dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Tohle, že mám v batohu? Nevěřím! Pašerák se na pražském letišti divil, že s ním cestovaly sloní kly
Pašované sloní kly byly rozřezány na několik dílů. Foto: ČIŽP

Tohle, že mám v batohu? Nevěřím! Pašerák se na pražském letišti divil, že s ním cestovaly sloní kly

Cizince, který chtěl propašovat sloní kly, zadrželi včera celníci na letišti Václava Havla. Čtyři kly, které byly rozřezány na 14 menších dílů, vážily dohromady 35 kilogramů. Pašerák se je snažil provézt bez povolení v příručních zavazadlech. „Nevím, co v zavazadlech je,“ vyprávěl celníkům.

Nalezené kly slona afrického mohou podle pracovníků České inspekce životního prostředí pocházet ze tří různých sloních jedinců. Dva exempláře dosahují délky 91 až 94 centimetrů, jeden má 154 a nejdelší dokonce 177 centimetrů. Cena těchto klů by se na asijském trhu mohla vyšplhat na milion korun, v Číně kvůli vysoké poptávce tamějšího trhu na dvojnásobek. Kly směřovaly podle celníků do Vietnamu na trase Praha – Paříž – Hanoj.

Veškeré kly byly cestujícímu příkazem zabaveny a staly se tak majetkem České republiky. O jejich dalším osudu bude rozhodovat Ministerstvo životního prostředí.

Navíc celníci odhalili v zavazadlech dvaatřicetiletého cizince také bílou krystalickou látku v tubách od deodorantu. Po provedení narkotestu reagovala pozitivně na přítomnost metamfetaminu.

Sloni byli v roce 1989 zařazeni do seznamu CITES I (úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin), čímž byl obchod se slonovinou víceméně celosvětově zakázán. Keňa v té době demonstrativně spálila veškeré zásoby zabavené slonoviny.

sloni-kly-clanek-nahled Zákaz obchodu se však podařilo udržet pouze 10 let. Pak kvůli tlaku některých zemí na uvolnění obchodu byly v roce 1997 některé populace slonů přeřazeny do slabší kategorie ochrany – do CITES II. Od roku 2005 obchod se slonovinou znovu dramaticky narůstá a vrátil se již na úroveň před rokem 1988.

Tento případ je dále šetřen jako podezření z trestného činu neoprávněného zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Už na konci ledna celníci zadrželi na letišti v Ruzyni pašeráka se 33 kilogramy klů, které také zřejmě patřily slonům africkým. Slonovinu pašoval čtyřiadvacetiletý Vietnamec a rovněž mířil do Vietnamu.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru