dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Toulcův dvůr, ekologická oáza v Praze, slaví plnoletost
Letecký pohled na Toulcův dvůr. Foto: archiv

Toulcův dvůr, ekologická oáza v Praze, slaví plnoletost

Dnes v deset hodin otvírá Toulcův dvůr brány všem svým významným podporovatelům a oslaví s nimi důležité mezníky společné práce. Středisko ekologické výchovy hlavního města Prahy Toulcův dvůr v letošním roce slaví 18. výročí své existence a završí tím svoji pomyslnou „plnoletost“. Pro všechny věkové skupiny je Toulcův dvůr ojedinělým místem v Praze, kde se mohou nejen vzdělávat, ale zároveň trávit plnohodnotně svůj volný čas.

Letos jeho pracovníci přivítali sto padesáti tisícího účastníka ekologických výukových programů, které v unikátním prostředí doplňují mateřským, základním a středním školám výuku o praktickou ekologickou výchovu.

Historie Toulcova dvora sahá až do středověku a o jeho současnou podobu se významně zasloužila zakladatelka Ekologického centra Toulcův dvůr paní Emilie Strejčková. „Bez jejího nezměrného úsilí a osobního nasazení by toto středisko nikdy nevzniklo,“ říká Lenka Skoupá, předsedkyně správní rady Zájmového sdružení Toulcův dvůr.

Toulcův dvůr je tvořen komplexem historických památkově chráněných budov a náleží k němu cca 8,5 hektaru přírodního areálu s přilehlou farmou hospodářských zvířat původních českých plemen.

toulcuv-dvur-1993-nahled

Toulcův dvůr v roce 1993

„Tato plemena dnes v České republice chová jen několik málo nadšenců a jsou nahrazována vysokoužitkovými kříženci. Nenávratně se vytrácí jejich genofond a je přímo naší povinností naši národní památku zachovat pro budoucí generace“, říká Lenka Skoupá.

Neziskové organizace, které v Toulcově dvoře působí, přispívají významně k rozvoji mikroregionu městských částí Prahy 10, 11 a 15. V roce 2011 bylo v prostorách Toulcova dvora otevřeno infocentrum, které zájemcům nabízí i průvodcovskou službu.

Středisko ekologické výchovy hlavního města Prahy Toulcův dvůr funguje již řadu let úspěšně jako sociální podnik. Své uplatnění zde nachází mnoho lidí se zdravotním znevýhodněním. Lidé se zdravotním postižením patří mezi jednu z nejohroženějších skupin na trhu práce.


Další články
Nahoru