dnes
Sobota - jasno
33°C
zítra
Neděle - jasno
33°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
33°C
Pražská kultura

Tradiční čínská medicína bez legend a mýtů. Výstava na Staroměstské radnici

Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ připravil se Záštitou hlavního města Prahy výstavu „Tradiční čínská medicína bez legend a mýtů”. Expozice probíhá od 26. září do 7. října v Sále Architektů na Staroměstské radnici, Staroměstské nám. 1, Praha 1.

Záměrem výstavy je seznámit veřejnost stručně, objektivně a fundovaně s metodami Tradiční čínské medicíny (TCM), které jsou čím dál efektivněji využívány k podpoře a doplnění standardní lékařské a zdravotní péče. Na základě mezivládních dohod mezi ČR a ČLR, a také dalších 15 zemí Střední a Východní Evropy, získávají pacienti i lékaři možnost aplikovat zkušenosti čínské medicíny. Metody TCM, v principu již 5 000 let rozvíjené, a zejména v poslední době zdokonalované díky nejmodernějším vědeckým postupům a technologiím, jsou tak k dispozici i našim lékařům, kteří mohou následně spolupracovat s terapeuty a dalšími praktiky.

Expozice nabízí možnost pochopit průřez historií, propojit souvislosti, upřesnit si leckdy jen laicky a neodborně vnímané a vykládané pojmy, měnící se v mýty a legendy. Podporuje přístup odborné kontroly a regulace ze strany lékařů, odpovědnost k pacientům, ale i nutnost pružnějšího přístupu k úpravám legislativy a podmínek, za kterých je u nás TCM praktikována. Stejně jako v další již téměř stovce zemí probíhá implementace TCM do systémů zdravotnictví ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Její generální ředitelka Dr. Margaret Chan loni na Summitu 16+1, který se konal v Praze a zabýval mezinárodní spoluprací v oblasti TCM, zdůraznila, že dva zdravotnické systémy rozhodně nemusí jít proti sobě. Tradiční a západní medicína se mohou doplňovat a inspirovat.

„Rozhodně nechceme vykládat a hodnotit, co to vlastně Tradiční čínská medicína je. Díky dlouhodobému působení v oblasti komunikace na téma zdravotnictví, medicína a řekněme související jevy dáváme prostor silným hráčům – osobnostem a projektům, které jednoznačně vykazují pomoc a přínos pro pacienty, systém zdravotní péče a doufejme i vědu. Podstatné je, aby se především pochopili a domluvili, rozbroje, kritika z neznalosti nebo závist nejsou dobrými rádci. Ujali jsme se role mediátorů, podporujeme jednání se státními a veřejnými institucemi, snažíme se o mapování potřeb, vytváření databází a zpřístupnění možností, které lidi, řešící často nesmírně vážné zdravotní problémy, hledají”, řekl předseda správní rady Nadačního fondu na podporu TCM a alternativ MUDr. Pavel Běleš.

Vystavujícími a účastníky doprovodných programů jsou přední instituce, které se zabývají praxí a propojováním metod TCM s podporou léčby, výukou na nejvyšší úrovni a zprostředkováním působení i špičkových lékařských expertů z Číny.

Jedním ze záměrů expozice je také přispět k naplnění Memoranda sesterských měst Peking – Praha, které bylo nedávno podepsáno a jehož součástí je i poskytování co možné nejdostupnější formy metod TCM, které slouží občanům, nejen pacientům, i k prevenci a dosažení kondiční harmonie.


Obrazy plné barev a ženských postav honduraské malířky Leticie Banegas poprvé v Praze

Dnes v 07:02

Latin Art Gallery, která již pět let prezentuje to nejlepší z latinskoamerického současného umění, na výstavě s názvem Sny a kořeny představuje práce honduraské malířky Leticie Banegas. Pozoruhodné portréty žen zářící barvami jsou v Latin Art Gallery k vidění do 10. září. Galerie sídlí...

The Plastic People of the Universe oslaví 50. let v Atriu na Žižkově

Včera ve 20:51

Legendární skupina The Plastic People of the Universe – Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl jr., David Babka, oslaví 21. srpna ve 20 hodin speciálním komorním koncertem 50 let existence v kapli žižkovského Atria na adrese Čajkovského 12. Koncert pořádá příspěvková...

Iva Bittová s Čikori zahraje ve Stromovce

16. srpna 2018 v 08:12

Královna české avantgardy, která boří hranice mezi jednotlivými žánry, Iva Bittová a Čikori nahráli jedno z nejlepších alb české alternativně-jazzové scény. V Tiskárně na Vzduchu vám ho zahrají naživo ve středu 29. srpna od 19:30 hodin. Lístky je možné koupit v předprodeji...

Národní památník na Vítkově otevírá dvě nové výstavy k výročí okupace

16. srpna 2018 v 07:10

Naše země v letošním roce slaví hned několik významných výročí. Jedním z nich je i výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy ze srpna roku 1968. Události z této doby se rozhodlo Národní muzeum připomenout dvěma novými výstavami v Národním památníku na Vítkově s názvem Neznámá hrdinka od rozhlasu a...

Jiří Kolář: Úšklebek století

15. srpna 2018 v 09:57

Výstava Jiřího Koláře Úšklebek století se zaměřuje na takový výběr Kolářových prací, který v propojení s jeho básnickým dílem naznačuje, jak neortodoxně dovedl Kolář umělecky formulovat svůj účastný komentář ke světu.

Výstava v Galerii 1 ještě deset dní

15. srpna 2018 v 07:14

Do 25. srpna můžete v Galerii 1 zhlédnout výstavu „Léto Kamila Lhotáka“, kterou pro milovníky díla tohoto jedinečného malíře a kreslíře připravily městská část Praha 1 a Spolek přátel Kamila Lhotáka.

Léta naděje rychle pominula. Výstava v Galerii pod radnicí

14. srpna 2018 v 08:31

Výstava s názvem 1968 Praha 3 – Léta naděje rychle pominula… připomínající nejenom již známé, celopražské události během srpna ´68 a bezprostředně po něm, ale především originálně zpracovaná výstavní koncepce zachycující toto období československých dějin v rámci událostí v Praze 3. Některé dosud...

Praha 6 zve na vernisáž výstavy k 50. výročí okupace Československa 1968

14. srpna 2018 v 07:45

Výstavu, která bude rozmístěna po celé Dejvické třídě od Vítězného náměstí až k metru Hradčanská, vytvořila Praha 6 společně s Post Bellum o. p. s. Vernisáž bude věnována také druhé výstavě, kterou pořádá radnice souběžně ve spolupráci s Národní...

Koncert v Centrálním parku

12. srpna 2018 v 07:27

Akce pro celou rodinu pod záštitou starosty Prahy 13 Davida Vodrážky se koná v Praze 13 v neděli 2. září již po sedmnácté.

Další články
Nahoru