dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Netransparentní, neetické, neslušné. Na kampaň TOP 09 za peníze Prahy se valí další kritika
Když nás nikdo nepochválí, uděláme to sami. Pražské ulici jsou již měsíc zaplaveny plochami, na kterých se chválí vedení města. Foto: archiv

Netransparentní, neetické, neslušné. Na kampaň TOP 09 za peníze Prahy se valí další kritika

Víte, že… Kampaň současného jednobarevného vedení pražské radnice, která se objevila na plakátech po Praze, to z různých stran pěkně schytává. Hlavní linka kritiky zní: je to kampaň pro TOP 09 a jmenovitě Tomáše Hudečka za veřejné peníze, což se neliší od dob, kdy se za veřejné peníze propagoval někdejší primátor Pavel Bém (ODS). Politoložka považuje takové jednání za neetické.

Víte, že jsme opravili mnohem více silnic? Víte, že náplavky jsou pro lidi a ne pro byznys? Víte, že bráníme machinacím s pozemky? Víte, že Praha zveřejňuje všechny smlouvy na internetu? Víte, že řidičák už dostanete bez fronty?

Víte, že pražští radní jsou vám plně k dispozici on-line? Víte, že jsme zvýšili platy učitelům? Víte, že Výstaviště už není pro kočku? Víte, že Praha bude mít klimatizované tramvaje? Víte, že rozšiřujeme městskou zeleň? Víte, kde je v Praze nedostatek parků?

Tím vším se radnice za veřejné peníze chlubí – celkem to daňové poplatníky přijde na 350 tisíc korun bez DPH. Magistrát uvedl jen náklady na kampaň, nicméně o částce, která by plynula do rozpočtu Prahy, kdyby panely zabrali inzerenti, se nehovoří. Vzhledem k stovkám ploch propagujících úspěchy současného vedení Prahy by to asi byla tučná suma.

Proč se neptají i na Vinoř nebo barrandovské byty?

Navíc, kampaň je nevyvážená, vedení radnice totiž nepokládá řečnické dotazy typu: Víte, že jsme nevyřešili, ale prohloubili, problémy s kartou Opencard a komplexem Blanka? Víte, že jsme odmítli prodat zahrádky obyvatelům Vinoře, kteří je před třiceti lety „vydupali“ ze skládky, a tak může být prostor dán všanc developerům?

Nebo takovéto dotazy: Víte, že jsme nepomohli chátrajícímu koupališti Lhotka, kam rádi chodívaly rodiny nejen z celé metropole? Víte, že jsme Barrandovským neumožnili, aby si byty, do kterých léta investovali, mohli koupit se slevou – za přijatelné peníze? Víte, že jsme opouštěli jednací sál, když se nás občané tázali při interpelacích?

Rozporovat lze navíc i slogany, které jsou na sololitech uvedeny. Na zastupitelstvu je kupříkladu možné každý měsíc slyšet nářky občanů z různých městských částí, kteří se zlobí, že město činí kroky k zastavění zeleně (například na Klamovce). Takže jakápak záchrana zeleně?

Politoložka: Je to neetická záležitost na hraně

Politoložka Vladimíra Dvořáková konání pražské TOP 09, která se propaguje za veřejné peníze, považuje za neetické. „Není to poprvé, kdy vláda prezentuje výsledky své práce formou inzerce za veřejné peníze. Je to snaha využít finanční prostředky občanů pro vlastní volební kampaň,“ uvedla pro server Pražský patriot.

„Je to vždycky na hraně – politici se většinou odvolávají na právo na informace, že chtějí říci občanům, co a jak dokázali. Ale tahle forma těsně před volbami? V mezidobí tady přece žádné informace neprobíhaly. Považuji to za neetickou záležitost,“ dodala.

Politolog: Samochvála zapáchá, ale v Praze se to hýbe

Smířlivější je politolog Zdeněk Zbořil. „Říká se, že samochvála vždy trochu zapáchá. Myslím si, že se to ale v Praze v posledním roce opravdu trochu hýbe. Nevím, zda je to zásluhou primátora nebo jeho týmu, ale v Praze se něco dělá,“ uvedl pro náš portál.

„To, že si touto kampaní nepřímo, nebo i přímo, TOP 09 a primátor Hudeček usnadňují financování předvolební kampaně, sice není moc slušné, ale je to podle mě to nejmenší zlo, které v komunální a celostátní politice existuje,“ dodal.

ČSSD varuje před podzimní kampaní TOP 09

Kampaň TOP 09 za veřejné peníze kritizují nejen opoziční politici z řad ODS a KSČM, ale i z ČSSD, která TOP 09 u moci svými hlasy drží. Sociální demokraté dokonce upozorňují na to, že TOP 09 chystá velkou kampaň, kterou provázejí určité nesrovnalosti.

ČSSD upozorňuje na to, že celkem 108 nových reklamních ploch umístí v Praze před podzimními komunálními volbami dvě reklamní společnosti, kterým prý radní hlavního města Prahy za TOP 09 chtějí schválit smlouvu na osazení protihlukových a opěrných zdí ve správě Technické správy komunikací (TSK).

Negativní dopad na životní prostředí a veřejný prostor

„Radní za TOP 09 si připravili půdu pro to, aby se na podzim ocitli na plakátech u vjezdu do tunelů, protihlukových stěn a podobně. Jedná se o zaplevelení veřejného prostoru a o další příklad totálně netransparentního nakládání s městským majetkem,“ uvedl zastupitel Petr Dolínek (ČSSD).

„Považuji za naprosto nepřijatelné, aby informace o tomto výběrovém řízení visely někde ve sklepě v sídle TSK a veřejnost neměla možnost se k němu vyjádřit,“ dodal. Výběrové řízení podle pražské ČSSD provázejí pochybnosti a kampaň bude mít negativní dopad na životní prostředí i kvalitu veřejného prostoru.

TOP 09 se za veřejné peníze nepropaguje poprvé

Není to v letošním roce poprvé, co si TOP 09 dělá kampaň za peníze daňových poplatníků. Například v dubnu magistrát vydal tiskové prohlášení, kde byla – samozřejmě kladně – hodnocena činnost magistrátu pod vedením TOP 09 a byly sděleny priority pro následující období. Více čtěte zde.

„Není správné, aby magistrát rozesílal reklamu pro jakoukoli stranu, která je momentálně nejsilnější. Obávám se, že je to v české politice rozšířená praxe. Radnice si pod kontrolou nějaké strany dělají permanentní kampaň. Velmi často je to i tak, že ovládají místní noviny a dělají si tam reklamu,“ okomentoval to tehdy pro Pražský patriot politolog Jiří Pehe. Kdy se vedení (nejen) pražského magistrátu konečně poučí?


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru