Dnes Čtvrtek - jasno 10°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 25. 4. 2024
Svátek má Marek
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Tramvaje typu T3 jezdí Prahou již 60 let, cestující je znají i z řady dalších měst
Tramvaje přestaly jezdit horní částí Václavského náměstí v roce 1980. Foto: archiv DPP

Tramvaje typu T3 jezdí Prahou již 60 let, cestující je znají i z řady dalších měst

Tramvaje typu T3 patří k nejslavnějším vozidlům městské hromadné dopravy v Česku a byť od zahájení jejich výroby uplynulo již přes šedesát let, slouží dodnes. První prototyp nové tramvaje s označením T3 převzal pražský dopravní podnik již v listopadu 1960, první sériově vyráběné vozy pak zařadil do svého vozového parku před 60 lety, 16. října 1962.

Do pravidelného provozu v Praze byly nasazeny 21. listopadu 1962. V modernizované podobě jezdí po metropoli dodnes. „Té trojky", které sloužily kromě Prahy v řadě dalších měst doma i v zahraničí, patří s přibližně 14 000 vyrobenými kusy k nejpočetněji vyráběným tramvajovým vozům světa.

U zrodu tramvaje T3 stáli hlavní konstruktér Antonín Honzík a designér František Kardaus. Právě jemu tyto vozy vděčí za svůj nadčasový vzhled s typickými kulatými světlomety a vysokým „čelem" nad předním oknem.

Tramvaje vyráběné pražskou ČKD v závodě Tatra Smíchov vycházely z předchozího typu Tatra T2. Na svoji dobu byly velmi moderní, a to díky použitým materiálům (plasty, laminát).

První T3 v Praze jezdily na lince číslo 4, tedy ze Zlíchova do Hostivaře. Postupem času se dočkaly i další tratě a v květnu 1974 tramvaje T3 definitivně nahradily své dvounápravové předchůdkyně. Od zahájení výroby do roku 1976 bylo pražskému dopravnímu podniku dodáno 892 tramvají T3.

V 80. letech přibylo ještě 292 tramvají mírně pozměněného provedení, označovaného jako T3SU a T3SUCS. V souvislosti s tramvajemi T3 se nelze nezmínit o typických sedačkách ze sklolaminátu. Ty do nich byly montovány od roku 1964 a podle mnohých cestujících poskytují dodnes nepřekonanou míru pohodlí.

V Praze poslední klasická T3 dojezdila na podzim 2011, dodnes zde však slouží více než 400 jejich modifikací (nejvíce je typu T3 R.P, která je s počtem 337 kusů stále nejvíce zastoupeným typem ve vozovém parku DPP), včetně nízkopodlažních.

Spatřit lze i klasickou T3, kterou dopravní podnik nabízí k pronájmu pro vyhlídkové a okružní jízdy. Dopravní podnik nabízí také T3 s emblémem noční oblohy přezdívanou Měsíček či T3 Coupé, která vznikla na základně původního typu T3.

Populární je také takzvaná mazací tramvaj, specificky upravený pracovní vůz na základě T3, který od počátku roku 2015 slouží k mazání kolejnic.

Ve svých vozových parcích T3 měly a mnohde stále mají dopravní podniky v Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, Liberci a Mostě a Litvínově. „Té trojky" sloužily i v zahraničí, převážně v Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu.

Nejvíce jich zakoupila Moskva (přes 2000) a ukrajinská města Kyjev (přes 900) a Charkov (přes 700). Na Slovensku si je pořídily dopravní podniky v Bratislavě a Košicích. Nejvzdálenějším městem, kde pravidelně jezdily, je Taškent v Uzbekistánu.


Autor: ČTK

Pražská lítačka letos již podvanácté

Včera v 08:58

V pátek 26. dubna se koná  12. ročník závodu Pražská lítačka. Nově lze jako dopravní prostředek použít trolejbus nebo sdílené kolo. Registrace účastníků je od 15 hodin v Muzeu MHD ve Střešovicích, kde se také nachází cíl.

Začne první etapa opravy Slévačské ulice, potrvá do července

22. dubna 2024 v 07:55

Ve čtvrtek 25. dubna začne TSK Praha s opravou Slévačské ulice. První etapa proběhne v úseku od ulice Cíglerova po ulice Kukelská a Zdobnická. Během ní bude komplexně obnoven povrch komunikace, opraví se kanalizační vpusti, revizní šachty, dojde k úpravě dopravního značení a zařízení a k opravě...

Praha 6: Jak řešit pěší propojení Kladenské a Africké ulice

20. dubna 2024 ve 12:09

Pokud se chcete zapojit do rozhodování, která ze tří uvažovaných variant má šanci na realizaci, přijměte pozvání na veřejné setkání v úterý 23. dubna v 17 hodin u trafačky za domem na adrese Kladenská 12.

Děti rozdají smajlíky a mračouny

20. dubna 2024 v 08:07

Akce Smajlík vrací do ulic Prahy 4. Dopravně preventivní akci pořádá radnice a Policie České republiky. Děti si opět připravily pro řidiče smajlíky a mračouny.

Další články
Nahoru