dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
TOP 09 se snaží dostat zpět do hry o novou koalici, ODS nabízí primátorský řetěz
Bohuslav Svoboda byl pražským primátorem v letech 2010 až 2013. Foto: archiv

TOP 09 se snaží dostat zpět do hry o novou koalici, ODS nabízí primátorský řetěz

Vrátí se na primátorský post Bohuslav Svoboda? I když má ODS v pražském zastupitelstvu jen osm členů, včetně Svobody, v rámci vyjednávání o nové koalici jí nejvyšší politickou funkci v Praze nabídla TOP 09, která se tak snaží přetáhnout ODS zpět do svého tábora.

Jeden čas to vypadalo, že ODS a TOP 09, které se vymezují proti hnutí ANO v čele s primátorkou Krnáčovou, budou v tvořícím se politickém vedení Prahy spolupracovat s Trojkoalicí, Hudečkovými odpadlíky z TOP 09 a Piráty. Když však exprimátor Hudeček o toto spojenectví ztratil zájem, ANO a ČSSD se dostaly zpět do hry a jednání o nové koalici se od té doby točí v bludném kruhu.

V posledních dnech se minimálně podle zpráv z médií zdálo, že Praze by mohla vládnout stranová koalice ve složení ANO, ČSSD, Trojkoalice, přičemž dalším do party by byla ODS. Tím by vznikla v 65členném zastupitelstvu pohodlná většina 41 mandátů.

TOP 09: Bezvládí v Praze někomu vyhovuje

TOP 09 by se tak dostala ze hry a zůstala by sedět v opozičních lavicích. Zvrátit pro ni nepříznivý vývoj se snaží nečekaným tahem. Ačkoli má i po odchodu Hudečka a jeho blízkých o čtyři zastupitele víc než ODS, navrhla této straně post primátora.

„Věříme, že tento vstřícný krok přispěje k jednání a hlavně povede k vytvoření nejsilnější platformy v rámci zastupitelstva a ke stabilní správě našeho hlavního města," sdělil zastupitel Jiří Nouza (TOP 09).

„Memorandum k Partnerství pro Prahu s ODS by mělo pomoci dokončit volební období 2014 až 2018. Chceme k němu přizvat také další kluby v zastupitelstvu,“ pokračoval.

Bezvládí trvající už více než sto dní podle zastupitelů TOP 09 vyhovuje především politikům, kteří jsou ukotveni v městských funkcích. Rozhodují podle nich totiž dál o městě, přestože k tomu nemají mandát, ani většinovou podporu zastupitelů.

„Situace, ve které se hlavní město dnes nachází, nemá v novodobých dějinách Prahy obdoby. Víc než rok trvající nekompetentnost, neschopnost a arogance ve vedení města, které reprezentuje primátorka Adriana Krnáčová, už nemůže pokračovat. Jako zodpovědní politici chceme pro Prahu a její občany stabilitu a budoucnost," uvedl Václav Novotný, předseda zastupitelů hlavního města Prahy za TOP 09.

Reakce ODS? Možná to je jen lákavý bonbónek
  

Co na včerejší nečekanou nabídku říká pražská ODS? S reakcí neotálela a ještě ve středu vydalo vedení tiskovou zprávu. „Nabídka pražské TOP 09 na primátorskou funkci pro našeho volebního lídra Bohuslava Svobodu nás potěšila. Od počátku trváme na tom, že pro nás je nejdůležitější stabilita hlavního města. TOP 09 nám ani Pražanům touto nabídkou nepředstavila žádnou dlouhodobě funkční variantu, protože stabilita není jen o funkci primátora,“ uvedli zastupitelé ODS Filip Humplík a Alexandra Udženija.

Nabídka funkce primátora podle nich může vypadat jako lákavý bonbónek, nicméně neodpovídá ani na programové otázky, ani na klíčové problémy nejbližších dní.

„ODS předložila jasné programové priority, o kterých intenzivně jedná s dalšími stranami zastoupenými v  pražském zastupitelstvu, a v těchto jednání budeme pokračovat. Vedle nabídky primátorského řetězu jsme také od TOP 09 obdrželi Memorandum k  partnerství pro Prahu, které projednáme na půdě ODS,“ sdělili Humplík a Udženija.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru