dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
TOP 09 si chce z průšvihové Blanky udělat eso na závěr kampaně. Před tím bude v tunelu hořet
Exprimátor Bohuslav Svoboda z ODS (s lopatou), i jeho bývalý náměstek Karel Březina z ČSSD (na snímku za jeho zády) se na staveništi Blanky rádi ukazovali, nicméně stavbu pro řidiče otevírat nebudou. Foto: archiv MHMP

TOP 09 si chce z průšvihové Blanky udělat eso na závěr kampaně. Před tím bude v tunelu hořet

V budovaném tunelovém komplexu Blanka v Praze se v září uskuteční cvičení hasičů. Námětem bude požár nákladního automobilu spojený s nehodou osobních aut, ze kterých budou záchranáři vyprošťovat raněné. Cvičení Praha naplánovala na 25. září, zhruba dva týdny před otevřením tunelu, uvedla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Přesný termín zprovoznění Blanky politici vytrvale odmítají sdělit. Podle všeho jej ale směřují na dobu těsně před komunálními volbami. Volby se konají 10. a 11. října. Podle informací ČTK chce vedení města v čele s TOP 09 slavnostně přestřihnout pásku první říjnový víkend.

Zda se to podaří, ale není jisté. Problémy jsou totiž s instalací technologií nezbytných pro provoz tunelu, které dodává firma ČKD Praha DIZ. Praha a firma vedou debaty o tom, zda je možné do října práce stihnout. Už dříve se neoficiálně mluvilo o tom, že práce mohou trvat až několik měsíců. Opoziční ODS dokonce tvrdí, že se Blanka neotevře dřív než na přelomu roku.

Anketa

Zlepší se doprava v Praze po zprovoznění tunelu Blanka?

40.7%
(40.7%)
13.3%
(13.3%)
46%
(46%)
Pokud se nakonec spekulace o otevření Blanky těsně před volbami potvrdí, politický přínos pro v Praze vládnoucí stranu TOP 09 je nejistý. Server Pražský patriot již dříve oslovil několik odborníků, kteří se k snahám politiků těžit ze slavnostních stříhání pásek stavějí skepticky.

„Otázkou – zejména u tunelu Blanka – je, zda-li to nemůže mít kontraproduktivní efekt. Lidé jsou ohledně tohoto projektu naštvaní, vadí jim, jak se to časově protahovalo a prodražovalo,“ uvedl pro server Pražský patriot politolog Jiří Pehe. „Otevření tunelu může být spíš připomínka určité manažerské a politické neschopnosti než politické vítězství,“ dodal.

„Nevím, jak pan primátor Hudeček bude otevírat Blanku, zda třeba pozve i bývalého primátora Béma. K tomu by mohli ještě vystavit účet, bylo by to zajímavé,“ řekla s nadsázkou politoložka Vladimíra Dvořáková.

„Pražáci, kteří jezdí kolem Blanky, vědí o co jde, a pozitivně ji nevnímají, takže není jasné, jak to vezmou,“ řekl sociolog Lubomír Vacek.

Stavbu komplexu Blanka, která vyjde na zhruba 36 miliard korun, provází od začátku problémy. Budování důležité dopravní stavby schválila někdejší politická garnitura v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS). Náklady se ale v průběhu let navýšily o několik miliard.


Další články
Nahoru