Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
TOP 09 v Praze 10 vyzvala starostku k rezignaci, prý si vymyslela autobus s uprchlíky. Chmelová to popřela
Renata Chmelová se stala starostkou Prahy 10 v roce 2018. Foto: Jan Puci

TOP 09 v Praze 10 vyzvala starostku k rezignaci, prý si vymyslela autobus s uprchlíky. Chmelová to popřela

Starostka Prahy 10 na jednání zastupitelstva minulý týden lhala. Protože neměla dostatek hlasů pro podporu svého návrhu, vymyslela si příjezd neexistujícího autobusu s uprchlíky, aby zastupitele získala na svou stranu. S tímto tvrdým obviněním včera přišel opoziční klub zastupitelů TOP 09. Starostka a senátorka Renata Chmelová tvrzení opoziční strany odmítla a sdělila svůj pohled na věc. 

Zastupitelé Prahy 10 minulé úterý rozhodovali o tom, kolik peněz dá městská část na humanitární pomoc spojenou s válkou na Ukrajině. Nakonec rozhodli, že Praha 10 uvolní své byty pro uprchlíky a z rozpočtové rezervy uvolní dva miliony korun. Koalice Vlasta v čele se starostkou chtěla, aby finanční pomoc byla pětinásobná.

Podle TOP 09 ve chvíli, kdy většina zastupitelů dala najevo, že nechce navyšovat rozpočtové výdaje a kloní se k nalezení peněz úsporami jinde (z financí vyčleněných na PR starostky, pozn. aut.), přišla podle opoziční strany starostka se zjevnou lží.

„Zneužila současné situace a prokazatelně si vymyslela, že má na Prahu 10 za několik minut dorazit autobus s ukrajinskými uprchlíky. Nevkusnou lží chtěla zastupitele přimět k tomu, aby schválili její návrh na rozpočtové opatření. Je to nemorální, v této době zavrženíhodné a my jako TOP 09 nechceme, aby občany Prahy 10 Renata Chmelová dál zastupovala. Budeme proto požadovat její rezignaci. Ta by sice měla přijít automaticky, ale jak se ukázalo, cti se některým nedostává,“ uvedl zastupitel Tomáš Pek.

Starostka odmítla, že by si cokoliv vymyslela. „V průběhu konání zastupitelstva mi volala ředitelka naší policie Havlíková, aby ověřila ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky. Ti totiž už před tím, než pro ně stihneme připravit naše městské byty, našli azyl v hotelu Slavia. Mluvily jsme spolu asi dvacet vteřin a pro mě byla klíčová informace, že hledáme ubytování. Domluvily jsme se, že podrobněji si zavoláme po skončení zastupitelstva. Na samotném zasedání jsem pak telefonát zmínila jako příklad toho, jak operativně teď na Praze 10 fungujeme,“ přinesla svůj pohled na věc.

„Vzhledem k tomu, že stojíme tváří v tvář humanitární katastrofě, situace je velmi nepřehledná a dynamická, jsme navrhovali využít neinvestiční finanční rezervu. Její hlavní výhodou je, že je možné z ní čerpat okamžitě. Tedy velmi operativně, bez dalších politických jednání. Převody v rámci rozpočtu musí schvalovat Rada naší městské části,“ vysvětlila.

„Navrhovali jsme sice s koalicí Vlasta deset milionů, ale nevadí, věřím, že příště náš návrh projde,“ napsala na svůj facebookový profil. TOP 09 starostku obvinila z toho, že specifický postup při uvolnění prostředků na pomoc válkou zasažené zemi chtěla v konečném důsledku využít pro svou sebeprezentaci.

„Praha 10 má miliardový rozpočet a samozřejmě není problém v úsporách najít dva miliony korun, tím spíš v případě takhle rozsáhlé humanitární krize. Jenže úspory by se dotkly starostky samotné, dost možná jejího rozpočtu na PR. Což nechtěla a místo toho chtěla zvyšovat celkové výdaje rozpočtu,“ sdělil předseda TOP 09 – Praha 10 Radek Lojda.

„Je naprostý nesmysl, že důvodem bylo, abych nepřišla o peníze na ,vlastní PR´. Žádná taková kapitola ostatně v rozpočtu ani není, máme pouze rozpočet na tiskové oddělení celého úřadu a potom na oddělení strategického rozvoje a participace. To se zaměřuje na informování veřejnosti o projektech, které celý úřad připravuje, a na zapojování veřejnosti do rozhodování na úrovni městské části,“ reagovala Chmelová.

TOP 09 tvrdí, že ,kvůli prokazatelnému lhaní´ koalice starostku Chmelovou neobsadila do čela komise k humanitární pomoci Ukrajině. „O to přitom ještě na zastupitelstvu usilovala. Jako opozice jsme rádi, že alespoň takto koaliční partneři starostky a senátorky vyjádřili nesouhlas s jejími způsoby,“ uvedla v prohlášení opoziční strana, která chce rezignaci starostky. 

„Aby opozice požadovala moji rezignaci, v tom jí nic nebrání. Já však momentálně napínám veškeré síly k tomu, abych odváděla práci pro naše občany a uprchlíky, kteří utíkají před válkou. Pokud někteří politici v současné krizové a zcela bezprecedentní situaci věnují hlavní energii tomu, aby sbírali laciné politické body, velmi mě to mrzí,“ reagovala starostka Prahy 10 a senátorka Renata Chmelová.


Autor: Jan Puci

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

2. února 2023 v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru