Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Tramvajová retrolinka 23 začne v polovině května opět fungovat. Po dvou letech
Tramvaj T3 na lince 23 na Pohořelci. Foto: Petr Hejna / Dopravní podnik hl. m. Prahy

Tramvajová retrolinka 23 začne v polovině května opět fungovat. Po dvou letech

Tramvajová linka 23, která fungovala v systému pražské MHD mezi lety 2017 a 2020, bude od letošního 16. května obnovena. Informovala o tom organizace Ropid, která plánuje MHD v Praze a ještě před tím s informací přišel web MHD86.

Linka byla zavedena v roce 2017 na trase Královka – Zvonařka, čímž kopírovala část běžné linky 22. Jezdily na ní jen legendární tramvaje T3 z šedesátých let v různých úpravách.  

Pro laika se jednalo o běžné vozy T3, ale populární „té trojky“ postupem času prošly modernizacemi. Na přelomu let 2016 a 2017 se podařilo pro potřeby linky 23 zajistit 4 vozy T3M a 16 vozů T3SUCS. 

Na jaře 2020 byl po vypuknutí epidemie koronaviru provoz linky 23 zastaven s odůvodněním, že Praha přišla o turisty, kteří ji využívali. Tento argument byl přitom pravdivý jen zčásti, protože o linku měli zájem i Pražané, protože především pro imobilní cestující byla retrolinka v okolí metra I. P. Pavlova vítanou možností, jak se dostat k MHD. 

Hlavní město loni v létě zavedlo dvě nové speciální historické tramvajové linky 42 a 43, které fungovaly na principu hop-on, hop-off za jednotné celodenní jízdné 200 korun. Na linkách jezdilo několik typu historických tramvají. 

K obnovení linky 23, na které by platilo běžné jízdné, se ale hlavní město ani po zavedení zmíněných novinek nemělo, i když o to právě radnice Prahy 2 usilovala. „Tato linka měla svůj smysl nejen pro turisty, ale i jako posílení linky 22. A dost ji využívali lidé, kteří bydlí v okolí Zvonařky. Těch 300 až 400 metrů, o které se jim třiadvacítka zkrátila cesta na veřejnou dopravu, byla velká pomoc,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), který za druhou městskou část na obnovení linky apeloval.

„Bylo nám ze strany hlavního města opakováno, ať si linku platíme sami. Ale to je nekoncepční nesmysl, aby si městská část platila provoz linky MHD," řekl Korseska. 

Trasa linky 23

Třiadvacítka bude v provozu od pondělí 16. května v úseku Královka – Malovanka – Pražský hrad – Královský letohrádek – Malostranská – Malostranské náměstí – Újezd – Národní divadlo – Národní třída – Karlovo náměstí – I. P. Pavlova – Vinohrady – Zvonařka.

Na úplný závěr jedna kuriozita: Není to ještě tak dávno, co bylo z tramvají zvykem odnášet plastové cedule s čísly linek. Daly se lehce vysunout a stávaly se suvenýrem. V současnosti to již nelze, čísla jsou elektronická. Nicméně na lince 23 jsou stále „staré dobré“ plastové cedule. Aby se neztrácely, jsou opatřeny zámečkem, což dříve za běžného provozu nebylo k vidění.


Autor: Jan Puci

Nákladní auto strhlo trolej na Výtoni, tramvajová doprava byla přerušena

22. listopadu 2023 v 09:34 | Aktualizováno v 11:40

Mezi zastávkami Palackého náměstí a Výtoň a mezi Albertovem a Podolskou vodárnou dnes ráno a dopoledne nejezdily tramvaje, spoje na linkách 2, 3, 7, 17 a 21 jezdily odklonem. Bylo to kvůli stržené troleji na Výtoni pod železničním mostem. Strhlo ji nákladní auto s bagrem na korbě. Předpoklad...

Další články
Nahoru