dnes
Středa - oblacno
29°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
28°C
pozítří
Pátek - bourky
24°C
TOP 09 v Praze 6 se připomenula Mezinárodní den demokracie
Jakub Hruška u mikrofonu, za stolem Ondřej Kolář, Petr Exnar a moderátor pátečního setkání Adam Komers. Foto: archiv

TOP 09 v Praze 6 se připomenula Mezinárodní den demokracie

Na pátek 15. září připadl Mezinárodní den demokracie (MDD). Strana TOP 09 v Praze 6 si ho připomenula v Písecké bráně, kde vystoupilo několik řečníků. Tato stranická buňka při příležitosti MDD vydala prohlášení. 

„Zakončili jsme určitý proces, ale svoboda a demokracie nejsou zadarmo a je třeba tyto hodnoty udržovat a chránit,” uvedl kandidát do Poslanecké sněmovny a člen zastupitelstva Městské části Praha 6 za TOP 09 profesor Jakub Hruška.

„Je mi ctí být starostou právě v Praze 6, kde jsem se setkal se spoustou zajímavých a inspirativních lidí,” řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Senátor za Prahu 6 Jiří Růžička k tomu dodal: „Podstatou našeho prohlášení jeskutečnost, že v naší městské části žije vzdělaná společnost a my víme, že vzdělání je základní zárukou budoucí prosperity a blahobytu naší země.”

„Praha 6 je považována za jakousi politickou laboratoř České republiky a my jsme přesvědčeni, že proces demokratizace bude pokračovat v celé České republice. Přejeme si, aby se všichni občané měli stále lépe, a to jak po materiální, tak po duchovní stránce,” sdělil místopředseda regionálního výboru TOP 09 Praha 6 Petr Exnar.

Prohlášení regionálního výboru TOP 09 Praha 6, senátora Jiřího Růžičky a kandidáta do Poslanecké sněmovny a zastupitele prof. Jakuba Hrušky:

Milí spoluobčané, přátelé,

je tomu 40 let, co byla na protest proti nedodržování lidských a občanských práv iniciována Charta 77 a je tomu téměř 28 let od Sametové revoluce, která ukončila temnou vládu jedné strany. Ti, co si Sametovou revoluci prožili, přemýšleli o tom, kdy se podaří uzdravit společnost, která byla pokřivena komunistickým marasmem. Někdo hádal, že to bude trvat 5 let, někdo 10 let a někdo tvrdil, že to bude trvat celé generace. Bohužel pravdu měli ti poslední. Nás všechny, kteří jsme odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku jako svobodný a demokratický stát založený v duchu myšlenek prezidentů Masaryka a Havla na úctě k lidským právům, na zásadách občanské společnosti a liberální demokracie, čeká ještě hodně práce. Boj za lepší společnost má však smysl a je naší morální povinností v něm nepolevovat.

Jako jeden z dobrých příkladů vidíme i naši Prahu 6. Na Praze 6 a v dalších podobných oblastech se řídíme všemi osvědčenými principy právního státu a cítíme se jako součást rodiny evropských a světových demokracií. Vidíme vzdělání jako hybnou sílu budoucího rozvoje. Společně střežíme a rozvíjíme zděděné přírodní a kulturní, hmotné a duševní bohatství a dbáme na jeho zachování pro příští generace s důrazem na ochranu životního prostředí. Na Praze 6 jsou v poradním výboru Rady Starosty osobnosti, které v Praze 6 něco dokázaly a vykonaly pro ni mnoho prospěšného. Takové orgány považujeme za klíčové pro moderní řízení společnosti, je to totiž znak fungující občanské společnosti, kde občané participují na projektech, které ovlivňují jejich přímé okolí. Je třeba budovat pevnou vazbu mezi občany a politiky, protože politika je služba lidem a na to se nesmí zapomínat. Víme, že k základním pilířům demokracie patří prostředí, které je postaveno na svobodě jednotlivce a rozvíjí jeho individualitu. I z těchto důvodů a také na základě volebních výsledků za posledních 27 let jsme přesvědčeni, že se Praha 6 stala jednou z prvních oblastí v České republice, kde se většina občanů dokázala s komunistickou minulostí morálně a lidsky vyrovnat.

Děkujeme všem občanům Prahy 6, demokratickým stranám a občanským spolkům, kteří nám pomáhají budovat lepší společnost pro nás i naše děti. Jen pevnou občanskou společností, vybudovanou na demokratických principech, se můžeme definitivně oprostit od komunistické minulosti a zabránit tak jejímu návratu, či jiné formě autoritářského režimu. Věříme, že díky těmto všem snahám se nám to daří.

Pod prohlášením jsou podepsáni:

Mgr. Ondřej Kolář, starosta MČ Praha 6, předseda RV

Mgr. Jiří Růžička, senátor, předseda KVV, člen ZMČ Praha 6

prof. RNDr. Jakub Hruška, CSc, kandidát do PSP, předseda KŽP, člen ZMČ Praha 6

Mgr. Petr Exnar, místopředseda RV, místopředseda KSR

Mgr. Ondřej Dušek, místopředseda RV, člen KMP

Mgr. Marek Baxa, předseda KSVA, člen RV a ZMČ Praha 6

Bc. Jan Chabr, člen RV, člen ZMČ Praha 6

Bc. Jakub Janik, člen RV

Tomáš Mandlík, člen RV, člen KSVA


Praha 7 začne nakupovat energie z obnovitelných zdrojů

Včera v 11:33

V návaznosti na vyhlášení stavu klimatické nouze schválili včera zastupitelé Prahy 7 záměr uplatnit u nákupu energií záruky původu z obnovitelných zdrojů. Sedmá městská část nakupuje od roku 2016 plyn a elektřinu za výhodnější ceny v aukcích na komoditní burze.

Zastupitelé Prahy 4 zvolili předsedy a členy výborů

3. června 2019 v 17:54

Když bylo na konci dubna zvoleno nové vedení Prahy 4, volba předsedů a členů zastupitelských výborů byla odložena na další jednání. K tomu došlo dnes.

Místostarosta Prahy 5 Karel Bauer rezignoval, ve funkci ho nahradí Petr Bervid

29. května 2019 ve 20:33

Místostarosta Prahy 5 pro finance Karel Bauer (bezp. za Piráty a SNOP 5) rezignoval ke konci května na svou funkci.

Další články
Nahoru