Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
TOP 09 a STAN jednaly o možné spolupráci pro komunální volby v Praze
Komunální volby se budou konat letos v říjnu. Ilustrační foto: archiv

TOP 09 a STAN jednaly o možné spolupráci pro komunální volby v Praze

Zástupci pražských TOP 09 a STAN se v neděli večer sešli na jednání o možné spolupráci pro podzimní komunální volby a případném vytvoření koalice. Strany diskutovaly mimo jiné o podmínkách a modelu společného fungování, ke konkrétní dohodě nedospěly. ČTK to dnes sdělili europoslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil a primátorův náměstek a předseda pražského STAN Petr Hlubuček.

TOP 09 před 14 dny jednala o možné spolupráci také s ODS a KDU-ČSL. Ani v tomto případě konkrétní dohodu strany neuzavřely.

„Řekli jsme si, že chceme spolupracovat, a nyní je otázka, zda tak bude formou předvolební koalice, nebo se bude jednat o povolební spolupráci. Není to jen o počtech, ale především o programové shodě," řekl Pospíšil.

Představitelé STAN předložili na jednání parametry dohody spolupráci. „Pro nás jako STAN jsou v tuto chvíli představitelné obě varianty, a to pokračovat v rámci Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) především proto, že Pražané tomuto spojenectví dali již v minulosti důvěru, a také abychom mohli pokračovat v započaté práci na velkých projektech," uvedl Hlubuček. Pokud by se STAN s TOP 09 nedohodl, je podle Hlubučka připraven sestavit samostatnou kandidátku.

V uplynulých týdnech TOP 09 zahájila první jednání s občanskými demokraty a lidovci, kdy by na magistrát strany kandidovaly v koalici Spolu tak, jak tomu bylo loni ve volbách do Sněmovny. Na spolupráci se zatím nedohodly. Podle informací ČTK části TOP 09 vadilo například rozdělení počtu zástupců jednotlivých stran na kandidátce.

V současné době je jasné, že funkci bude obhajovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti), kterého si pražští piráti zvolili jako lídra kandidátky. Záměr ucházet se o primátorský řetěz ohlásil také starosta Prahy 7, pražský zastupitel a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský.

Takzvaná občanská kandidátka Prahy Sobě ale musí ještě na rozdíl od politických stran a hnutí získat podpisy sedmi procent obyvatel Prahy, aby se mohla o hlasy voličů ve volbách ucházet.

Komunální volby v roce 2018 v Praze vyhrála ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly. ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici. Koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil má většinu 39 mandátů.


Autor: ČTK

V Praze 15 dominovala ve volbách Patnáctka náš domov

26. září 2022 ve 20:41

Lokální uskupení straníků a nezávislých Patnáctka náš domov vyhrála letošní volby s velkým náskokem před ostatními. Zisk 37,32 procenta hlasů znamená v jednatřicetičlenném zastupitelstvu 12 mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český...

V Praze 12 vyhrála koalice ODS a TOP 09

26. září 2022 v 19:18

Čtvrtina odevzdaných hlasů připadla ve volbách v Praze 12 koalici Společně pro Prahu 12, kterou tvoří ODS a TOP 09. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu to znamená zisk devíti mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.        

V Praze 11 obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11, druhé skončilo ANO

26. září 2022 v 19:01

Na Jižním Městě v komunálních volbách obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 11. zastupitelů. O jeden mandát méně získalo hnutí ANO. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.    

V Praze 6 vyhrála koalice ODS a KDU-ČSL. TOP 09 druhá, třetí Piráti

25. září 2022 v 19:10

Vítězem voleb v šesté městské části je koalice ODS a KDU-ČSL, jejímž lídrem je 1. místostarosta Jakub Stárek. Druhá skončila TOP 09, třetí jsou Piráti.

V Praze 5 mají dva vítězné subjekty po deseti mandátech

25. září 2022 v 18:10

Ve volbách do zastupitelstva Prahy 5 získaly nejvíce mandátů uskupení Praha 5 sobě a koalice Společně pro Prahu 5. Oba subjekty mají po deseti mandátech. Prahu 5 sobě volilo 21,38 procenta voličů, Společně pro Prahu 5 21,32 procenta voličů.  Vyplývá to z výsledků zveřejněných Českým statistickým...

Další články
Nahoru