Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
TOP 09 a STAN jednaly o možné spolupráci pro komunální volby v Praze
Komunální volby se budou konat letos v říjnu. Ilustrační foto: archiv

TOP 09 a STAN jednaly o možné spolupráci pro komunální volby v Praze

Zástupci pražských TOP 09 a STAN se v neděli večer sešli na jednání o možné spolupráci pro podzimní komunální volby a případném vytvoření koalice. Strany diskutovaly mimo jiné o podmínkách a modelu společného fungování, ke konkrétní dohodě nedospěly. ČTK to dnes sdělili europoslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil a primátorův náměstek a předseda pražského STAN Petr Hlubuček.

TOP 09 před 14 dny jednala o možné spolupráci také s ODS a KDU-ČSL. Ani v tomto případě konkrétní dohodu strany neuzavřely.

„Řekli jsme si, že chceme spolupracovat, a nyní je otázka, zda tak bude formou předvolební koalice, nebo se bude jednat o povolební spolupráci. Není to jen o počtech, ale především o programové shodě," řekl Pospíšil.

Představitelé STAN předložili na jednání parametry dohody spolupráci. „Pro nás jako STAN jsou v tuto chvíli představitelné obě varianty, a to pokračovat v rámci Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) především proto, že Pražané tomuto spojenectví dali již v minulosti důvěru, a také abychom mohli pokračovat v započaté práci na velkých projektech," uvedl Hlubuček. Pokud by se STAN s TOP 09 nedohodl, je podle Hlubučka připraven sestavit samostatnou kandidátku.

V uplynulých týdnech TOP 09 zahájila první jednání s občanskými demokraty a lidovci, kdy by na magistrát strany kandidovaly v koalici Spolu tak, jak tomu bylo loni ve volbách do Sněmovny. Na spolupráci se zatím nedohodly. Podle informací ČTK části TOP 09 vadilo například rozdělení počtu zástupců jednotlivých stran na kandidátce.

V současné době je jasné, že funkci bude obhajovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti), kterého si pražští piráti zvolili jako lídra kandidátky. Záměr ucházet se o primátorský řetěz ohlásil také starosta Prahy 7, pražský zastupitel a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský.

Takzvaná občanská kandidátka Prahy Sobě ale musí ještě na rozdíl od politických stran a hnutí získat podpisy sedmi procent obyvatel Prahy, aby se mohla o hlasy voličů ve volbách ucházet.

Komunální volby v roce 2018 v Praze vyhrála ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly. ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici. Koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil má většinu 39 mandátů.


Autor: ČTK

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru