dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Pražská kultura

To to letí, Divadlo Letí pokračuje v oslavách svých desátých narozenin novou premiérou

Divadlo Letí uvede ve Vile Štvanice texty, které mu čeští a zahraniční autoři věnovali jako dárek k DesetiLETÍ. 14. dubna se v rámci cyklu scénických skic 8@8 představí hra Heleny Eliášové Použití. 2. května pak bude mít premiéru komponovaný večer dvou již ověřených textů, Přízrak obyčejnosti finské autorky Saary Turunen a Taxistyx českého debutanta Davida Košťáka.

„Deset let existence Divadla Letí, které uvádí výhradně současnou dramatiku, jsme se rozhodli oslavit jak jinak než současnou dramatikou. Oslovili jsme autory, s nimiž jsme v uplynulých letech spolupracovali, aby nám jako dárek napsali hru," představuje projekt DesetiLETÍ dramaturgyně Marie Špalová.

Část textů byla v rámci cyklu 8@8 uvedena na podzim roku 2015 ve Studiu Švandova divadla. „Texty jsme představili ve formě scénických skic, nicméně chceme s nimi i nadále pracovat. Pro letošní jaro jsme si vybrali dvě z nich, které uvedeme v zajímavém tvaru, na pomezí inscenace a scénického čtení, podobně, jako tomu bylo i v případě naší úspěšné inscenace Rozhovory s astronauty,“ říká Marie Špalová.

Během jednoho večera se tak představí hra autorsky debutujícího dramaturga Letí Davida Košťáka s názvem Taxistyx v režii nedávné absolventky DAMU Alžběty Burianové a pod režijním vedením umělecké vedoucí Martiny Schlegelové hra Přízrak obyčejnosti finské dramatičky Saary Turunen. Ta je mimo jiné autorkou hry Králíček, již mělo Letí úspěšně na repertoáru několik sezón. Inscenace bude uváděna v omezené sérii „5 x a dost“ na jaře a na podzim letošního roku.

Nově se v dubnu představí hra Použití mladé, nicméně plodné české autorky Heleny Eliášové, která s Divadlem Letí, jež uvedlo před lety už její dramatickou prvotinu, pravidelně spolupracuje. „Helena má dar výraznou komickou zkratkou pojmenovat současný generační pocit žen kolem třicítky,“ říká režisérka Martina Schlegelová. Hra bude zařazena do cyklu 8@8, jehož cílem je pravidelně představovat divákům i odborné veřejnosti zbrusu nové divadelní texty ve formě scénických skic. Jednotlivé večery cyklu koncipují tvůrci jako komorní skici k budoucím inscenacím.

14. 4. ve Vile Štvanice od 20:00
Helena Eliášová: POUŽITÍ
Režie: Martina Schlegelová
Hraji:    Natálie Řehořová, Hedvika Řezáčová, Jiří Böhm, Ondřej Novák, Zdeněk Harvánek
V rámci cyklu 8@8

2. 5. ve VILE Štvanice od 20:00
TAXISTYX / PŘÍZRAK

Dvě horké divadelní novinky z Čech a Finska, které vznikly jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí.

David Košťák: TAXISTYX
Režie: Alžběta Buraniová
Hrají: Tereza Hofová, Anna Bubníková, Tereza Nádvorníková, Tomáš Kobr, Bořek Joura
A ono nám to nedá a stejně se vytrácíme z domovů kvůli důvodům tak přízemním, že čas plyne rychleji. A kořeny stesku v nás klíčí jako nesklizené brambory. Lochtají nás na dně Achilovy paty. Koloběh vlastních vin a dědičný hřích, který jsme si objednali na dobírku.

Vztah matky a dcery napříč světelnými lety očima debutujícího mladého autora. Poetická hra o různých formách nepřítomnosti vznikla jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí.

Saara Turunen: PŘÍZRAK OBYČEJNOSTI
Překlad: Alžběta Štollová
Režie: Martina Schlegelová
Hrají: Tereza Hofová, Anna Bubníková, Tereza Nádvorníková

Více informací na www.divadlo-leti.cz, nebo na adrese produkce@divadlo-leti.cz
Rezervace: Karolína Macáková – 777 583 355, produkce@divadlo-leti.cz


Další články
Nahoru