Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
TOP 09 v Praze 10 vyzvala starostku k rezignaci, prý si vymyslela autobus s uprchlíky. Chmelová to popřela
Renata Chmelová se stala starostkou Prahy 10 v roce 2018. Foto: Jan Puci

TOP 09 v Praze 10 vyzvala starostku k rezignaci, prý si vymyslela autobus s uprchlíky. Chmelová to popřela

Starostka Prahy 10 na jednání zastupitelstva minulý týden lhala. Protože neměla dostatek hlasů pro podporu svého návrhu, vymyslela si příjezd neexistujícího autobusu s uprchlíky, aby zastupitele získala na svou stranu. S tímto tvrdým obviněním včera přišel opoziční klub zastupitelů TOP 09. Starostka a senátorka Renata Chmelová tvrzení opoziční strany odmítla a sdělila svůj pohled na věc. 

Zastupitelé Prahy 10 minulé úterý rozhodovali o tom, kolik peněz dá městská část na humanitární pomoc spojenou s válkou na Ukrajině. Nakonec rozhodli, že Praha 10 uvolní své byty pro uprchlíky a z rozpočtové rezervy uvolní dva miliony korun. Koalice Vlasta v čele se starostkou chtěla, aby finanční pomoc byla pětinásobná.

Podle TOP 09 ve chvíli, kdy většina zastupitelů dala najevo, že nechce navyšovat rozpočtové výdaje a kloní se k nalezení peněz úsporami jinde (z financí vyčleněných na PR starostky, pozn. aut.), přišla podle opoziční strany starostka se zjevnou lží.

„Zneužila současné situace a prokazatelně si vymyslela, že má na Prahu 10 za několik minut dorazit autobus s ukrajinskými uprchlíky. Nevkusnou lží chtěla zastupitele přimět k tomu, aby schválili její návrh na rozpočtové opatření. Je to nemorální, v této době zavrženíhodné a my jako TOP 09 nechceme, aby občany Prahy 10 Renata Chmelová dál zastupovala. Budeme proto požadovat její rezignaci. Ta by sice měla přijít automaticky, ale jak se ukázalo, cti se některým nedostává,“ uvedl zastupitel Tomáš Pek.

Starostka odmítla, že by si cokoliv vymyslela. „V průběhu konání zastupitelstva mi volala ředitelka naší policie Havlíková, aby ověřila ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky. Ti totiž už před tím, než pro ně stihneme připravit naše městské byty, našli azyl v hotelu Slavia. Mluvily jsme spolu asi dvacet vteřin a pro mě byla klíčová informace, že hledáme ubytování. Domluvily jsme se, že podrobněji si zavoláme po skončení zastupitelstva. Na samotném zasedání jsem pak telefonát zmínila jako příklad toho, jak operativně teď na Praze 10 fungujeme,“ přinesla svůj pohled na věc.

„Vzhledem k tomu, že stojíme tváří v tvář humanitární katastrofě, situace je velmi nepřehledná a dynamická, jsme navrhovali využít neinvestiční finanční rezervu. Její hlavní výhodou je, že je možné z ní čerpat okamžitě. Tedy velmi operativně, bez dalších politických jednání. Převody v rámci rozpočtu musí schvalovat Rada naší městské části,“ vysvětlila.

„Navrhovali jsme sice s koalicí Vlasta deset milionů, ale nevadí, věřím, že příště náš návrh projde,“ napsala na svůj facebookový profil. TOP 09 starostku obvinila z toho, že specifický postup při uvolnění prostředků na pomoc válkou zasažené zemi chtěla v konečném důsledku využít pro svou sebeprezentaci.

„Praha 10 má miliardový rozpočet a samozřejmě není problém v úsporách najít dva miliony korun, tím spíš v případě takhle rozsáhlé humanitární krize. Jenže úspory by se dotkly starostky samotné, dost možná jejího rozpočtu na PR. Což nechtěla a místo toho chtěla zvyšovat celkové výdaje rozpočtu,“ sdělil předseda TOP 09 – Praha 10 Radek Lojda.

„Je naprostý nesmysl, že důvodem bylo, abych nepřišla o peníze na ,vlastní PR´. Žádná taková kapitola ostatně v rozpočtu ani není, máme pouze rozpočet na tiskové oddělení celého úřadu a potom na oddělení strategického rozvoje a participace. To se zaměřuje na informování veřejnosti o projektech, které celý úřad připravuje, a na zapojování veřejnosti do rozhodování na úrovni městské části,“ reagovala Chmelová.

TOP 09 tvrdí, že ,kvůli prokazatelnému lhaní´ koalice starostku Chmelovou neobsadila do čela komise k humanitární pomoci Ukrajině. „O to přitom ještě na zastupitelstvu usilovala. Jako opozice jsme rádi, že alespoň takto koaliční partneři starostky a senátorky vyjádřili nesouhlas s jejími způsoby,“ uvedla v prohlášení opoziční strana, která chce rezignaci starostky. 

„Aby opozice požadovala moji rezignaci, v tom jí nic nebrání. Já však momentálně napínám veškeré síly k tomu, abych odváděla práci pro naše občany a uprchlíky, kteří utíkají před válkou. Pokud někteří politici v současné krizové a zcela bezprecedentní situaci věnují hlavní energii tomu, aby sbírali laciné politické body, velmi mě to mrzí,“ reagovala starostka Prahy 10 a senátorka Renata Chmelová.


Autor: Jan Puci

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru