dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
3°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
4°C
Tiskněte levně a přitom ekologicky. Jak na to?
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto (2x): Shutterstock

Tiskněte levně a přitom ekologicky. Jak na to?

Tisk dokumentů pro osobní či pracovní potřebu je dnes běžnou součástí našich životů. Tiskneme záruční listy, které stále častější dostáváme elektronicky v e-mailu potvrzujícím objednávku. V práci pak nejrůznější podklady a smlouvy. Když se nad tím množstvím papíru zamyslíte, zjistíte, že to je pořádná kopa. Hromada, kterou denně chrlí miliony tiskáren po celém světě a tvoří tak zátěž pro životní prostředí.

Někteří jednotlivci a firmy si to ale uvědomují. Snaží se tisknout méně a když už je papírový dokument potřeba, využívají pro jeho získání ekonomické tiskárny a kopírky. Dobře totiž vědí, že čím bedlivěji budou v tomto ohledu chránit životní prostředí, tím více sami ušetří.

Ekologie při tisku na prvním místě

„Naše mašinky tisknou ekologicky“ hlásá většina moderních výrobců tiskáren. Aby také ne. Do jisté míry je to konkurenční výhoda. Zákazníci na ni slyší stále častěji. Pozor však na skutečnost. Mnohdy může jít jen o obchodní taktiku, jak vás nalákat. Buďte tedy obezřetní a chtějte při výběru tiskárny maximum informací.

ekonomicky-a-ekologicky-tisk Zamyslete se před koupí tiskárny nad tím, kolik odpadu jejím používáním vyprodukujete. Nejde přitom jenom o papír, ale i o výměnu tonerů. U laserových tiskáren totiž většinou měníte celý toner, včetně zobrazovacího válce, který však často není potřeba vyhodit – lze jej použít opakovaně. To jde u tiskáren, které umožňují vyměnit nádobku s tonerem separátně od zobrazovacího válce.

Dívejte se také na množství spotřebované energie. Tiskárny totiž umějí být pěkní žrouti. Energetickou náročnost se vyplatí sledovat především ve firmách, kde je tiskárna v provozu prakticky celý den a na noc se často nevypíná, ale pouze přepíná do úsporného módu. Moderní tiskárny jsou však chytré a dokážou se do tohoto ekonomického stavu dostat samy i během dne. V případě, že je nepoužíváte, automaticky šetří spotřebu energie.

Úsporný tisk snadno a rychle

Tiskněte ekonomicky! Je to snadné. Pro začátek bohatě postačí, když se zamyslíte, jestli dokument, který právě hodláte poslat do tisku, musíte skutečně mít vytištěný. Vsadíme se, že dobrých 50 % papíru ušetříte jen díky této jednoduché úvaze.

O tom, že se tento přístup stává celosvětovým trendem, svědčí snaha vybraných firem provozovat zcela bezpapírovou kancelář. Pomáhá jim v tom DMS – systém pro správu a oběh elektronických dokumentů. K tomu, aby však bylo spotřeběpapíru do tiskáren při běžné práci učiněno za dost, nás čeká ještě dlouhá cesta. Vidině bezpapírové kanceláře háže klacky pod nohy dokonce i legislativa, která firmám ukládá uchovávat účetní a právní dokumenty vytištěné.

Uspořit náklady však zvládnete i v případě, že zkrátka tisknout musíte. Řeč je o redukci nákladů na spotřební materiál díky kompatibilním náplním do tiskáren. Dnes již mají tyto alternativní cartridge a tonery podobnou nebo úplně stejnou výtěžnost jako originály, jen stojí zlomek ceny. Řada tiskáren navíc zvládá tisk v ekonomickém režimu, kdy je na úkor kvality tisku použito menší množství barvy. Svou troškou do mlýna pak můžete přispět i vy sami tím, že budete používat recyklovaný papír, oboustranný tisk nebo se snažit tisknout více stránek na jeden list papíru.

TIP: Chcete s možnostmi ekonomického a ekologického tisku poradit? Obraťte se na specialisty z firmy Miroluk a zavítejte do jejich prodejny náplní do tiskáren v Praze. Rádi pro vás najdou to nejúspornější řešení.


Veletrh vzdělávání Schola Pragensis začíná ve čtvrtek, startuje i nový web Praha Školská

Včera ve 21:24

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne již tento čtvrtek 26. listopadu v 10 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na...

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

24. listopadu 2020 v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

24. listopadu 2020 v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

23. listopadu 2020 v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Ve školách a školkách v Praze 7 na děti čeká nové vybavení

23. listopadu 2020 ve 13:30

Děti v celé republice se pomalu začínají vracet do škol. Na ty v Praze 7 čeká překvapení v podobě nového vybavení, didaktických pomůcek, elektroniky, her, knížek a mnoha dalšího. 

Žádné drama na trhu nemovitostí se zatím nekoná. Jaký je aktuální vývoj za času pandemie?

23. listopadu 2020 v 06:30

Možná mnozí z nás očekávali přinejmenším stagnaci nebo spíše pokles cen na trhu nemovitostí v souvislosti s jarní vlnou epidemie coronaviru. Nic takové se však zatím nekoná. Samozřejmě lze najít výjimky nebo odlišný trend regionálně/lokálně či pro daný typ...

Před kostelem sv. Václava v Praze 5 je vánoční stromeček

22. listopadu 2020 ve 12:13

V pátek 20. listopadu byl před kostel usazen smrk ztepilý, vysoký 12,5 metru.

Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Další články
Nahoru