
Tomáš (45) šel po covidu na fyzioterapii, kvůli dýchacím potížím se musel cvičením zaměřit na plíce
6. března 2021 09:42
„K teplotě se rovnou přidaly problémy s dýcháním. Hned jsem proto volal svému praktickému lékaři, který mě poslal na testy. Ty potvrdily pozitivitu infekce covid-19,“ vypráví Tomáš. K prvním příznakům se přibližně po pěti dnech probíhající nemoci přidala ztráta čichu a následně také chuti. Největší starost však Tomášovi dělalo zhoršené dýchání.
„Nemohl jsem se pořádně nadechnout. Bylo to, jako by mi někdo pořád seděl na prsou. I když jsem měl nějakou zátěž nebo jen odpočíval, pořád to bylo stejné,“ popisuje svůj zdravotní stav. Dušnost ho neopustila, ani když se po ukončení neschopenky vrátil zpět k práci dispečera logistické firmy, která mimo jiné zahrnuje i fyzickou manipulaci s nedoručenými zásilkami.
Navštívil proto plicní ambulanci, kde zahájili terapii s pomocí léků určených k inhalaci, které mu pomáhají zlepšit dýchání. Zhoršený zdravotní stav ho zároveň donutil zamyslet se nad vlastní fyzickou kondicí.
„Dřív jsem hrával fotbal nebo tenis a chodil jsem často plavat. Poslední dobou jsem ale sport zanedbával. Když jsem se chtěl k tenisu vrátit, skončilo to natrženou achilovkou. Chybějící fyzická aktivita se bohužel odrazila na mojí hmotnosti. Postupně jsem se přesunul do kolonky – obézní. Objednal jsem se proto na fyzioterapii do fakultní nemocnice v Olomouci,“ dodává Tomáš.

Techniky, které se věnují tréninku správného dýchání, mají za úkol zvýšit sílu dýchacích svalů a odvrátit nebezpečí plicní fibrózy, která se u pacientů po prodělané infekci covid-19 může později objevit. Lékaři proto radí zejména pacientům s mírným průběhem nemoci vrátit se k pohybovým aktivitám co nejdříve.
K dechovému cvičení je podle nich vhodné připojit i kondiční procházky a postupně také silový trénink. „Po měsíci cvičení se mi konečně opět lépe dýchá. Ještě mě čeká jedna kontrola na plicním oddělení a pak už bychom se v rámci fyzioterapie měli pustit do cvičení s větší zátěží,“ uzavírá Tomáš.