dnes
Středa - zatazeno
6°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
7°C
Tiskněte levně a přitom ekologicky. Jak na to?
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto (2x): Shutterstock

Tiskněte levně a přitom ekologicky. Jak na to?

Tisk dokumentů pro osobní či pracovní potřebu je dnes běžnou součástí našich životů. Tiskneme záruční listy, které stále častější dostáváme elektronicky v e-mailu potvrzujícím objednávku. V práci pak nejrůznější podklady a smlouvy. Když se nad tím množstvím papíru zamyslíte, zjistíte, že to je pořádná kopa. Hromada, kterou denně chrlí miliony tiskáren po celém světě a tvoří tak zátěž pro životní prostředí.

Někteří jednotlivci a firmy si to ale uvědomují. Snaží se tisknout méně a když už je papírový dokument potřeba, využívají pro jeho získání ekonomické tiskárny a kopírky. Dobře totiž vědí, že čím bedlivěji budou v tomto ohledu chránit životní prostředí, tím více sami ušetří.

Ekologie při tisku na prvním místě

„Naše mašinky tisknou ekologicky“ hlásá většina moderních výrobců tiskáren. Aby také ne. Do jisté míry je to konkurenční výhoda. Zákazníci na ni slyší stále častěji. Pozor však na skutečnost. Mnohdy může jít jen o obchodní taktiku, jak vás nalákat. Buďte tedy obezřetní a chtějte při výběru tiskárny maximum informací.

ekonomicky-a-ekologicky-tisk Zamyslete se před koupí tiskárny nad tím, kolik odpadu jejím používáním vyprodukujete. Nejde přitom jenom o papír, ale i o výměnu tonerů. U laserových tiskáren totiž většinou měníte celý toner, včetně zobrazovacího válce, který však často není potřeba vyhodit – lze jej použít opakovaně. To jde u tiskáren, které umožňují vyměnit nádobku s tonerem separátně od zobrazovacího válce.

Dívejte se také na množství spotřebované energie. Tiskárny totiž umějí být pěkní žrouti. Energetickou náročnost se vyplatí sledovat především ve firmách, kde je tiskárna v provozu prakticky celý den a na noc se často nevypíná, ale pouze přepíná do úsporného módu. Moderní tiskárny jsou však chytré a dokážou se do tohoto ekonomického stavu dostat samy i během dne. V případě, že je nepoužíváte, automaticky šetří spotřebu energie.

Úsporný tisk snadno a rychle

Tiskněte ekonomicky! Je to snadné. Pro začátek bohatě postačí, když se zamyslíte, jestli dokument, který právě hodláte poslat do tisku, musíte skutečně mít vytištěný. Vsadíme se, že dobrých 50 % papíru ušetříte jen díky této jednoduché úvaze.

O tom, že se tento přístup stává celosvětovým trendem, svědčí snaha vybraných firem provozovat zcela bezpapírovou kancelář. Pomáhá jim v tom DMS – systém pro správu a oběh elektronických dokumentů. K tomu, aby však bylo spotřeběpapíru do tiskáren při běžné práci učiněno za dost, nás čeká ještě dlouhá cesta. Vidině bezpapírové kanceláře háže klacky pod nohy dokonce i legislativa, která firmám ukládá uchovávat účetní a právní dokumenty vytištěné.

Uspořit náklady však zvládnete i v případě, že zkrátka tisknout musíte. Řeč je o redukci nákladů na spotřební materiál díky kompatibilním náplním do tiskáren. Dnes již mají tyto alternativní cartridge a tonery podobnou nebo úplně stejnou výtěžnost jako originály, jen stojí zlomek ceny. Řada tiskáren navíc zvládá tisk v ekonomickém režimu, kdy je na úkor kvality tisku použito menší množství barvy. Svou troškou do mlýna pak můžete přispět i vy sami tím, že budete používat recyklovaný papír, oboustranný tisk nebo se snažit tisknout více stránek na jeden list papíru.

TIP: Chcete s možnostmi ekonomického a ekologického tisku poradit? Obraťte se na specialisty z firmy Miroluk a zavítejte do jejich prodejny náplní do tiskáren v Praze. Rádi pro vás najdou to nejúspornější řešení.


Tematická exkurze: Pohřbívání a smrt

Dnes v 09:11

V rámci tematické prohlídky Hrdličkova muzea se v pátek 21. února dozvíte o prvních hrobech, které se nacházejí na území Moravy ve Věstonicích a dozvíte se pár zajímavostí týkající se nejslavnějšího nálezu nacházejícího se z této oblasti – Věstonické...

Jednání energošmejdů se musí zastavit! innogy připravila plakáty

Dnes v 09:03

innogy: Připravili jsme jednoduché plakátky, které je možné vytisknout a při návštěvě babičky, dědy nebo jiného seniora potencionální hrozbu probrat. Je důležité, aby opakovaně nenaletěli energošmejdům.

Zraněný opilý senior ležel na zastávce

Včera v 11:50

Zraněná osoba ležící na tramvajové zastávce Nádraží Holešovice byla oznámena na linku 156 minulý týden v úterý krátce před půlnocí.

Den Vltavy 2020

Včera v 07:18

Plavby velkými i malými loděmi, den otevřených dveří Veslařského Klubu Slavia, vodnické hrátky nad hladinou, kapela Matylda – písně plavební, volný vstup do Muzeum Karlova mostu a mnoho dalšího. Vševltavský spolek připravil na neděli 15. března Den Vltavy.

Tříkrálový trh v Praze 8

16. února 2020 v 19:47

Tříkrálový trh pro dobrou věc se v Praze 8 koná od 21. do 25. února v Kulturním domě Ládví ve velkém sále a předsálí.

innogy: Jak se účinně bránit útokům energetických šmejdů

16. února 2020 v 06:16

Energetičtí šmejdi běžně používají manipulativní a klamavé obchodní praktiky. Rádi při svých návštěvách vyvolávají dojem, že je třeba jednat rychle, jinak hrozí nebezpečí – typicky přerušení/ukončení dodávek, převod k dražšímu dodavateli apod. Často vyžadují přístup do bytu/domu, dožadují se...

Přednáška: Bali – ráj na východě

15. února 2020 v 18:44

Vyprávění Vladimíra Lemberka s fotografiemi a videem o indonéském ostrově, světě domorodých vesnic, barevných jezer v kráterech sopek i podmořské korálové zahrady si můžete poslechnout v úterý 18. února v Kaštanu.

Blíží se Reprezentační ples Prahy 11

15. února 2020 v 09:43

Reprezentační ples jedenácté městské části se koná v sobotu 14. března od 19 hodin v TOP Hotelu Praha. K tanci i poslechu zahraje legendární Big Band Vladislava Brože.

Další články
Nahoru