dnes
Středa - oblacno
29°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
28°C
pozítří
Pátek - bourky
24°C
Toulcův dvůr v Hostivaři se nemůže rozvíjet bez dalších pozemků
Letecký pohled na Toulcův dvůr. Foto: archiv

Toulcův dvůr v Hostivaři se nemůže rozvíjet bez dalších pozemků

Další rozvoj Toulcova dvora v Hostivaři není možný bez pořízení dalších pozemků. Provozovatelé už využívají veškerou kapacitu. Z toho důvodu není možné rozšířit mateřskou školu či chovy zvířat. Při představení koncepce rozvoje to uvedla předsedkyně Toulcova dvora Lenka Skoupá. Budovy areálu jsou v majetku hlavního města, které je organizaci v roce 1996 pronajalo na 50 let. Loni do areálu přišlo 150 000 lidí.

„K Toulcovu dvoru by mně přišlo rozumné, abychom se o to stačili postarat, tak tři až pět hektarů," řekla ČTK Skoupá. Zatím o koupi přilehlých pozemků, které vlastní firmy nebo soukromí zemědělci, organizace nezačala vyjednávat. „My jsme nejdřív chtěli tu koncepci jako takovou představit vlastně politikům, protože to jsou ti lidé, kteří potom rozhodují o územních plánech," dodala.

Na dalších pozemcích by nezisková organizace Toulcův dvůr, která je zastřešující organizací pro čtyři další, chtěla vytvořit zónu pro návštěvníky s opravdovou přírodou. Na pozemcích, které by chtěla připojit k areálu, by mohl vzniknout sad nebo louka, kde by se mohla pást domácí zvířata.

Byl by to také prostor pro další rozšíření mateřské školy, která v areálu funguje. Do dvou klasických tříd a dvou tříd lesní školky dochází kolem 80 dětí, přičemž zájem je větší. Kromě mateřské školy organizace nabízí i ekologickou výchovu pro školy. Zatímco v roce 2001 v areálu přivítali 8100 dětí, v loňském roce už to bylo 21 000 dětí.

Provozovatele kromě omezené kapacity trápí i narušování vandaly a bezdomovci, kteří odnášejí z prostoru dvora věci, kvůli čemuž musí být dvůr oplocený. Neziskové organizace se také obávají odklonu od environmentální výchovy nebo vývoje po skončení nájemní smlouvy.

Magistrát hlavního města dává ročně Toulcovu dvoru 2,5 milionu korun, což je přibližně pět procent z ročního rozpočtu areálu. Je v něm zaměstnáno zhruba 100 lidí, z nichž 42 je se zdravotním postižením.


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

Včera v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

17. června 2019 ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Další články
Nahoru