Dnes Středa - zatazeno 1°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 0°C
Středa 26. 1. 2022
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Torzo nedostavěného centra na Palmovce by měla radnice prodat, nebo s někým dostavět
Nedostavěné Centrum Palmovka. Foto: archiv

Torzo nedostavěného centra na Palmovce by měla radnice prodat, nebo s někým dostavět

Nedostavěné Centrum Palmovka (CP) v Praze 8 by bylo nejvýhodnější prodat, nebo dostavět za pomoci soukromého investora. ČTK to sdělil radní Prahy 8 Tomáš Hřebík (TOP 09 a STAN). Ve hře je ale podle radního také varianta, že by torzo budovy od radnice odkoupil magistrát. Radnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem financí a na dostavbu nemá peníze. Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo, schválilo někdejší vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu korun.

„Z analýzy společnosti Ernst & Young, kterou si městská část nechala zpracovat, vyšly dvě nejvhodnější varianty, jak dál nakládat s objektem. Buď prodej, anebo koncese, to znamená dostavět to s pomocí soukromého investora," uvedl Hřebík.

Pokud by se radnice vydala cestou dostavby spolu se soukromníkem, ten by budovu nejen dokončil, ale následně ji také provozoval. Praze 8 by na určitou dobu po dokončení zůstala stále ve vlastnictví. Na jak dlouho, radní neuvedl.

Na dostavbu budovy ze svého rozpočtu radnice nyní nemá peníze. V minulosti měla přislíbenu dotaci od magistrátu. Kvůli tomu, že se radnice nedohodla se stavební firmou, magistrát si ji vzal nazpátek.

Ke zmíněným dvěma variantám přibyla podle radního ještě jedna, a to odkup budovy i s pozemky magistrátem. „Tato úvaha vychází z faktu, že tento týden se na radě hlavního města schválilo pro území Palmovky memorandum o spolupráci mezi dopravním podnikem (DPP), magistrátem a městskou částí," uvedl radní.

Podle memoranda může mít spolupráce magistrátu s DPP podobu například mandátní smlouvy, výpůjčky, nájemní smlouvy a není vyloučena forma společného podniku. Zapojí se také Praha 8, která na Palmovce vlastní část pozemků. Pomáhala by mimo jiné s koordinací postupu přípravy a vybudování projektu.

Projekt za 1,1 miliardy korun byl schválen v roce 2010 a mělo zde být nové sídlo radnice a zároveň komerční prostory. Prostavěna byla zhruba polovina uvedené částky. Minulé vedení Prahy 8 po volbách v roce 2014 ale zpochybnilo vlastnictví budovy a objekt se stal předmětem soudních sporů mezi Prahou 8, magistrátem a stavební firmou Metrostav.

Nakonec se strany dohodly, že budovu dostaví Praha 8. Z toho ale nakonec sešlo, mimo jiné kvůli sporům se stavebníkem, který ukončil s radnicí smlouvu. Svůj krok tehdy firma zdůvodnila nečinností radnice.


Autor: ČTK

Vyrovnaný rozpočet Prahy 4 na letošní rok dosáhl výše 1,124 miliardy korun

23. ledna 2022 v 18:30

Zastupitelstvo městské části Praha 4 schválilo 17. prosince 2021 jako jedna z prvních městských částí rozpočet na rok 2022. Praha 4 bude podle něj v příštím roce opět hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Ke schválení rozpočtu se nyní městská část vrátil v tiskové...

Další články
Nahoru