Dnes Úterý - mlha 3°C
Zítra Středa - oblacno 5°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Tradiční vánoční trhy na Staroměstském náměstí letos nebudou, se smrkem Praha počítá

Tradiční vánoční trhy na Staroměstském náměstí letos nebudou, se smrkem Praha počítá

Tradiční vánoční trhy na Staroměstském náměstí s mnoha stánky se letos s ohledem na pandemii koronaviru konat nebudou. S instalací smrku, symbolem trhů v centru, se nicméně počítá. Server Pražský patriot o tom již v pátek informoval radní pro majetek Jan Chabr. 

foto-vanocni-strom-statoromak-nahled Vánoční i velikonoční trhy na Staroměstském náměstí pořádá od roku 2004 společnost Taiko. K tomu i trhy na náměstí Republiky a ve spodní části Václavského námětí. Když byl před dvěma týdny představen devatenáctimetrový smrk, který roste nedaleko Jílového u Prahy, jako hlavní kandidát pro umístění na náměstí u orloje v době adventu, panovala stále nejistota, jestli se s ohledem na pandemii vůbec trhy budou letos konat.

„Rozhodnutí by mělo padnout do konce října, poté už nebude možné trhy včas připravit,“ uvedla mluvčí Taika Hana Tietze. Společnost zahájila s pražským magistrátem jednání.

„Rozhodnutí padne do 28. října. Čekáme ještě na vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu, zajímá nás, jaké dá doporučení,“ uvedl uplynulý pátek Chabr s odkazem na to, že trhy se dle současných pravidel nastavených vládou konat mohou. Dnes ČTK sdělil, že oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké trhy a doprovodné akce. Následně to za Taiko potvrdila i Tietze.

„Možná bude na Staroměstském náměstí jen tak pět šest stánků, aby nevznikaly problémy s dodržováním potřebných rozestupů mezi návštěvníky. I výzdoba by měla být skromnější. Zároveň však chceme zachovat sváteční atmosféru, aby lidé měli pocit blížících se Vánoc. Nechceme velké srocování lidí, ale zachovat symboliku adventu je důležité,“ řekl serveru Pražský patriot Chabr.

Magistrát podle něj nyní ladí s Taikem konečnou podobu, aby bylo i jasné, jaké budou náklady. Provozovatel totiž platí od roku 2016 Praze za možnost pořádat vánoční a velikonoční trhy v centru Prahy roční nájem čtyři miliony korun. Do roku 2016 to bylo 2,66 milionu korun, což však bylo dlouhodobě kritizováno jako pro metropoli nevýhodné. V rámci smlouvy je také dohoda, že se společnost každoročně postará o sehnání a výzdobu vánoční stromu na Staroměstské náměstí.

Magistrát se podle Chabra asi dohodne s Taikem na tom, že náklady na strom a další výzdobu letos půjdou za hlavním městem.

„Nechceme žádnou pompéznost, náklady na trhy by letos neměly být v řádu milionů, ale maximálně pár stovek tisíc korun,“ řekl Chabr.

vanocni-trhy-staromak-2017-nahled S tím souhlasí i předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) Jiří Pospíšil. „Koronavirová pandemie vyvolává v lidech pocity strachu a úzkosti, proto bych byl nerad, kdybychom potlačili vánoční atmosféru, která uklidňuje. Pokud se však připomínka Vánoc v centru Prahy v nějaké formě nechá, je potřeba nechat výslednou podobu posoudit hygieniky a dalšími odborníky. Ke klasickým trhů jsem však skeptický, to by asi nebylo bezpečné. Ale s vánoční výzdobou a stromem souhlasím,“ uvedl.

„Pokud teď budeme dodržovat veškerá bezpečnostní pravidla a podaří se nám tak zastavit šíření epidemie, věřím, že se na klasické vánoční trhy budeme moct těšit opět příští rok,“ sdělil náměstek pražského primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman nedávno řekl, že je ohledně konání trhů nutné počkat, jak se bude vyvíjet aktuální epidemická situace. „Jasno o trzích ani stromu ještě bohužel není. Na rozhodnutí čekají také hotely, cestovní agentury i prodejci,“ sdělila v pátek Hana Tietze.

Staroměstské náměstí by letos mohl o Vánocích ozdobit strom ze středních Čech. Smrk ztepilý, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy na soukromém pozemku, byl vybrán díky tipu od veřejnosti.

Loni trvalo dlouho, než se vhodný smrk pro Staroměstské náměstí podařilo najít. Nakonec byl vhodný šestapadesátiletý kandidát nalezen v Semilech v Libereckém kraji. Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z městyse Pecka v Královéhradeckém kraji. Pokud se výrazně nezmění situace s pandemií, vztyčí zástupci organizátora strom na Staroměstském náměstí dle původního plánu v noci z 23. na 24. listopadu. Ohledně tradičního rozlévání štědrovečerní polévky by se podle Chabra mělo rozhodnout někdy kolem 14. prosince. 

Ohledně rozhodnutí, zda vánoční trhy konat, či ne, vyčkává řada českých i moravských měst. Ze zahraničí jsou už známy příklady, kdy ke zrušení letošních trhů došlo. Například Kolín nad Rýnem to oznámil s předstihem již na konci srpna. Aktuálně rozhodl o zrušení tradičního vánočního trhu na náměstí Gendarmenmarkt Berlín.


Dětská hřiště a sportoviště Prahy 13 jsou uzavřena

Včera v 19:44

V návaznosti na důrazné doporučení vlády jsou ve třinácté městské části od 1. března uzavřena všechna dětská a sportovní hřiště.

Očkovací centrum v O2 universum se otevře 11. dubna

Včera v 16:32

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat 11. dubna, o dva dny dříve projde testem. Po dnešním jednaní s šéfy krajských nemocnic to uvedl na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO).

Dětská hřiště v Praze 2 zůstanou otevřená, budou dezinfikována

Včera ve 13:06

Dětská hřiště pro nejmenší na Dvojce zůstanou otevřená. Od pondělí 1. března vstupují v platnost nová vládní opatření, která mimo jiné uzavírají základní a mateřské školy, a také poprvé jesle a dětské skupiny.

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

Včera ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

V neděli přibylo v Praze 944 nakažených

Včera v 11:17

V Praze v neděli přibylo 944 potvrzených případů nemoci covid-19. V porovnání se sobotou jich bylo zhruba o 290 méně, proti minulé neděli ale o 155 více, uvedla ČTK.

Startuje druhá vlna očkování. Registrovat se v ní můžou senioři a seniorky nad 70 let.

Včera v 11:03

Do další fáze očkování se budou moct ode dneška zapojit i lidé starší 70ti let. Dle domluvy s krajskými koordinátory budou nyní očkovat také praktičtí lékaři. Stále je nutná registrace, v případě potřeby s ní pomůžou operátoři organizace ŽIVOT 90 na krizové lince, kterou zřídil magistrát hlavního...

Očkování imobilních seniorů zahájila Praha 1

28. února 2021 ve 21:33

Nemocnice Na Františku, zřizovaná Prahou 1, už naočkovala více než dva tisíce lidi. Od pátku 26. února zahájil navíc její mobilní tým očkování imobilních pacientů starších osmdesáti let v jejich domácím prostředí.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Další články
Nahoru