Dnes Neděle - polojasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 15°C
Neděle 16. 5. 2021
Svátek má Přemysl
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Torzo nedostavěného centra na Palmovce by měla radnice prodat, nebo s někým dostavět
Nedostavěné Centrum Palmovka. Foto: archiv

Torzo nedostavěného centra na Palmovce by měla radnice prodat, nebo s někým dostavět

Nedostavěné Centrum Palmovka (CP) v Praze 8 by bylo nejvýhodnější prodat, nebo dostavět za pomoci soukromého investora. ČTK to sdělil radní Prahy 8 Tomáš Hřebík (TOP 09 a STAN). Ve hře je ale podle radního také varianta, že by torzo budovy od radnice odkoupil magistrát. Radnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem financí a na dostavbu nemá peníze. Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo, schválilo někdejší vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu korun.

„Z analýzy společnosti Ernst & Young, kterou si městská část nechala zpracovat, vyšly dvě nejvhodnější varianty, jak dál nakládat s objektem. Buď prodej, anebo koncese, to znamená dostavět to s pomocí soukromého investora," uvedl Hřebík.

Pokud by se radnice vydala cestou dostavby spolu se soukromníkem, ten by budovu nejen dokončil, ale následně ji také provozoval. Praze 8 by na určitou dobu po dokončení zůstala stále ve vlastnictví. Na jak dlouho, radní neuvedl.

Na dostavbu budovy ze svého rozpočtu radnice nyní nemá peníze. V minulosti měla přislíbenu dotaci od magistrátu. Kvůli tomu, že se radnice nedohodla se stavební firmou, magistrát si ji vzal nazpátek.

Ke zmíněným dvěma variantám přibyla podle radního ještě jedna, a to odkup budovy i s pozemky magistrátem. „Tato úvaha vychází z faktu, že tento týden se na radě hlavního města schválilo pro území Palmovky memorandum o spolupráci mezi dopravním podnikem (DPP), magistrátem a městskou částí," uvedl radní.

Podle memoranda může mít spolupráce magistrátu s DPP podobu například mandátní smlouvy, výpůjčky, nájemní smlouvy a není vyloučena forma společného podniku. Zapojí se také Praha 8, která na Palmovce vlastní část pozemků. Pomáhala by mimo jiné s koordinací postupu přípravy a vybudování projektu.

Projekt za 1,1 miliardy korun byl schválen v roce 2010 a mělo zde být nové sídlo radnice a zároveň komerční prostory. Prostavěna byla zhruba polovina uvedené částky. Minulé vedení Prahy 8 po volbách v roce 2014 ale zpochybnilo vlastnictví budovy a objekt se stal předmětem soudních sporů mezi Prahou 8, magistrátem a stavební firmou Metrostav.

Nakonec se strany dohodly, že budovu dostaví Praha 8. Z toho ale nakonec sešlo, mimo jiné kvůli sporům se stavebníkem, který ukončil s radnicí smlouvu. Svůj krok tehdy firma zdůvodnila nečinností radnice.


Hydrometeorologové pro Prahu prodloužili výstrahu na povodňovou bdělost

Včera ve 14:11

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes prodloužil výstrahu pro Prahu na povodňovou bdělost, a to až do odvolání. Průtok Vltavy se aktuálně pohybuje kolem 550 m3/s a neměl by se v následujících 24 hodinách zvýšit. Vltavská kaskáda by navíc měla mít dostatečný volný prostor a průtok Prahou by...

Praha 1: Stojíme za Izraelem

14. května 2021 v 16:01

Jako důkaz solidarity se Státem Izrael, který čelí v posledních dnech řadě útoků na své území a obyvatele, vlaje od dnešního dne na radnici první městské části izraelská vlajka.

Praha se preventivně připravuje na povodně

14. května 2021 v 15:17

Kvůli silnému dešti hlavní město posledních několik dní sleduje hladinu řek a vyhodnocuje možnou povodňovou situaci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes pro Prahu vydal výstrahu na povodňovou bdělost a nastává první stupeň povodňové aktivity. S ohledem na platnou výstrahu dojde dnes...

Další články
Nahoru