dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Tramvaj se blíží, přechod se rozbliká. V Praze 8 vyzkoušejí evropskou novinku
Uf, tak to bylo jen těsně! Nehody často způsobí nepozornost chodců. Ilustrační foto: Oskar Exner / MHMP

Tramvaj se blíží, přechod se rozbliká. V Praze 8 vyzkoušejí evropskou novinku

Osmá městská část jako první v Praze, a jako jedna z prvních v Evropě, zavede světelnou signalizaci, která chodce na přechodu upozorní na blížící se tramvaj. Systém nechá radnice umístit ještě letos na třech kritických křižovatkách.

„Chodci jsou nejslabší článek v dopravě, ale paradoxně jsou i hlavními viníky srážek chodců s tramvajemi. Hledali jsme proto systém, který chodce upozorní na blížící se tramvaj, ale zároveň nijak nenaruší okolní dopravu,“ říká zástupce starosty Michal Švarc.

Vybraný systém využívá jako prvek signalizace světelné zařízení, zabudované v přechodu pro chodce. Signál spustí blížící se tramvaj. „Každý chodec si všimne, pokud se mu pod nohama rozbliká přechod, respektive vozovka,“ dodává místostarosta.

Systém nechá radnice Prahy 8 umístit na křižovatce Prvního pluku x Sokolovská (u viaduktu), Sokolovská x Thámova (u metra) a Zenklova x Na Korábě (v místě, kde se pohybuje mnoho dětí). Celou akci uhradí „osmička“, realizaci a správu zajistí Technická správa komunikací. Náklady na výstavbu všech přechodů by měly být přibližně tři a půl milionu korun.

V Praze denně vyjíždí na tři sta tramvajových souprav, přičemž ročně se stane zhruba 60 až 70 srážek chodců s tramvajemi. Většinou je na vině nepozornost chodců.


Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru