dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
12°C
To je pech, magistrát prý ztratil majetková přiznání zastupitelů z Bémovy éry
Štístko. Když byl Pavel Bém primátorem, stal se na chvíli kominíkem. Foto: archiv

To je pech, magistrát prý ztratil majetková přiznání zastupitelů z Bémovy éry

Magistrátu se podařilo ztratit majetková přiznání zastupitelů za období před rokem 2010. Zjistil to zastupitel Pirátů Jakub Michálek, když požádal o kopii majetkového přiznání exprimátora Pavla Béma (ODS) a jeho tehdejšího náměstka Petra Hulinského (ČSSD). Magistrát za to už dvakrát kritizovalo Ministerstvo vnitra, které zrušilo rozhodnutí o odepření informace kvůli nezákonnosti.

Podle informací uvedených pražským magistrátem odevzdal archiv úřadu majetková přiznání kontrolnímu výboru v roce 2011, kdy ho vedl Tomáš Hudeček (dříve TOP 09, dnes bez pol. přísl.) Od té doby se údajně majetková přiznání ztratila, o jejich skartaci neexistuje žádný záznam.

Jak Pavel Bém, tak i Petr Hulinský podle Pirátů dmítli výzvu předložit náhradní přiznání. Piráti informovali o porušení zákona o archivnictví Národní archiv a dále navrhli věc zařadit na jednání kontrolního výboru.

„V majetkovém přiznání vyplňují zastupitelé podle etického kodexu zastupitelstva, jaký majetek za dobu výkonu funkce získali. Pavel Bém, který Praze šéfoval v letech 2004 až 2010, nyní jezdí na nákladné zahraniční dovolené v Himalájích a jsou značné pochybnosti o tom, zda si na své dovolené vydělal legální cestou, protože úspory z platu primátora by mu na Himaláje nestačily," říká Jakub Michálek, předseda zastupitelského klubu Pirátů.

Na magistrátu se podle tvrzení Pirátů rozbila i databáze podle zákona o střetu, do kterého dávají primátor a další zastupitelé další informace o svém majetku vyžadované zákonem. Piráti se to dozvěděli, když jim Praha 10 a magistrát odmítly dát přístup do registru, na který mají podle zákona právo. Desátá městská část podle Michálka i nezákonně tají, kolik peněz dostal tajemník a ředitelé odborů.

„Chceme upozornit, že pražští politici nepodléhají prakticky žádné kontrole občanů. Není divu, že v takovém prostředí se dobře daří různým korupčním chobotnicím," uzavírá Michálek.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru