dnes
Čtvrtek - jasno
14°C
zítra
Pátek - zatazeno
18°C
pozítří
Sobota - skorojasno
19°C
TOP 09 nasadila do boje o Senát odborníka na bydlení Martina Kroha. Ten si přeje finále s Jarolímem
Kandidát TOP 09 do Senátu Martin Kroh. Foto: archiv

TOP 09 nasadila do boje o Senát odborníka na bydlení Martina Kroha. Ten si přeje finále s Jarolímem

TOP 09 dnes představila kandidáta do doplňovacích senátních voleb na Praze 9. Martin Kroh je předsedou představenstva stavebního bytového družstva Praha a expertem na bydlení, v Senátu chce řešit bytovou krizi a dostupné bydlení v hlavním městě.

„V Parlamentu již mnoho let chybí odborník, který by se věnoval bytové politice. Zejména v Praze tento problém narostl do obřích rozměrů a nebojím se říct, že brzdí rozvoj celého města. Proto za TOP 09 kandiduje expert na bydlení Martin Kroh, který v pozici předsedy bytového družstva Praha řeší problémy spojené s bydlením u tisíců lidí, a do Senátu jde s konkrétním plánem, jak je změnit,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.  

„Kandiduji do Senátu s tím, abych pomohl lidem v oblasti, které rozumím, a tou je bydlení. Jen v Praze chybí zhruba 20 000 bytů, což zvyšuje ceny bydlení do neskutečných výšek. Mám připravené konkrétní kroky, které chci do legislativy prosadit, protože vlastní byt nesmí být nedosažitelný luxus,“ vysvětlil svou kandidaturu Martin Kroh.

Jedním z hlavních bodů jeho programu je, aby člen bytového družstva nemusel platit dluhy za své sousedy. „Považuji za nehorázné, když je někdo nucen platit část dluhu za své sousedy jen proto, že bydlí ve stejném domě jako oni. To se však nyní často děje. Ti lidé přitom nemají žádnou možnost vzniku dluhu svého souseda zabránit, proto by jej také neměli platit. Tento problém může mít více řešení, například neodpouštět dluhy z bydlení, případně jejich převzetí státem,“ uvedl kandidát do Senátu Martin Kroh.

Dále prosazuje zavedení možnosti odečtu úroků členům bytového družstva, což může pomoci výstavbě nových bytů nebo bude usilovat o zřízení funkce takzvaného „hlídacího psa“ pro SVJ (společenství vlastníků jednotek), která by zjednodušila informování vlastníků bytů o důležitých změnách v katastru nemovitostí.

 „Člen družstva v současné době nemá možnost odečíst si úroky, které sám družstvu zaplatil. Bytová družstva jsou přitom už nyní připravena dát svým členům potvrzení o výši úroků, podobně jako to dělají hypoteční banky. To by výrazně přispělo k dostupnosti bydlení a zmírnilo současnou krizi,“ pokračoval Kroh s tím, že každý, kdo investuje do vlastního bydlení, by měl být podle něj státem podpořen.

Koho považuje v kampani za největšího soupeře? „To je těžké říct, uvidíme, jak se všichni projeví. Ale líbila by se mi myšlenka utkat se v druhém kole s Janem Jarolíme. Je to dlouholetý starosta Prahy 9, já zase dlouholetý předseda představenstva stavebního bytového družstva. Má smysl se srovnávat s někým, kdo je silný, ambiciózní a schopný. A přesně takto pana Jarolíma znám a vážím si ho,“ sdělil Kroh. „Pro mě je kandidatura spojená s faktem, že v území, které spadá do volebního obvodu 24 dlouhodobě žiju a pracuju pro tamní obyvatele. Dává mi to smysl ucházet se o zvolení v místě, kde to znáte, kde máte osobní i pracovní vazby,“ dodal. Zároveň slíbil, že proto svým soupeřům nepovede konfrontační kampaň.

Podporu Martinu Krohovi vyjádřily i osobnosti veřejného života jako je profesor Jan Pirk nebo modelka a moderátorka Iva Kubelková. Při dnešním představení kandidáta ho podpořili politici z TOP 09. Předseda pražské TOP 09, místostarosta Prahy 11 a vysokoškolský pedagog Jakub Lepš je rád, že Kroh kandiduje do horní komory Parlamentu. „Téma bydlení nás všechny pálí. Chceme, aby nás v Parlamentu zastupoval odborník, který může přispět k řešení problémů. A pan Kroh je určitě kvalifikovaný kandidát,“ uvedl Lepš.

„Martina znám dvacet let, pokud uspěje, přenese svojí odbornost do Senátu. Je to velmi pracovitý člověk,“ řekl místostarosta Prahy 9 Marek Doležal. „Martin Kroh zná konkrétní problémy takzvaně odspodu, na problematiku oblasti bydlení je velký odborník. Jelikož Praha 14 tvoří zhruba 40 procent senátního volebního obvodu, jsem rád, že Černý Most má šanci konečne získat senátorský post. Pan Kroh totiž zdejší prostředí velmi dobře zná,“ uvedl starosta Prahy 14 Martin Vondra.


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

Dnes v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

Dnes v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

Včera v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

Včera ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru