dnes
Neděle - snih-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
TOP 09 ve vedení magistrátu si dělá z obnovy Buďánek politickou kampaň, čílí se Praha 5
Na osadu Buďánka není hezký pohled. Foto: archiv

TOP 09 ve vedení magistrátu si dělá z obnovy Buďánek politickou kampaň, čílí se Praha 5

Radnice Prahy 5 protestuje proti úternímu usnesení Rady hlavního města Prahy ohledně osady Buďánka. Radní z TOP 09 se včera usnesli, že městská část má 60 dnů na odstranění nedostatků v rámci postupu při opravě bývalé dělnické kolonie, a pokud to neudělá, magistrát jí svěřenou osadu může nakonec i odejmout. Praha 5 se ale brání, osud Buďánek už prý řeší. Rozhodnutí vedení města označila za politizaci obnovy osady.

Reakce z levého břehu Vltavy na úterní usnesení pražských radních, kteří sedí na pravém břehu na Mariánském náměstí, na sebe nenechala dlouho čekat. Praha 5 dle svých slov ve spolupráci s veřejností již od loňského roku činí důležité kroky k revitalizaci Buďánek.

O úterním rozhodnutí pražských radních jsme INFORMOVALI ZDE.

„Za starostování Radka Klímy, spolustraníka a blízkého kolegy předkladatelky úterního usnesení Evy Vorlíčkové, se pro Buďánka a jejich záchranu neudělalo nic. Praha 5 ale již od loňského roku prezentuje veřejnosti projekt Buďánka pro Prahu, sehnala finanční podporu ve výši 5 milionů korun od ČSOB, vyčlenila peníze ve schváleném rozpočtu a spolupracuje na projektu s místním občanským sdružením pro záchranu Buďánek. Je téměř ironií, že ve stejný den, kdy radní hlavního města vyzývají městskou část ke konání, jsme schválili již konkrétní záměr revitalizace Buďánek a uspořádání Švýcarsko-českého diskuzního kulatého stolu pro více než 4 desítky odborníků a architektů,“ vysvětluje radní Prahy 5 Jiří Vejmelka.

Anketa

Považujete za hlavního viníka současného stavu osady Buďánka bývalého starostu Prahy 5 Jančíka?

92.1%
(92.1%)
7.9%
(7.9%)
Podle něj byl navíc krok Rady hlavního města Prahy nečekaný, neboť zástupci radnice Prahy 5 již měli dohodnutou na 22. května schůzku přímo s předkladatelkou návrhu Evou Vorlíčkovou. „I z tohoto důvodu mi připadá, že za úterním usnesením o odsvěření správy stojí především politická kampaň. Až se totiž městské části podaří Buďánka revitalizovat, radní za TOP 09 nechtějí slyšet, že za působení jejich strany ve vedení Prahy 5 se pro tamní lidi nic neudělalo. Myslí si, že takhle budou moci psát, že Praha 5 musela Buďánka zachránit kvůli jejich nařízení. To, že projekt Buďánka pro Prahu běží už více než půl roku, asi plánují ignorovat,“ posteskl si Jiří Vejmelka.

Rada navíc podle něj obdobný postup použila již jednou, a to v případě nájmu areálu Pod Žvahovem. „Ve chvíli, kdy se městská část Praha 5 dohodla s nájemcem areálu – Tanečním centrem Praha – na společném postupu a narovnání vztahů, reagovalo ex post vedení magistrátu téměř identickým usnesením s hrozbou odsvěření po uplynutí 60 dnů, pokud k dohodě mezi Prahou 5 a Tanečním centrem nedojde. Předkladatelkou návrhu byla i v tomto případě radní hlavního města Eva Vorlíčková z TOP 09,“ dodal Jiří Vejmelka.

Osada Buďánka v únoru 2014

Praha 5 chce z Buďánek udělat kulturní centrum. Zchátralé domy budou opraveny a na místech těch již spadlých či zbořených chce postavit nové ve stejném půdorysu i objemu – nebudou ale kopiemi původních. Nejdříve všechny domy prohlédne statik, následovat bude geodetický a stavebně-technický a stavebně-historický průzkum. Prvním opraveným domem bude bývalá mlékárna.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru