Dnes Pondělí - prehanky-dest 19°C
Zítra Úterý - bourky 19°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
TOP 09 v Praze 6 povede do voleb lékařka Maříková, starosta Kolář je na kandidátce také
Kandidátky a kandidáti TOP 09 ve volbách do zastupitelstva Prahy 6. Uprostřed stojí kandidátka strany na starostku Irena Maříková. Foto: Jan Puci

TOP 09 v Praze 6 povede do voleb lékařka Maříková, starosta Kolář je na kandidátce také

Zatímco do komunálních voleb před čtyřmi lety kandidovala v Praze 6 TOP 09 společně s KDU-ČSL v rámci koalice KLID, letos se bude pravicová strana ucházet o hlasy voličů samostatně. Lídryní a kandidátkou na starostku bude lékařka Irena Maříková. Včera na střeše Polikliniky Pod Marjánkou strana představila své priority a jednotlivé kandidátky a kandidáty.

TOP 09 je už osm let ve vedení šesté městské části. V letech 2014 až 2018 vládla s KDU-ČSL, hnutím ANO a se STAN (a část volebního období i se Stranou zelených), po volbách v roce 2018 uzavřela koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a hnutím STAN. Posledních osm let je starostou Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09. 

Do letošních voleb, které se uskuteční na konci září, se TOP 09 rozhodla jít samostatně. „Před minulými volbami byla ve společnosti nálada, že bylo potřeba ukázat, že není správné se v politice vymezovat. Proto jsme šli s KDU-ČSL. Složitá situace na celostátní úrovni se vyřešila loňskými parlamentními volbami. Nastal správný čas, aby jednotlivé strany zase na nižších úrovních dokázaly jít samy za sebe a nedělat kompromisy. Každé spojení, i to před volbami, nese potřebu kompromisů, ta doba pominula,“ uvedla radní Prahy 6 pro strategický rozvoj Eva Smutná, která je na kandidátní listině číslo dvě. 

Jedničkou a kandidátkou na starostku Prahy 6 je Irena Maříková. Lékařka a odborná asistentka Ústavu nukleární medicíny 1. LF UK a VFN. Je členkou radniční komise pro sociální a zdravotní problematiku. 

„Mým úkolem je dosáhnout s týmem TOP 09 Praha 6 co nejlepšího výsledku u voleb. Osobně věřím, že máme dobrou šanci uspět. Jsme jednotní. Naše motivace je obrovská. A já jako lékařka mohu prohlásit, že prognóza se zdá víc než příznivá,“ uvedla. 

„Ondra Kolář byl osm let dobrým starostou, pokusím se uspět a udržet pro topku nejvyšší post v městské části,“ dodala. 

Na třetím místě kandidátní listiny je současný starosta a od loňského podzimu i poslanec Ondřej Kolář. „Jsem rád, že jsem součástí tohoto kolektivu. Jsou to lidé, kteří mají elán a chuť udělat něco dobrého pro Prahu 6. TOP 09 v této městské části je největší organizací strany v Česku, proto je velký závazek udělat dobrý výsledek a navázat na to dobré, co jsme posledních osm let dělali,“ řekl Kolář. 

Číslem čtyři je pedagog a ředitel gymnázia Nad Alejí Jiří Benda, pětkou je právník, advokát a zastupitel Prahy 6 Ondřej Dušek. Šestkou je manažer v laboratorním výzkumu a také současný zastupitel městské části Marek Baxa. 

Na sedmém místě kandidátní listiny je současný pražský radní pro správu městského majetku, analytik a manažer Jan Chabr. 

„Máme dostatečně schopné kandidátky a kandidátky. Co se týká povolební spolupráce, bude samozřejmě záležet na tom, jak rozdají voliči karty, ale půdorys stávající koalice nefungoval úplně špatně. Na druhou stranu budeme hledat řešení, které bude primárně ku prospěchu Prahy 6. Budeme se snažit najít partnery, se kterými budeme mít největší průnik v tématech,“ řekl. 

„V rámci povolební spolupráce počítáme s širší koalicí, korespondující s tím, že jsme na parlamentní úrovni součástí spojených pravicových stran v koalici SPOLU,“ podotkla Maříková. 

Na osmém místě kandidátní listiny je vedoucí tenisového výukového centra Tomáš Mandlík, devítkou je produkční veletrhů Merkádo, specialistka na Latinskou Ameriku Martina Kaňáková a na desátém místě středoškolský pedagog Jakub Janik. 

Mezi priority TOP 09 podle Maříkové patří podpora dostavby Pražského okruhu, usnadnění parkování, podpora vzniku dalších P+R záchytných parkovišť a parkovacích domů pro rezidenty, zvyšování kapacity školek a škol. Dále pomoc osobám v sociální nouzi, nabídka komplexního programu pro seniory, péče o zdraví a zdravé chování dětí, rozvoj dětských a sportovních hřišť i podpora energetické odpovědnosti Prahy 6. 

Další prioritou je péče o životní prostředí. V rámci otevřené radnice by TOP 09 v Praze 6 ráda v příštím volebním období dokončila digitalizaci služeb občanům. Strana by také ráda pokračovala v přípravách rekonstrukce a dalšího rozvoje Polikliniky pod Marjánkou. 

Podle Ondřeje Duška by TOP 09 v případě, že uspěje ve volbách, ráda dál prosazovala výstavbu krytého bazénu v areálu koupaliště Petynka. „Je to projekt, který tu běží už delší dobu, TOP 09 ho dlouhodobě prosazuje. Občanům Prahy 6 chybí krytý bazén, je po třeba to napravit,“ uvedl. „Jsem hrdý na to, jak Praha 6 díky TOP 09 vydařené projekty hodně participuje s občany, v tom bychom určitě pokračovali,“ řekl starosta Kolář.


Autor: puc

Piráty v Praze 6 povede do voleb advokát Ondřej Vykoukal

12. června 2022 v 18:03

Piráti z Prahy 6 ve čtvrtek otevřeli kampaň do komunálních voleb a také do Senátu. Představili svoje priority pod heslem 6 + 1 pro Šestku a také své přední kandidátky a kandidátky na radnici. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí pražských Pirátů Michal Polák. 

Koalici ČSSD a hnutí Budoucnost povede ve volbách v Praze 3 exministr Petříček

6. června 2022 ve 23:11

Nově vzniklá koalice ČSSD a hnutí Budoucnost s názvem „Praha 3 pro všechny” dnes zahájila na žižkovském nákladovém nádraží volební kampaň. Hlavním cílem koalice je pomoci obyvatelům městské části s dopady ekonomické krize a růstem cen a životních nákladů, ale také bránit Žižkov, Jarov a Vinohrady...

Hlaváček a Rakušan budou diskutovat s občany u čapadla Hollar

24. května 2022 v 10:32

Ve středu 25. května se od 18 hodin uskuteční na vltavském břehu u čapadla Hollar (Smetanovo nábřeží, Praha 1) diskuse s občany nad aktuálními politickými tématy. Diskutovat a na otázky příchozích budou odpovídat 1. náměstek primátora a lídr kandidátky hnutí STAN pro podzimní volby do pražského...

Další články
Nahoru