Dnes Úterý - zatazeno 19°C
Zítra Středa - bourky 17°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Tradiční vánoční trhy na Staroměstském náměstí letos nebudou, se smrkem Praha počítá

Tradiční vánoční trhy na Staroměstském náměstí letos nebudou, se smrkem Praha počítá

Tradiční vánoční trhy na Staroměstském náměstí s mnoha stánky se letos s ohledem na pandemii koronaviru konat nebudou. S instalací smrku, symbolem trhů v centru, se nicméně počítá. Server Pražský patriot o tom již v pátek informoval radní pro majetek Jan Chabr. 

foto-vanocni-strom-statoromak-nahled Vánoční i velikonoční trhy na Staroměstském náměstí pořádá od roku 2004 společnost Taiko. K tomu i trhy na náměstí Republiky a ve spodní části Václavského námětí. Když byl před dvěma týdny představen devatenáctimetrový smrk, který roste nedaleko Jílového u Prahy, jako hlavní kandidát pro umístění na náměstí u orloje v době adventu, panovala stále nejistota, jestli se s ohledem na pandemii vůbec trhy budou letos konat.

„Rozhodnutí by mělo padnout do konce října, poté už nebude možné trhy včas připravit,“ uvedla mluvčí Taika Hana Tietze. Společnost zahájila s pražským magistrátem jednání.

„Rozhodnutí padne do 28. října. Čekáme ještě na vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu, zajímá nás, jaké dá doporučení,“ uvedl uplynulý pátek Chabr s odkazem na to, že trhy se dle současných pravidel nastavených vládou konat mohou. Dnes ČTK sdělil, že oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké trhy a doprovodné akce. Následně to za Taiko potvrdila i Tietze.

„Možná bude na Staroměstském náměstí jen tak pět šest stánků, aby nevznikaly problémy s dodržováním potřebných rozestupů mezi návštěvníky. I výzdoba by měla být skromnější. Zároveň však chceme zachovat sváteční atmosféru, aby lidé měli pocit blížících se Vánoc. Nechceme velké srocování lidí, ale zachovat symboliku adventu je důležité,“ řekl serveru Pražský patriot Chabr.

Magistrát podle něj nyní ladí s Taikem konečnou podobu, aby bylo i jasné, jaké budou náklady. Provozovatel totiž platí od roku 2016 Praze za možnost pořádat vánoční a velikonoční trhy v centru Prahy roční nájem čtyři miliony korun. Do roku 2016 to bylo 2,66 milionu korun, což však bylo dlouhodobě kritizováno jako pro metropoli nevýhodné. V rámci smlouvy je také dohoda, že se společnost každoročně postará o sehnání a výzdobu vánoční stromu na Staroměstské náměstí.

Magistrát se podle Chabra asi dohodne s Taikem na tom, že náklady na strom a další výzdobu letos půjdou za hlavním městem.

„Nechceme žádnou pompéznost, náklady na trhy by letos neměly být v řádu milionů, ale maximálně pár stovek tisíc korun,“ řekl Chabr.

vanocni-trhy-staromak-2017-nahled S tím souhlasí i předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) Jiří Pospíšil. „Koronavirová pandemie vyvolává v lidech pocity strachu a úzkosti, proto bych byl nerad, kdybychom potlačili vánoční atmosféru, která uklidňuje. Pokud se však připomínka Vánoc v centru Prahy v nějaké formě nechá, je potřeba nechat výslednou podobu posoudit hygieniky a dalšími odborníky. Ke klasickým trhů jsem však skeptický, to by asi nebylo bezpečné. Ale s vánoční výzdobou a stromem souhlasím,“ uvedl.

„Pokud teď budeme dodržovat veškerá bezpečnostní pravidla a podaří se nám tak zastavit šíření epidemie, věřím, že se na klasické vánoční trhy budeme moct těšit opět příští rok,“ sdělil náměstek pražského primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman nedávno řekl, že je ohledně konání trhů nutné počkat, jak se bude vyvíjet aktuální epidemická situace. „Jasno o trzích ani stromu ještě bohužel není. Na rozhodnutí čekají také hotely, cestovní agentury i prodejci,“ sdělila v pátek Hana Tietze.

Staroměstské náměstí by letos mohl o Vánocích ozdobit strom ze středních Čech. Smrk ztepilý, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy na soukromém pozemku, byl vybrán díky tipu od veřejnosti.

Loni trvalo dlouho, než se vhodný smrk pro Staroměstské náměstí podařilo najít. Nakonec byl vhodný šestapadesátiletý kandidát nalezen v Semilech v Libereckém kraji. Vánoční smrk v roce 2018 pocházel z obce Rynoltice v Libereckém kraji. Rostl 55 let a dosáhl výšky 22 metrů. Jeho majitel se rozhodl ho odstranit kvůli jeho výšce, protože stál nedaleko domu.

V roce 2017 pocházel 24 metrů vysoký smrk pro Staroměstské náměstí z Roztok u Křivoklátu a rostl 66 let. V roce 2016 přijel do Prahy dvaadvacetimetrový smrk z městyse Pecka v Královéhradeckém kraji. Pokud se výrazně nezmění situace s pandemií, vztyčí zástupci organizátora strom na Staroměstském náměstí dle původního plánu v noci z 23. na 24. listopadu. Ohledně tradičního rozlévání štědrovečerní polévky by se podle Chabra mělo rozhodnout někdy kolem 14. prosince. 

Ohledně rozhodnutí, zda vánoční trhy konat, či ne, vyčkává řada českých i moravských měst. Ze zahraničí jsou už známy příklady, kdy ke zrušení letošních trhů došlo. Například Kolín nad Rýnem to oznámil s předstihem již na konci srpna. Aktuálně rozhodl o zrušení tradičního vánočního trhu na náměstí Gendarmenmarkt Berlín.


Autor: Jan Puci

Vycházka po Malostranském hřbitově

Dnes ve 12:17

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 2. července od 14 hodin. Sraz je u náhrobku biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

Další články
Nahoru