Dnes Čtvrtek - mlha 12°C
Zítra Pátek - zatazeno 7°C
Čtvrtek 25. 2. 2021
Svátek má Liliana
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Tiskněte levně a přitom ekologicky. Jak na to?
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto (2x): Shutterstock

Tiskněte levně a přitom ekologicky. Jak na to?

Tisk dokumentů pro osobní či pracovní potřebu je dnes běžnou součástí našich životů. Tiskneme záruční listy, které stále častější dostáváme elektronicky v e-mailu potvrzujícím objednávku. V práci pak nejrůznější podklady a smlouvy. Když se nad tím množstvím papíru zamyslíte, zjistíte, že to je pořádná kopa. Hromada, kterou denně chrlí miliony tiskáren po celém světě a tvoří tak zátěž pro životní prostředí.

Někteří jednotlivci a firmy si to ale uvědomují. Snaží se tisknout méně a když už je papírový dokument potřeba, využívají pro jeho získání ekonomické tiskárny a kopírky. Dobře totiž vědí, že čím bedlivěji budou v tomto ohledu chránit životní prostředí, tím více sami ušetří.

Ekologie při tisku na prvním místě

„Naše mašinky tisknou ekologicky“ hlásá většina moderních výrobců tiskáren. Aby také ne. Do jisté míry je to konkurenční výhoda. Zákazníci na ni slyší stále častěji. Pozor však na skutečnost. Mnohdy může jít jen o obchodní taktiku, jak vás nalákat. Buďte tedy obezřetní a chtějte při výběru tiskárny maximum informací.

ekonomicky-a-ekologicky-tisk Zamyslete se před koupí tiskárny nad tím, kolik odpadu jejím používáním vyprodukujete. Nejde přitom jenom o papír, ale i o výměnu tonerů. U laserových tiskáren totiž většinou měníte celý toner, včetně zobrazovacího válce, který však často není potřeba vyhodit – lze jej použít opakovaně. To jde u tiskáren, které umožňují vyměnit nádobku s tonerem separátně od zobrazovacího válce.

Dívejte se také na množství spotřebované energie. Tiskárny totiž umějí být pěkní žrouti. Energetickou náročnost se vyplatí sledovat především ve firmách, kde je tiskárna v provozu prakticky celý den a na noc se často nevypíná, ale pouze přepíná do úsporného módu. Moderní tiskárny jsou však chytré a dokážou se do tohoto ekonomického stavu dostat samy i během dne. V případě, že je nepoužíváte, automaticky šetří spotřebu energie.

Úsporný tisk snadno a rychle

Tiskněte ekonomicky! Je to snadné. Pro začátek bohatě postačí, když se zamyslíte, jestli dokument, který právě hodláte poslat do tisku, musíte skutečně mít vytištěný. Vsadíme se, že dobrých 50 % papíru ušetříte jen díky této jednoduché úvaze.

O tom, že se tento přístup stává celosvětovým trendem, svědčí snaha vybraných firem provozovat zcela bezpapírovou kancelář. Pomáhá jim v tom DMS – systém pro správu a oběh elektronických dokumentů. K tomu, aby však bylo spotřeběpapíru do tiskáren při běžné práci učiněno za dost, nás čeká ještě dlouhá cesta. Vidině bezpapírové kanceláře háže klacky pod nohy dokonce i legislativa, která firmám ukládá uchovávat účetní a právní dokumenty vytištěné.

Uspořit náklady však zvládnete i v případě, že zkrátka tisknout musíte. Řeč je o redukci nákladů na spotřební materiál díky kompatibilním náplním do tiskáren. Dnes již mají tyto alternativní cartridge a tonery podobnou nebo úplně stejnou výtěžnost jako originály, jen stojí zlomek ceny. Řada tiskáren navíc zvládá tisk v ekonomickém režimu, kdy je na úkor kvality tisku použito menší množství barvy. Svou troškou do mlýna pak můžete přispět i vy sami tím, že budete používat recyklovaný papír, oboustranný tisk nebo se snažit tisknout více stránek na jeden list papíru.

TIP: Chcete s možnostmi ekonomického a ekologického tisku poradit? Obraťte se na specialisty z firmy Miroluk a zavítejte do jejich prodejny náplní do tiskáren v Praze. Rádi pro vás najdou to nejúspornější řešení.


Úpravy severní části Roztylského náměstí přinesou workoutové sportoviště

Včera ve 22:39

Praha 4 letos chystá několik investic do veřejného prostranství, informoval mluvčí městské části Jiří Bigas.

Květnaté louky, herní i cvičební prvky, pojmenování veřejných prostranství. Projekt PinCity Prahy 4 se líbí

Včera v 09:45

Před více než měsícem spustila městská část Praha 4 na webové adrese praha4.pincity.cz zcela novou nepolitickou platformu. Za krátkou dobu zde občané k 55 projektům radnice umístili více než 85 pomyslných připínáčků, tedy svých konkrétních návrhů pro zlepšení životního prostředí a místní rozvoj...

Radlice: Obyvatelé oceňují školství a údržbu zeleně, vadí jim nedostatečná infrastruktura pro cyklisty

22. února 2021 ve 20:58

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Výsledky ankety jsou jedním z analytických výstupů Strategie rozvoje MČ Praha 5 2030+. Ke zpracování dlouhodobého plánu...

Před 98 lety zemřel Alois Rašín

21. února 2021 v 11:12

Od smrti prvního československého ministra financí Aloise Rašína, který podlehl následkům atentátu, ve čtvrtek uplynulo 98 let. Busta ministra financí, který stál za úspěšnou měnovou reformou, se nachází v prostorách úřadu druhé městské části. Jeho památku uctil místostarosta Prahy...

Cestou ke zmatenému muži zachraňovali strážníci ženu, která zkolabovala u křižovatky

19. února 2021 v 19:56

V Plzeňské ulici v Praze 5 se ve středu 17. února dopoledne měl nacházet starší zmatený muž. Hlídku, která jela oznámení prověřit, zastavil cestou na místo chodec s tím, že za rohem v křižovatce leží žena, ke které již přivolal záchrannou službu. Starší žena dýchala i oční reakce byla v pořádku,...

Seniora vzbudili až hasiči

19. února 2021 v 19:49

Na staršího muže z Prahy 6 se pracovníci charitativní organizace nemohli dva dny dozvonit. Z obavy o jeho zdraví kontaktovali městskou policii.

Další články
Nahoru