dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
14°C
Toulcův dvůr v Hostivaři se nemůže rozvíjet bez dalších pozemků
Letecký pohled na Toulcův dvůr. Foto: archiv

Toulcův dvůr v Hostivaři se nemůže rozvíjet bez dalších pozemků

Další rozvoj Toulcova dvora v Hostivaři není možný bez pořízení dalších pozemků. Provozovatelé už využívají veškerou kapacitu. Z toho důvodu není možné rozšířit mateřskou školu či chovy zvířat. Při představení koncepce rozvoje to uvedla předsedkyně Toulcova dvora Lenka Skoupá. Budovy areálu jsou v majetku hlavního města, které je organizaci v roce 1996 pronajalo na 50 let. Loni do areálu přišlo 150 000 lidí.

„K Toulcovu dvoru by mně přišlo rozumné, abychom se o to stačili postarat, tak tři až pět hektarů," řekla ČTK Skoupá. Zatím o koupi přilehlých pozemků, které vlastní firmy nebo soukromí zemědělci, organizace nezačala vyjednávat. „My jsme nejdřív chtěli tu koncepci jako takovou představit vlastně politikům, protože to jsou ti lidé, kteří potom rozhodují o územních plánech," dodala.

Na dalších pozemcích by nezisková organizace Toulcův dvůr, která je zastřešující organizací pro čtyři další, chtěla vytvořit zónu pro návštěvníky s opravdovou přírodou. Na pozemcích, které by chtěla připojit k areálu, by mohl vzniknout sad nebo louka, kde by se mohla pást domácí zvířata.

Byl by to také prostor pro další rozšíření mateřské školy, která v areálu funguje. Do dvou klasických tříd a dvou tříd lesní školky dochází kolem 80 dětí, přičemž zájem je větší. Kromě mateřské školy organizace nabízí i ekologickou výchovu pro školy. Zatímco v roce 2001 v areálu přivítali 8100 dětí, v loňském roce už to bylo 21 000 dětí.

Provozovatele kromě omezené kapacity trápí i narušování vandaly a bezdomovci, kteří odnášejí z prostoru dvora věci, kvůli čemuž musí být dvůr oplocený. Neziskové organizace se také obávají odklonu od environmentální výchovy nebo vývoje po skončení nájemní smlouvy.

Magistrát hlavního města dává ročně Toulcovu dvoru 2,5 milionu korun, což je přibližně pět procent z ročního rozpočtu areálu. Je v něm zaměstnáno zhruba 100 lidí, z nichž 42 je se zdravotním postižením.


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Včera v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Včera v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru