dnes
Sobota - polojasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
22°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Tiskněte levně a přitom ekologicky. Jak na to?
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto (2x): Shutterstock

Tiskněte levně a přitom ekologicky. Jak na to?

Tisk dokumentů pro osobní či pracovní potřebu je dnes běžnou součástí našich životů. Tiskneme záruční listy, které stále častější dostáváme elektronicky v e-mailu potvrzujícím objednávku. V práci pak nejrůznější podklady a smlouvy. Když se nad tím množstvím papíru zamyslíte, zjistíte, že to je pořádná kopa. Hromada, kterou denně chrlí miliony tiskáren po celém světě a tvoří tak zátěž pro životní prostředí.

Někteří jednotlivci a firmy si to ale uvědomují. Snaží se tisknout méně a když už je papírový dokument potřeba, využívají pro jeho získání ekonomické tiskárny a kopírky. Dobře totiž vědí, že čím bedlivěji budou v tomto ohledu chránit životní prostředí, tím více sami ušetří.

Ekologie při tisku na prvním místě

„Naše mašinky tisknou ekologicky“ hlásá většina moderních výrobců tiskáren. Aby také ne. Do jisté míry je to konkurenční výhoda. Zákazníci na ni slyší stále častěji. Pozor však na skutečnost. Mnohdy může jít jen o obchodní taktiku, jak vás nalákat. Buďte tedy obezřetní a chtějte při výběru tiskárny maximum informací.

ekonomicky-a-ekologicky-tisk Zamyslete se před koupí tiskárny nad tím, kolik odpadu jejím používáním vyprodukujete. Nejde přitom jenom o papír, ale i o výměnu tonerů. U laserových tiskáren totiž většinou měníte celý toner, včetně zobrazovacího válce, který však často není potřeba vyhodit – lze jej použít opakovaně. To jde u tiskáren, které umožňují vyměnit nádobku s tonerem separátně od zobrazovacího válce.

Dívejte se také na množství spotřebované energie. Tiskárny totiž umějí být pěkní žrouti. Energetickou náročnost se vyplatí sledovat především ve firmách, kde je tiskárna v provozu prakticky celý den a na noc se často nevypíná, ale pouze přepíná do úsporného módu. Moderní tiskárny jsou však chytré a dokážou se do tohoto ekonomického stavu dostat samy i během dne. V případě, že je nepoužíváte, automaticky šetří spotřebu energie.

Úsporný tisk snadno a rychle

Tiskněte ekonomicky! Je to snadné. Pro začátek bohatě postačí, když se zamyslíte, jestli dokument, který právě hodláte poslat do tisku, musíte skutečně mít vytištěný. Vsadíme se, že dobrých 50 % papíru ušetříte jen díky této jednoduché úvaze.

O tom, že se tento přístup stává celosvětovým trendem, svědčí snaha vybraných firem provozovat zcela bezpapírovou kancelář. Pomáhá jim v tom DMS – systém pro správu a oběh elektronických dokumentů. K tomu, aby však bylo spotřeběpapíru do tiskáren při běžné práci učiněno za dost, nás čeká ještě dlouhá cesta. Vidině bezpapírové kanceláře háže klacky pod nohy dokonce i legislativa, která firmám ukládá uchovávat účetní a právní dokumenty vytištěné.

Uspořit náklady však zvládnete i v případě, že zkrátka tisknout musíte. Řeč je o redukci nákladů na spotřební materiál díky kompatibilním náplním do tiskáren. Dnes již mají tyto alternativní cartridge a tonery podobnou nebo úplně stejnou výtěžnost jako originály, jen stojí zlomek ceny. Řada tiskáren navíc zvládá tisk v ekonomickém režimu, kdy je na úkor kvality tisku použito menší množství barvy. Svou troškou do mlýna pak můžete přispět i vy sami tím, že budete používat recyklovaný papír, oboustranný tisk nebo se snažit tisknout více stránek na jeden list papíru.

TIP: Chcete s možnostmi ekonomického a ekologického tisku poradit? Obraťte se na specialisty z firmy Miroluk a zavítejte do jejich prodejny náplní do tiskáren v Praze. Rádi pro vás najdou to nejúspornější řešení.


V Suchdole a Uhříněvsi nepoteče příští týden voda

Včera ve 20:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Sobota: Odpoledne v Praze 15

Včera v 18:46

Odpoledne plné zábavy, sportovních a uměleckých výkonů s mnohými atrakcemi, workshopy a překvapení.

Měsíc zdravé Šestky: Vyzkoušejte zdarma, co vás baví

Včera v 11:09

Akce Měsíc zdravé Šestky umožňuje dětem i dospělým vyzkoušet zdarma nejrůznější aktivity, kterými lze trávit volný čas. Praha 6 ve spolupráci s více než 35 volnočasovými organizacemi na území šesté městské části připravila program na celý měsíc.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku

Včera v 07:54

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Prahy zatím žádná. Loni v Praze bodovala Klíčovská alej na Proseku, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. 

Praha 9 zve do Parku Přátelství

Včera v 07:49

Vystoupení kapel, soutěže a sportovní disciplíny pro děti v parku Přátelství na Proseku 20. září od 14 do 18 hodin. 

Malostranské trhy se konají každý čtvrtek až do konce října

17. září 2020 ve 13:52

Až do 18. hodiny lze dnes navštívit na „dolním“ Malostranském náměstí Malostranské trhy. Konat se budou každý čtvrtek až do konce října, vždy od 8:30 do 18 hodin.

Na Sofijské náměstí se vrátí farmářské trhy

17. září 2020 ve 13:01

Od poloviny října se na Sofijské náměstí v Modřanech vrátí farmářské trhy. 

Park Lannova se loučil s Petrským hudebním létem

17. září 2020 v 08:13

Letošní poslední setkání Petrského hudebního léta minulý týden kromě divadelního představení a tvůrčí dílny pro děti nabídlo vyvrcholení v podobě kapely Vrať se do hrobu.

Dnes: Happening na Patnáctce

17. září 2020 v 07:59

Na odpoledne plné workshopů – airbrash, parkour, fotokoutek, kadeřnický salón, výroba placek, sítotisk, žonglování zve Praha 15 dnes, 17. září, od 14 do 18 hodin.

PVK kontrolují vodovodní síť pomocí satelitu. Stejně se hledá voda na Marsu

17. září 2020 v 07:39

Pražské vodovody a kanalizace začaly k vyhledávání skrytých úniků z vodovodní sítě používat unikátní technologii, satelitní dálkový průzkum Země. Ten pracuje na stejném principu jako při hledání vody na Marsu.

Zábava v Parku Podviní

17. září 2020 v 06:47

V parku Podviní na zájemce 20. září čeká od 14 do 18 hodin hudba – swingové a jazzové hity Gramofonu Petra Soviče. Děti zabaví pohádka Zachraňte princeznu, skákací hrad nebo koníci z Ráje poníků. A připraveno bude i dobré jídlo.

Praha 2 je nejlepším místem pro podnikání v metropoli

16. září 2020 ve 23:07

Praha 2 je podle srovnávacího výzkumu analytické agentury Datank nejlepším místem pro podnikatele v metropoli. Ve srovnání mezi 22 pražskými městskými částmi se Praha 2 umístila na prvním místě a potvrdila tak renomé transparentní městské části, která je přívětivá vůči podnikatelům a vytváří jim...

V Praze začal Evropský týden mobility, láká na řadu akcí

16. září 2020 ve 22:26

Dnes začal v Praze další ročník Evropského týdne mobility. Až do 22. září mohou lidé navštívit velké množství akcí, které se zaměřují na aktivní a šetrnější způsoby dopravy. A samozřejmě se mohou zapojit i do dalších událostí, které každoročně spojují města po celé...

Další články
Nahoru