvatelům sídliště Na Dědině, ale celé rezidenční oblasti, včetně nové bytové zástavby u Drnovské ulice. Umožnila také redukci autobusové dopravy v oblasti. Ve smyčce na Dědině však tramvaje nebudou končit navždy,“ uvedl 1. náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

V červenci vedení Prahy uložilo DPP úkol, aby začal projekčně připravovat prodloužení tratě z Dědiny k budoucímu dopravnímu terminálu Dlouhá Míle u budoucí zastávky železnice na letiště. „Připravujeme také tramvajovou trať do Suchdola a prověřujeme možnosti výstavby tratě, která by propojila Prahu 6, Troju a Prahu 8, tři městské části, které doposud nemají přímé kapacitní spojení MHD,“ dodal Hřib.

Podél trati bude v průběhu podzimu dokončena výsadba 176 stromů a bezmála 8,5 tisíce keřů.

„Parkovací místa, která kvůli výstavbě tratě a modernizace ulice zmizela, budou brzy k dispozici v parkovacím domě, který odbor investiční HMP začal stavět mezi ulicemi Vlastina, Drnovská a Ciolkovského,“ sdělil Petr Hlaváček (STAN), náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje. 

„Výstavba tramvajové tratě na Dědinu byla velice náročná. Jsem ale rád, že se podařilo dodržet stanovený termín dokončení. Chtěl bych ale poděkovat zejména obyvatelům Dědiny za jejich shovívavost a pochopení v průběhu celé výstavby. Velice dobře si uvědomuji, jak to pro ně bylo náročné. A zároveň je prosím ještě o trpělivost v průběhu dokončovacích prací. Věřím ale, že jim nová tramvajová trať přinese nejen zrychlení, ale také mnohem větší komfort v dopravě,“ řekl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). 

„Letos jsme v Praze zprovoznili tři tramvajové tratě o celkové délce téměř přesně pět kilometrů, což je za uplynulých dvacet let zatím největší porce od zprovoznění tramvajové tratě na Barrandov v roce 2003. Příští rok nás nicméně čeká zahájení násobně náročnějšího projektu, a to výstavba nové tramvajové tratě v absolutním centru Prahy – na Václavském náměstí,“ řekl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Od pondělí 23. října od ranního výjezdu začnou tramvajové linky číslo 20 a 26 jezdit na nově vybudované trati na Dědinu, tj. ve směru z centra budou prodlouženy o úsek Divoká Šárka – Vlastina – Sídliště Na Dědině – Ciolkovského – Dědina. Na Dědinu budou obě linky jezdit denně, v noci bude oblast zatím obsluhována autobusovou linkou číslo 910. 

Změny v provozu autobusových linek

-         Linka č. 108 je zkrácena do trasy Dejvická – Divoká Šárka.

-         Linka č. 225 je zkrácena do trasy Velká Ohrada – Sídliště Na Dědině.

-         Na lince č. 300 jsou v pracovních dnech od cca 5:00 do zhruba 20:00 zavedeny vložené spoje, které obslouží úsek Nádraží Veleslavín – Nové Vokovice. 

Přejmenování autobusových zastávek

-         Zastávka Dlouhá Míle je přejmenována, její nový název je Dědina. 

Další trvalé změny v provozu tramvají

-         Linka č. 6 je ve směru z centra ze zastávky Palmovka prodloužena přes zastávky Balabenka, Divadlo Gong, Poliklinika Vysočany a Nádraží Vysočany do zastávky Vysočanská.

-         Linka č. 14 je ve směru z centra zkrácena do zastávky Palmovka.

-         Linky č. 7 a 19 se vrací do své původní trasy, tj. navzájem si vymění koncové úseky od zastávky Vinice. Linka č. 7 bude ze zastávky Vinice pokračovat přes zastávky Solidarita, Zborov – Strašnické divadlo, Limuzská, Nové Strašnice do své konečné Depo Hostivař. Linka č. 19 bude od zastávky Vinice pokračovat přes zastávky Krematorium Strašnice, Vinohradské hřbitovy, Želivského, Nákladové nádraží Žižkov, Biskupcova, Krejcárek, Palmovka, Balabenka, Divadlo Gong, Poliklinika Vysočany, Nádraží Vysočany, Vysočanská, Špitálská, Poštovská, Kolbenova, Nový Hloubětín, Vozovna Hloubětín, Starý Hloubětín, Hloubětín, Sídliště Hloubětín do své konečné Lehovec. 

Zdroj: DPP


Autor: puc

K Ladronce vede lepší cesta

Dnes ve 12:49

Od usedlosti Ladronka k nedávno realizovanému přejezdu pro cyklisty přes Podbělohorskou do ulice Nad Motolskou nemocnicí už dojedou všichni inlinisté a cyklisté po nové cestě.

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Další články
Nahoru