Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Tipy pro řidiče pro bezpečnou jízdu autem v zimě
DopravaKomerční sdělení
Ilustrační foto (2x): Adobe Stock

Tipy pro řidiče pro bezpečnou jízdu autem v zimě

Pokud nepatříte mezi zkušené řidiče, zimní období může na silnicích představovat velkou výzvu. Přinášíme vám několik základních tipů, díky kterým zvýšíte bezpečnost na vozovkách i v chladných měsících.

Kontrola před jízdou

S příchodem zimní sezóny je důležité auto pečlivě zkontrolovat. Nízké teploty mohou ovlivnit stav provozních kapalin. Nezbytností je nemrznoucí směs do ostřikovačů, ale zkontrolovat byste měli i chladící kapalinu a motorový olej. Ty v dnešní době odolávají i nízkým teplotám, přesto se však ujistěte, že jich je v nádržkách dostatek.

Stav baterie

Jednou z věcí, která v zimě dostává zabrat, je autobaterie. Spotřeba elektrické energie v zimě přirozeně stoupá – více topíme, vyhříváme okna či sedačky. To může být problémem zejména u starších vozidel, během let totiž kapacita baterie klesá. Je proto dobré zjistit, v jakém je stavu ta vaše. Předejdete tak nepříjemnému překvapení, kdy v zimě jednou nenastartujete.

Přečtěte si také: Máte potíže se startováním auta v zimě? Toto jsou možné příčiny

Tlak v pneumatikách

Kontrola tlaku v pneumatikách je důležitá po celý rok. Ovšem s příchodem zimy je ještě důležitější – s klesající venkovní teplotou totiž klesá i tlak v pneumatikách. Zhoršují se jízdní vlastnosti a gumy se rychleji opotřebovávají. Samozřejmostí by mělo být před každou sezónou zkontrolovat také hloubku dezénu. Minimální hodnota pro zimní pneumatiky je 4 milimetry.

Základní zimní výbava

Nezbytností je škrabka na okno. Praktické jsou škrabky kombinované se smetáčkem, ten budete potřebovat pro odstranění vrstvy sněhu z auta. Vhod může přijít i rozmrazovač zámků. Pokud jezdíte hlavně po městě, tyto věci patří mezi základní výbavu, která by v žádném autě neměla chybět. Jestli vyrážíte do hor, je třeba přidat i několik dalších věcí. Jednou z těch nejdůležitějších jsou sněhové řetězy. Chybět by vám nemělo ani tažné lano.

skrabka

Tip: Můžete také vyměnit textilní rohože za gumové. Snáze interiér zbavíte nečistot, navíc jsou praktičtější. Najdou totiž využití i jako podložka pro případ, že potřebujete ve sněhu nasadit řetězy nebo řešíte defekt kola.

Co dělat na zledovatělé vozovce

Nabízí se pár dalších tipů, které vám pomohou bezpečně dojet do cíle i v zimě:

  • Udržujte větší rozestupy mezi vozidly – ideálně alespoň osmkrát větší než běžně.

  • Jízda by měla být co nejplynulejší – vyhněte se prudkému brzdění a na zatáčení si nechte dostatek času, nespěchejte.

  • Používání bezpečnostních pásů by mělo být samozřejmostí – v zimě je důležité myslet hlavně na děti. Než je usadíte do autosedačky, sundejte jim bundu. Tlustá vrstva oblečení snižuje účinnost pásů.

S dodržováním těchto základních pravidel zvládnete bezpečně řídit i v zimě. Kontrola vozidla a zodpovědný přístup jsou základními předpoklady pro to, abyste po zimě nemuseli nechat auto odvézt na vrakoviště.


Autor: TZ, red

V březnu začne druhá etapa opravy tubusu metra B

Včera v 09:31

V pondělí 4. března budou zahájeny práce na druhé etapě opravy tubusu metra Rajská zahrada. Předpokládané ukončení těchto prací je do konce června.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Další články
Nahoru