dnes
Čtvrtek - polojasno
14°C
zítra
Pátek - zatazeno
18°C
pozítří
Sobota - polojasno
19°C
Pražská kultura

Tradiční čínská medicína bez legend a mýtů. Výstava na Staroměstské radnici

Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ připravil se Záštitou hlavního města Prahy výstavu „Tradiční čínská medicína bez legend a mýtů”. Expozice probíhá od 26. září do 7. října v Sále Architektů na Staroměstské radnici, Staroměstské nám. 1, Praha 1.

Záměrem výstavy je seznámit veřejnost stručně, objektivně a fundovaně s metodami Tradiční čínské medicíny (TCM), které jsou čím dál efektivněji využívány k podpoře a doplnění standardní lékařské a zdravotní péče. Na základě mezivládních dohod mezi ČR a ČLR, a také dalších 15 zemí Střední a Východní Evropy, získávají pacienti i lékaři možnost aplikovat zkušenosti čínské medicíny. Metody TCM, v principu již 5 000 let rozvíjené, a zejména v poslední době zdokonalované díky nejmodernějším vědeckým postupům a technologiím, jsou tak k dispozici i našim lékařům, kteří mohou následně spolupracovat s terapeuty a dalšími praktiky.

Expozice nabízí možnost pochopit průřez historií, propojit souvislosti, upřesnit si leckdy jen laicky a neodborně vnímané a vykládané pojmy, měnící se v mýty a legendy. Podporuje přístup odborné kontroly a regulace ze strany lékařů, odpovědnost k pacientům, ale i nutnost pružnějšího přístupu k úpravám legislativy a podmínek, za kterých je u nás TCM praktikována. Stejně jako v další již téměř stovce zemí probíhá implementace TCM do systémů zdravotnictví ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Její generální ředitelka Dr. Margaret Chan loni na Summitu 16+1, který se konal v Praze a zabýval mezinárodní spoluprací v oblasti TCM, zdůraznila, že dva zdravotnické systémy rozhodně nemusí jít proti sobě. Tradiční a západní medicína se mohou doplňovat a inspirovat.

„Rozhodně nechceme vykládat a hodnotit, co to vlastně Tradiční čínská medicína je. Díky dlouhodobému působení v oblasti komunikace na téma zdravotnictví, medicína a řekněme související jevy dáváme prostor silným hráčům – osobnostem a projektům, které jednoznačně vykazují pomoc a přínos pro pacienty, systém zdravotní péče a doufejme i vědu. Podstatné je, aby se především pochopili a domluvili, rozbroje, kritika z neznalosti nebo závist nejsou dobrými rádci. Ujali jsme se role mediátorů, podporujeme jednání se státními a veřejnými institucemi, snažíme se o mapování potřeb, vytváření databází a zpřístupnění možností, které lidi, řešící často nesmírně vážné zdravotní problémy, hledají”, řekl předseda správní rady Nadačního fondu na podporu TCM a alternativ MUDr. Pavel Běleš.

Vystavujícími a účastníky doprovodných programů jsou přední instituce, které se zabývají praxí a propojováním metod TCM s podporou léčby, výukou na nejvyšší úrovni a zprostředkováním působení i špičkových lékařských expertů z Číny.

Jedním ze záměrů expozice je také přispět k naplnění Memoranda sesterských měst Peking – Praha, které bylo nedávno podepsáno a jehož součástí je i poskytování co možné nejdostupnější formy metod TCM, které slouží občanům, nejen pacientům, i k prevenci a dosažení kondiční harmonie.


Hana Marie Körnerová: Hlas kukačky

Včera v 10:29

Psychologové tvrdí, že se všemi křivdami dětství se má člověk vyrovnat do čtyřiceti. Po čtyřicítce by měl s konečnou platností přestat řešit, že byl buď sirotek, anebo ho rodiče měli méně rádi než sourozence. Že se mu spolužáci posmívali a učitelé si na něho zasedli. Že nikdy neměl nové kolo a do...

Výstava o proměnách Motolského údolí prodloužena!

Včera v 10:09

Výstava Plzeňská/Motol, která veřejnosti představuje stejnojmennou urbanisticko architektonickou studii II. etapy proměny Motolského údolí, bude k vidění až do pátku 26. dubna. Praha 5 a studio A69-architekti se o jejím prodloužení rozhodli na základě velkého zájmu.

innogy podporuje vznik Poslední aristokratky, film se natáčí na pěti zámcích

Včera v 07:21

innogy ročně investuje více než 25 milionů korun do české kinematografie. Podporuje konání prestižních festivalů, udílení filmových cen. Věnuje se pomoci nadějným scenáristům a mladým filmařům. Jedním z podporovaných filmů je Poslední aristokratka. Film se natáčí hned na pěti...

Koncert skupiny a křest knihy: Jethro Tull – Půlstoletí s kouzelnou flétnou

19. března 2019 v 16:31

Žánrově lze Quanti Minoris zařadit jako historizující folkrock s keltskými kořeny. Za nejvýstižnější označení lze považovat hradní podobu rocku, tedy „hradrock“. Repertoár tvoří, kromě vlastní tvorby, většinou zhudebněná poezie středověkých autorů (anonymních, ale i známých jako např. F. Villon)....

Hrabalovy stolní slavnosti v Divadle Karla Hackera zdarma

19. března 2019 v 09:03

Městská část Praha 8 a Sdružení Serpens zvou na Hrabalovy stolní slavnosti ve čtvrtek 28. března od 19 hodin.

Harfový kvartet Prah-a-harP - koncert Na kopci

16. března 2019 ve 21:20

Unikátní harfový kvartet se představí v rámci Koncertů na kopci ve středu 20. března od 19 hodin.

Můj tajný les a Děti úplňku. Kino Světozor zprostředkuje různé pohledy na autismus

16. března 2019 ve 13:13

Atypická kampaň vznikla, aby ukázala, co nám zrcadlí autismus, a pozvala k zamyšlení i aktivnímu zapojení. Chce přiblížit svět autistů jako inspiraci a příležitost k zamyšlení nad „normálním“ fungováním naší společnosti i jednotlivců. Klade si za cíl přispět k tomu, aby autisté i jejich rodiče...

Nashle na skle. Současná tvorba studentů a pedagogů Sklářské školy v Novém Boru

15. března 2019 v 08:10

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 24. března do 13. října ve spolupráci s Vyšší odbornou školou sklářskou a Střední školou v Novém Boru v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou sklářskému řemeslu. 

Další články
Nahoru