Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - skorojasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
TOP 09 a STAN jednaly o možné spolupráci pro komunální volby v Praze
Komunální volby se budou konat letos v říjnu. Ilustrační foto: archiv

TOP 09 a STAN jednaly o možné spolupráci pro komunální volby v Praze

Zástupci pražských TOP 09 a STAN se v neděli večer sešli na jednání o možné spolupráci pro podzimní komunální volby a případném vytvoření koalice. Strany diskutovaly mimo jiné o podmínkách a modelu společného fungování, ke konkrétní dohodě nedospěly. ČTK to dnes sdělili europoslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil a primátorův náměstek a předseda pražského STAN Petr Hlubuček.

TOP 09 před 14 dny jednala o možné spolupráci také s ODS a KDU-ČSL. Ani v tomto případě konkrétní dohodu strany neuzavřely.

„Řekli jsme si, že chceme spolupracovat, a nyní je otázka, zda tak bude formou předvolební koalice, nebo se bude jednat o povolební spolupráci. Není to jen o počtech, ale především o programové shodě," řekl Pospíšil.

Představitelé STAN předložili na jednání parametry dohody spolupráci. „Pro nás jako STAN jsou v tuto chvíli představitelné obě varianty, a to pokračovat v rámci Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) především proto, že Pražané tomuto spojenectví dali již v minulosti důvěru, a také abychom mohli pokračovat v započaté práci na velkých projektech," uvedl Hlubuček. Pokud by se STAN s TOP 09 nedohodl, je podle Hlubučka připraven sestavit samostatnou kandidátku.

V uplynulých týdnech TOP 09 zahájila první jednání s občanskými demokraty a lidovci, kdy by na magistrát strany kandidovaly v koalici Spolu tak, jak tomu bylo loni ve volbách do Sněmovny. Na spolupráci se zatím nedohodly. Podle informací ČTK části TOP 09 vadilo například rozdělení počtu zástupců jednotlivých stran na kandidátce.

V současné době je jasné, že funkci bude obhajovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti), kterého si pražští piráti zvolili jako lídra kandidátky. Záměr ucházet se o primátorský řetěz ohlásil také starosta Prahy 7, pražský zastupitel a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský.

Takzvaná občanská kandidátka Prahy Sobě ale musí ještě na rozdíl od politických stran a hnutí získat podpisy sedmi procent obyvatel Prahy, aby se mohla o hlasy voličů ve volbách ucházet.

Komunální volby v roce 2018 v Praze vyhrála ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly. ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici. Koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil má většinu 39 mandátů.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

Dnes ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru