
Tisíce lidí se dostanou do exekuce, protože je doběhne systém doručení pošty fikcí
10. května 2022 08:42
Nepřevzít poštu je možné z různých důvodů, stačí mít jenom špatně označenou schránku. Nejhorší jsou potom případy stěhování, změny jména nebo adresa odlišná od místa trvalého pobytu. K nedorozumění může dojít snadno, ale vždy je dobré mít své záležitosti pod kontrolou, abyste se později nedostali kvůli doručování fikcí do problémů.
Nevyzvednutí poštovních psaní a nereagování na výzvy se vám totiž může vymstít. V Česku funguje systém fikce doručení, kdy je zásilka považována za doručenou – tím se potom dostává do exekucí mnoho lidí jenom kvůli banálním záležitostem jako jsou nezaplacené pokuty nebo dluh za komunální odpad.
Počet exekucí se snížil, ale přibývá počet řízení
V Česku loni oproti předloňsku ubylo lidí v exekuci, exekučních řízení bylo ale o něco víc. Exekuci mělo minulý rok 698 000 lidí, tedy o 21 500 méně než v roce 2020. Exekucí naopak mírně přibylo, celkem se vedlo 4,43 milionu řízení.
Průměrnému dlužníkovi bylo 45,8 roku a měl přes šest exekucí. Průměrná vymáhaná suma činila 483 000 korun, proti předloňsku se tak zvedla téměř o 53 000 korun. Exekucí bylo zatíženo loni 1 574 dětí, předloni 2 283. Celkem 66 144 dlužníků s exekučním řízením bylo víc než 65 let. V roce 2020 mělo exekuci 67 264 seniorek a seniorů.
Loni exekutoři začali řešit 4 200 případů kvůli neplacení výživného, z nich 3 800 se týkalo alimentů na děti. Zabavili 1300 řidičských průkazů. Nejvíc zadlužených s exekucí na počet obyvatel je podle údajů Exekutorské komory v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. Naopak nejmenší je podíl na Vysočině a ve Zlínském a Pardubickém kraji.
Datová schránka
Řešení jak se ochránit před exekucí je přitom jednoduché. Stačí mít pod kontrolou svou poštu, aby případné varování před zahájením řízení bylo možné řešit dohodou s věřitelem.
Většinou je totiž pro obě strany lepší předcházet radikálnímu řešení, které není výhodné pro nikoho. Když dluh začne růst o úroky a odměnu exekutora, většinou se částka šplhá na mnohonásobek původní pohledávky. Ideální je zřízení osobní datové schránky, která vám pomůže mít komunikaci s úřady i dalšími institucemi pod kontrolou.
„Od 1. ledna 2022 mají majitelé datových schránek právo komunikovat s právnickými osobami jako jsou banky, pojišťovny, telefonní operátoři prostřednictvím datové schránky. Nicméně komunikace s úřady takto funguje dlouhodobě, a proto jde o ideální způsob, jak se vyhnout exekuci v důsledku drobných dluhů, jako jsou například poplatky za komunální odpad,“ řekl Roman Vrba.
V současnosti je počet zřízených schránek 1,555 milionu, zásadní podle Vrby je přitom nárůst počtu občanů, kteří si datovky zřizují dobrovolně. Vzhledem k tomu, jak rychle se rozvíjí nabídka služeb, které lze přes datovku vyřídit, už nyní je jasné, že počet uživatelů datových schránek bude dále růst.