Dnes Středa - skorojasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Tohle není normální, ukazují Pražské služby v nové kampani
Skokanem roku jsou použité roušky, respirátory a další ochranné pomůcky. Foto: Pražské služby

Tohle není normální, ukazují Pražské služby v nové kampani

Odpadky pohozené ve veřejném prostoru jednak snižují každodenní kvalitu života ve městě, jednak jsou kaňkou na kráse Prahy. Navíc zatěžují městskou zeleň a přírodu. Seznam nejčastěji pohozených odpadků je notoricky známý a po léta prakticky neměnný. Ulice a parky metropole nejčastěji znečišťují nedopalky, láhve od pití, obaly od jídla nebo nesebrané psí exkrementy. Skokanem roku jsou použité roušky, respirátory a další ochranné pomůcky. Pražské služby proto spouští novou edukativní kampaň nazvanou „Není to normální“. 

Kampaň se vymezuje proti tomu, že nemalé procento lidí stále vnímá odhazování drobného odpadu jako společensky přijatelné jednání. „Proto jsme se tento způsob chování rozhodli promítnout do běžných situací, ze kterých bude běžné, jak špatně tato bezohlednost vypadá a v konečném důsledku vám může pokazit třeba pohovor, nebo rande,“ přibližuje koncept videí tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Podpora z Ulice
Největší pražská svozová společnosti si připravila šest spotů. Ty zveřejní v průběhu následujících šesti týdnů. „Tváří kampaně se stal Vašek Matějovský, známý též jak Mikuláš Seidl ze seriálu Ulice. Ten se představí v šestici tematických videích, které se postupně objeví na sociálních sítích Pražských služeb“ pokračuje Mana. Podle mluvčího se mladý herec úkolu zhostil na jedničku. „Vyhazování odpadků na ulici do koše není o ekologii, ale o slušném vychování. Nedopalky, žvýkačky, obaly a další odpad prostě do koše patří. O přírodě nemluvě,“ říká Vašek Matějovský.

#Nebuď Prase
Pražské služby se podobným kampaním věnují kontinuálně. Z těch posledních stojí za zmínku ta na předcházení vzniku odpadu. Jejím smyslem bylo představit principy cirkulární ekonomiky a ukázat alternativy k produktům na jedno použití. V podobném duchu se nesly spoty zaměřené na správné třídění odpadu. „V těch jsme poukazovali na nejčastější mýty a omyly při třídění odpadu. Ty se týkají například správného vyhození krabice od pizzy,“ připomíná Mana z Pražských služeb. Stejně jako v minulých případech se Pražské služby spolehnout na sílu sociálních sítí. Kampaň „Není to normální“ bude doprovázet hashtag „NebudPrase“.

Na cestě k uhlíkové neutralitě
Tento způsob komunikace má podporu i Magistrátu hlavního města Prahy, pod který Pražské služby coby městská společnost spadají. „Podobné osvětové kampaně nám pomohou lidem ukázat, že čistější a zdravější život v Praze má v rukou i každý z nás. Pokud chceme, aby se Praha stala uhlíkové neutrální v roce 2050, musíme pražské veřejnosti ukázat, že každý muže změnou svého chování přispět,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora pro životní prostředí.
Autor: TZ, red

Pohádkový dětský den v Centrálním parku

Včera v 15:01

Královna Madlénka, král králíků, čarodějův učeň nebo velká ninja dráha. Praha 13 připravila dětem Dětský den.

Sousedské setkání se starostou na Čapadle

Včera v 11:26

Podpořit školní hudební talenty a užít si jedinečnou odpočinkovou zónu s krásnými výhledy můžete zítra mezi 17. a 19. hodinou.

Letenský muzejní den

Včera v 11:15

Národní zemědělské muzeum každoročně slaví Mezinárodní den muzeí. Vstup do všech expozic a výstav je v tento den, 18. května, zdarma.

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

Včera v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Včera v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Pro děti: Námořníci na Petynce

Včera v 06:54

Praha 6 zve všechny děti i jejich rodiče na Den dětí 4. června od 10 do 18 hodin na koupališti Petynka. Vstup je zdarma.

S Prahou 4 na výlet

Včera v 06:20

Výletní plavba po Vltavě pro rodiny cizinců i Čechů s dětmi (1–2 děti od 2 do 10 let) se uskuteční 7. června od 15 do cca 17 hodin. Odplouvá se z přístaviště č. 15 – náplavka při ulici Na Františku. Pro přihlášené je plavba zdarma.

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

16. května 2022 v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

16. května 2022 v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

16. května 2022 v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Další články
Nahoru