Dnes Úterý - polojasno 29°C
Zítra Středa - obcasny-dest 17°C
Úterý 11. 5. 2021
Svátek má Svatava
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Tradiční vánoční trhy na Staroměstském náměstí letos nebudou, se smrkem Praha počítá

Tradiční vánoční trhy na Staroměstském náměstí letos nebudou, se smrkem Praha počítá

Tradiční vánoční trhy na Staroměstském náměstí s mnoha stánky se letos s ohledem na pandemii koronaviru konat nebudou. S instalací smrku, symbolem trhů v centru, se nicméně počítá. Server Pražský patriot o tom již v pátek informoval radní pro majetek Jan Chabr. 

foto-vanocni-strom-statoromak-nahled Vánoční i velikonoční trhy na Staroměstském náměstí pořádá od roku 2004 společnost Taiko. K tomu i trhy na náměstí Republiky a ve spodní části Václavského námětí. Když byl před dvěma týdny představen devatenáctimetrový smrk, který roste nedaleko Jílového u Prahy, jako hlavní kandidát pro umístění na náměstí u orloje v době adventu, panovala stále nejistota, jestli se s ohledem na pandemii vůbec trhy budou letos konat.

„Rozhodnutí by mělo padnout do konce října, poté už nebude možné trhy včas připravit,“ uvedla mluvčí Taika Hana Tietze. Společnost zahájila s pražským magistrátem jednání.

„Rozhodnutí padne do 28. října. Čekáme ještě na vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu, zajímá nás, jaké dá doporučení,“ uvedl uplynulý pátek Chabr s odkazem na to, že trhy se dle současných pravidel nastavených vládou konat mohou. Dnes ČTK sdělil, že oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké trhy a doprovodné akce. Následně to za Taiko potvrdila i Tietze.

„Možná bude na Staroměstském náměstí jen tak pět šest stánků, aby nevznikaly problémy s dodržováním potřebných rozestupů mezi návštěvníky. I výzdoba by měla být skromnější. Zároveň však chceme zachovat sváteční atmosféru, aby lidé měli pocit blížících se Vánoc. Nechceme velké srocování lidí, ale zachovat symboliku adventu je důležité,“ řekl serveru Pražský patriot Chabr.

Magistrát podle něj nyní ladí s Taikem konečnou podobu, aby bylo i jasné, jaké budou náklady. Provozovatel totiž platí od roku 2016 Praze za možnost pořádat vánoční a velikonoční trhy v centru Prahy roční nájem čtyři miliony korun. Do roku 2016 to bylo 2,66 milionu korun, což však bylo dlouhodobě kritizováno jako pro metropoli nevýhodné. V rámci smlouvy je také dohoda, že se společnost každoročně postará o sehnání a výzdobu vánoční stromu na Staroměstské náměstí.

Magistrát se podle Chabra asi dohodne s Taikem na tom, že náklady na strom a další výzdobu letos půjdou za hlavním městem.

„Nechceme žádnou pompéznost, náklady na trhy by letos neměly být v řádu milionů, ale maximálně pár stovek tisíc korun,“ řekl Chabr.

vanocni-trhy-staromak-2017-nahled S tím souhlasí i předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) Jiří Pospíšil. „Koronavirová pandemie vyvolává v lidech pocity strachu a úzkosti, proto bych byl nerad, kdybychom potlačili vánoční atmosféru, která uklidňuje. Pokud se však připomínka Vánoc v centru Prahy v nějaké formě nechá, je potřeba nechat výslednou podobu posoudit hygieniky a dalšími odborníky. Ke klasickým trhů jsem však skeptický, to by asi nebylo bezpečné. Ale s vánoční výzdobou a stromem souhlasím,“ uvedl.

„Pokud teď budeme dodržovat veškerá bezpečnostní pravidla a podaří se nám tak zastavit šíření epidemie, věřím, že se na klasické vánoční trhy budeme moct těšit opět příští rok,“ sdělil náměstek pražského primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman nedávno řekl, že je ohledně konání trhů nutné počkat, jak se bude vyvíjet aktuální epidemická situace. „Jasno o trzích ani stromu ještě bohužel není. Na rozhodnutí čekají také hotely, cestovní agentury i prodejci,“ sdělila v pátek Hana Tietze.

Staroměstské náměstí by letos mohl o Vánocích ozdobit strom ze středních Čech. Smrk ztepilý, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy na soukromém pozemku, byl vybrán díky tipu od veřejnosti.

Loni trvalo dlouho, než se vhodný smrk pro Staroměstské náměstí podařilo najít. Nakonec byl vhodný šestapadesátiletý kandidát nalezen v Semilech v Libereckém kraji. Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z městyse Pecka v Královéhradeckém kraji. Pokud se výrazně nezmění situace s pandemií, vztyčí zástupci organizátora strom na Staroměstském náměstí dle původního plánu v noci z 23. na 24. listopadu. Ohledně tradičního rozlévání štědrovečerní polévky by se podle Chabra mělo rozhodnout někdy kolem 14. prosince. 

Ohledně rozhodnutí, zda vánoční trhy konat, či ne, vyčkává řada českých i moravských měst. Ze zahraničí jsou už známy příklady, kdy ke zrušení letošních trhů došlo. Například Kolín nad Rýnem to oznámil s předstihem již na konci srpna. Aktuálně rozhodl o zrušení tradičního vánočního trhu na náměstí Gendarmenmarkt Berlín.


Vysloužilé tonerové a inkoustové kazety do koše nepatří, můžete je odevzdat na radnici

Včera v 09:38

Obyvatelé Prahy 15 mohou využít možnosti odevzdání použitých tonerových a inkoustových kazet do sběrného boxu umístěného v budově radnice.

Praha 9 ocení osobnosti městské části. Návrhy lze posílat do konce května

9. května 2021 v 08:36

Do 31. května mají obyvatelé možnost navrhnout, kdo by měl letos získat ocenění Osobnost městské části.

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

7. května 2021 ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

7. května 2021 ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

7. května 2021 v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Soutěž: Voda Prahy 15 ve všech skupenstvích

6. května 2021 ve 14:23

Praha 15 vyhlásila amatérskou fotografickou soutěž pro všechny věkové kategorie. V termínu od 4. května do 27. srpna budou přijímány fotografie do této soutěže, která je pořádaná v rámci „Dnů Prahy 15“ od 11. do 19. září.

V Karlíně a ve Vysočanech nepoteče příští týden voda

6. května 2021 v 10:59

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Máma, co bych podpořil. Palmovka podporuje matky samoživitelky společně s Norou Fridrichovou

6. května 2021 v 10:20

U příležitosti Dne matek dnešním dnem startuje v Divadle pod Palmovkou nový projekt s názvem Máma, co bych podpořil. Patronkou projektu je herečka divadla Tereza Dočkalová. Pod záštitou Nory Fridrichové a zakoupením dárkového voucheru budou podpořeny matky samoživitelky, které si návštěvu...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

Další články
Nahoru