dnes
Pátek - zatazeno
9°C
zítra
Sobota - zatazeno
8°C
pozítří
Neděle - zatazeno
8°C
Tiskněte levně a přitom ekologicky. Jak na to?
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto (2x): Shutterstock

Tiskněte levně a přitom ekologicky. Jak na to?

Tisk dokumentů pro osobní či pracovní potřebu je dnes běžnou součástí našich životů. Tiskneme záruční listy, které stále častější dostáváme elektronicky v e-mailu potvrzujícím objednávku. V práci pak nejrůznější podklady a smlouvy. Když se nad tím množstvím papíru zamyslíte, zjistíte, že to je pořádná kopa. Hromada, kterou denně chrlí miliony tiskáren po celém světě a tvoří tak zátěž pro životní prostředí.

Někteří jednotlivci a firmy si to ale uvědomují. Snaží se tisknout méně a když už je papírový dokument potřeba, využívají pro jeho získání ekonomické tiskárny a kopírky. Dobře totiž vědí, že čím bedlivěji budou v tomto ohledu chránit životní prostředí, tím více sami ušetří.

Ekologie při tisku na prvním místě

„Naše mašinky tisknou ekologicky“ hlásá většina moderních výrobců tiskáren. Aby také ne. Do jisté míry je to konkurenční výhoda. Zákazníci na ni slyší stále častěji. Pozor však na skutečnost. Mnohdy může jít jen o obchodní taktiku, jak vás nalákat. Buďte tedy obezřetní a chtějte při výběru tiskárny maximum informací.

ekonomicky-a-ekologicky-tisk Zamyslete se před koupí tiskárny nad tím, kolik odpadu jejím používáním vyprodukujete. Nejde přitom jenom o papír, ale i o výměnu tonerů. U laserových tiskáren totiž většinou měníte celý toner, včetně zobrazovacího válce, který však často není potřeba vyhodit – lze jej použít opakovaně. To jde u tiskáren, které umožňují vyměnit nádobku s tonerem separátně od zobrazovacího válce.

Dívejte se také na množství spotřebované energie. Tiskárny totiž umějí být pěkní žrouti. Energetickou náročnost se vyplatí sledovat především ve firmách, kde je tiskárna v provozu prakticky celý den a na noc se často nevypíná, ale pouze přepíná do úsporného módu. Moderní tiskárny jsou však chytré a dokážou se do tohoto ekonomického stavu dostat samy i během dne. V případě, že je nepoužíváte, automaticky šetří spotřebu energie.

Úsporný tisk snadno a rychle

Tiskněte ekonomicky! Je to snadné. Pro začátek bohatě postačí, když se zamyslíte, jestli dokument, který právě hodláte poslat do tisku, musíte skutečně mít vytištěný. Vsadíme se, že dobrých 50 % papíru ušetříte jen díky této jednoduché úvaze.

O tom, že se tento přístup stává celosvětovým trendem, svědčí snaha vybraných firem provozovat zcela bezpapírovou kancelář. Pomáhá jim v tom DMS – systém pro správu a oběh elektronických dokumentů. K tomu, aby však bylo spotřeběpapíru do tiskáren při běžné práci učiněno za dost, nás čeká ještě dlouhá cesta. Vidině bezpapírové kanceláře háže klacky pod nohy dokonce i legislativa, která firmám ukládá uchovávat účetní a právní dokumenty vytištěné.

Uspořit náklady však zvládnete i v případě, že zkrátka tisknout musíte. Řeč je o redukci nákladů na spotřební materiál díky kompatibilním náplním do tiskáren. Dnes již mají tyto alternativní cartridge a tonery podobnou nebo úplně stejnou výtěžnost jako originály, jen stojí zlomek ceny. Řada tiskáren navíc zvládá tisk v ekonomickém režimu, kdy je na úkor kvality tisku použito menší množství barvy. Svou troškou do mlýna pak můžete přispět i vy sami tím, že budete používat recyklovaný papír, oboustranný tisk nebo se snažit tisknout více stránek na jeden list papíru.

TIP: Chcete s možnostmi ekonomického a ekologického tisku poradit? Obraťte se na specialisty z firmy Miroluk a zavítejte do jejich prodejny náplní do tiskáren v Praze. Rádi pro vás najdou to nejúspornější řešení.


Začaly vánoční trhy na náměstí Míru

Včera ve 20:53

Včera začaly vánoční trhy na náměstí Míru, které představí nové vánoční osvětlení a betlém.

Praha 6: Změna provozu mobilních sběrných dvorů v prosinci

Včera v 16:37

Praha 6 musela přistoupit k radikálnímu omezení provozu mobilních sběrných dvorů Aritma, Radimova a Zličínská. Ještě v listopadu zůstává jejich provoz nezměněn. K dispozici jsou všem občanům Prahy 6 každý víkend.

Karel slaví narozeniny. Benefiční výstava pomůže plnit sny lidem s duševním onemocněním

Včera v 06:55

Karel slaví narozeniny je název benefiční výstavy, jejíž vernisáž se uskuteční 12. prosince v areálu psychiatrické nemocnice v pražských Bohnicích. Díla 14 umělců budou vystavena až do 11. ledna 2020 v V. koloně, tréninkové kavárně provozované nestátní neziskovou organizací Green Doors z. ú.....

Vycházka: Královská obora jako ptačí ráj

Včera v 06:15

Stromovka láká díky svému přírodnímu vzezření mnoho druhů ptáků. V pondělí 25. listopadu se je společně s průvodkyní pokusíte objevit a určit, dozvíte se o jejich ekologii a chování.

Praha 11: Sbírka oblečení pro lidi bez domova

20. listopadu 2019 v 18:24

Oblečení, které nepotřebujete, šály rukavice, čepice ale i deky můžete přinést do komunitního centra od 21. do 23. listopadu.  

Giving Tuesday. Praha 2 letos opět podpoří psí útulky

20. listopadu 2019 ve 12:42

Praha 2 se i letos připojí k celosvětovému svátku dárcovství Giving Tuesday, který podporuje a oslavuje chuť pomáhat a dělat dobré skutky, opět formou charitativní sbírky pro vybrané psí útulky.

Praha 12: Zbavte se objemného odpadu ještě před Vánoci

20. listopadu 2019 v 08:49

Odbor životního prostředí Prahy 12 se rozhodl využít zbývající kvóty přidělené magistrátem na přistavení velkoobjemových kontejnerů na objemný odpad. Koncem listopadu a začátkem prosince bude proto přistavovat kontejnery na sedmi místech.

Hlasujete pro nejlepší Nápad pro Šestku

20. listopadu 2019 v 06:57

Do 30. listopadu můžete svými hlasy rozhodnout, který z Nápadů pro Šestku vylepší veřejný prostor v Praze 6. Hlasovat může každý, kdo má nějaký vztah k Praze 6 a vlastní mobilní telefon.

Další články
Nahoru