dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Lifestyle / Zdraví

Toto předsevzetí si nedávejte, psychice dá zabrat. Trpí hlavně uzkostliví lidé nad 30 let

Početí potomka má své místo mezi tradičními novoročními předsevzetími. Stres ze splnění úkolu však často vede k neúspěchu. Problém s početím totiž u nás řeší stále více párů. Podle statistik se s neplodností potýká až 20 % partnerů, u jiných početí znamená velkou psychickou zátěž a obvykle trvá delší dobu, než se konečně podaří. Jak tedy zvýšit šance na otěhotnění? To ve svém komentáři přibližuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Zda cílené plánování těhotenství ovlivňuje psychiku a zda způsobuje problémy s otěhotněním, je velmi individuální záležitost. Lze však s určitostí tvrdit, že psychika je faktorem, který se významně podílí na téměř všech případech problémů s početím. Samozřejmě mohou existovat i jiné objektivní příčiny, které jsou následovány pochybnostmi, zda se početí podaří. Zvláště pokud hned první pokus o otěhotnění nepřinese úspěch a proces početí trvá déle, význam psychiky jako spolupůsobícího faktoru se zesiluje.

Pro někoho může být plánované početí opravdu stresujícím faktorem. Na rozdíl od běžných předsevzetí, jako je snížení tělesné hmotnosti nebo skončení s kouřením, by takto vážné rozhodnutí nemělo být součástí novoročních plánů. Kvůli toužebnému upnutí se na jeho splnění, a případně ještě v přesně stanoveném termínu, na sebe pár vyvíjí velký psychický tlak a veškeré snahy mohou být spíše cestou k neúspěchu. Není ani výjimkou, že muži, mají-li mít sex na povel a v přesně určený den, ačkoliv jindy fungují naprosto bez problémů, selžou a styku nejsou schopni.

Nejnáchylnější jsou úzkostlivé ženy ve vyšším věku

K psychické zátěži jsou v tomto směru většinou náchylnější ženy, které jsou pracovně extrémně vytížené a permanentně ve stresu. Dále ženy úzkostnější a samozřejmě ty ve věku kolem 35 let a více, kterým pomyslné tikání biologických hodin na klidu v duši nepřidá. Proto by početí neměly do vyššího věku odkládat. Nejoptimálnější je vše řešit do 30, eventuálně do 32 let.

Jestliže je úzkostlivější partner, je na ženě, aby ho vědomě nevystavovala stresu z nutnosti počít, a raději jej neinformovala o svých plodných dnech. Měla by v něm naopak vzbudit pocit, že se jedná o běžný partnerský sex a nejde o něco tak důležitého, jako je početí potomka. Úzkostnější typy by si proto takové předsevzetí raději neměly dávat.

První neúspěšný pokus o početí totiž snadno může prohloubit psychickou zátěž. Otěhotnění by naopak mělo být krásným okamžikem, kterému předchází přirozená cesta. Úzkostliví lidé by měli raději zvolit jiné novoroční předsevzetí, které nevyvolává duševní nepohodu.

Kromě ovulace hraje roli kvalita a množství spermií

Takovým předsevzetím může být například změna dosavadního životního stylu a zvýšená péče o zdraví. Jestliže totiž pár uvažuje o početí dítěte, je důležité být po zdravotní stránce zcela v pořádku. Tělesným zdravím se zvyšují šance na otěhotnění. Většinou se v páru pozornost zaměřuje nejdříve na ženu, zda je zdravá a má ovulaci.

Mnohem větším problémem, a hlavně časově náročnějším na řešení, ale bývá špatná tvorba a kvalita spermií partnera. Pokud žena neovuluje, podané léky v mnoha případech pomohou zajistit kýžený výsledek již v průběhu jednoho menstruačního cyklu. Pokud jsou ale nedostatečné hodnoty spermiogramu, náprava trvá mnohem déle.

Spermiím totiž trvá až 72 dní, než dozrají. Proto je vhodné proces početí zahájit vyšetřením spermiogramu a začít podporou tvorby spermií. To znamená například omezit saunování, kouření a alkohol, a naopak podporovat aktivní pohyb či případně užívat doplňky stravy s antioxidanty a jinými vitamíny a stopovými prvky, například typu Fertilan, který udržuje tvorbu spermií a plodnost u mužů. Důležité je také nenechat se oklamat zdáním, že pokud je muž zdravý a sportuje, vše musí být v normě. Spermie totiž tvoří pouze malý zlomek objemu ejakulátu.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru