dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Pražská kultura

Tradiční čínská medicína bez legend a mýtů. Výstava na Staroměstské radnici

Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ připravil se Záštitou hlavního města Prahy výstavu „Tradiční čínská medicína bez legend a mýtů”. Expozice probíhá od 26. září do 7. října v Sále Architektů na Staroměstské radnici, Staroměstské nám. 1, Praha 1.

Záměrem výstavy je seznámit veřejnost stručně, objektivně a fundovaně s metodami Tradiční čínské medicíny (TCM), které jsou čím dál efektivněji využívány k podpoře a doplnění standardní lékařské a zdravotní péče. Na základě mezivládních dohod mezi ČR a ČLR, a také dalších 15 zemí Střední a Východní Evropy, získávají pacienti i lékaři možnost aplikovat zkušenosti čínské medicíny. Metody TCM, v principu již 5 000 let rozvíjené, a zejména v poslední době zdokonalované díky nejmodernějším vědeckým postupům a technologiím, jsou tak k dispozici i našim lékařům, kteří mohou následně spolupracovat s terapeuty a dalšími praktiky.

Expozice nabízí možnost pochopit průřez historií, propojit souvislosti, upřesnit si leckdy jen laicky a neodborně vnímané a vykládané pojmy, měnící se v mýty a legendy. Podporuje přístup odborné kontroly a regulace ze strany lékařů, odpovědnost k pacientům, ale i nutnost pružnějšího přístupu k úpravám legislativy a podmínek, za kterých je u nás TCM praktikována. Stejně jako v další již téměř stovce zemí probíhá implementace TCM do systémů zdravotnictví ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Její generální ředitelka Dr. Margaret Chan loni na Summitu 16+1, který se konal v Praze a zabýval mezinárodní spoluprací v oblasti TCM, zdůraznila, že dva zdravotnické systémy rozhodně nemusí jít proti sobě. Tradiční a západní medicína se mohou doplňovat a inspirovat.

„Rozhodně nechceme vykládat a hodnotit, co to vlastně Tradiční čínská medicína je. Díky dlouhodobému působení v oblasti komunikace na téma zdravotnictví, medicína a řekněme související jevy dáváme prostor silným hráčům – osobnostem a projektům, které jednoznačně vykazují pomoc a přínos pro pacienty, systém zdravotní péče a doufejme i vědu. Podstatné je, aby se především pochopili a domluvili, rozbroje, kritika z neznalosti nebo závist nejsou dobrými rádci. Ujali jsme se role mediátorů, podporujeme jednání se státními a veřejnými institucemi, snažíme se o mapování potřeb, vytváření databází a zpřístupnění možností, které lidi, řešící často nesmírně vážné zdravotní problémy, hledají”, řekl předseda správní rady Nadačního fondu na podporu TCM a alternativ MUDr. Pavel Běleš.

Vystavujícími a účastníky doprovodných programů jsou přední instituce, které se zabývají praxí a propojováním metod TCM s podporou léčby, výukou na nejvyšší úrovni a zprostředkováním působení i špičkových lékařských expertů z Číny.

Jedním ze záměrů expozice je také přispět k naplnění Memoranda sesterských měst Peking – Praha, které bylo nedávno podepsáno a jehož součástí je i poskytování co možné nejdostupnější formy metod TCM, které slouží občanům, nejen pacientům, i k prevenci a dosažení kondiční harmonie.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru