dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Tipy na výlet: pražské naučné stezky vám přiblíží přírodu města
V Prokopském údolí se zastavte u malebného jezírka. Foto: Jindřich Dvořák

Tipy na výlet: pražské naučné stezky vám přiblíží přírodu města

Pokud chcete vyrazit do rychle se měnící jarní přírody a nemáte možnost či čas vydat se za hranice Prahy, nemusíte zoufat. V metropoli existuje řada naučných stezek, na které si navíc můžete díky nenáročnému terénu troufnout, i když zrovna nejste chodec par excelence.

Prokopské údolí – Butovické hradiště

Jedna z nejznámějších naučných stezek v Praze vede Prokopským údolím na jihozápadním okraji Prahy. Seznámí vás s jedinečnou geologickou lokalitou. Tříkilometrová stezka nemá vlastní značení, vede převážně po žluté značce. Cesta je nenáročná, i když počítejte s převýšením u hřebenu Butovického hradiště. Pokud nejste vyloženě indisponováni, kopeček zvládnete. 

Trasa začíná v Praze – Butovicích na křižovatce ulic Novoveská a Pod Vavřincem. Sem se nejlépe dostanete asi kilometrovou vycházkou po zelené turistické značce od stanice metra B Jinonice. Naučná stezka má šest zastávek. Jmenují se Lom „Kační“, Kovářovic mez, Hradiště, Vyhlídka na Hemrovy skály, Nad koupalištěm a Vyhlídka na Dalejský háj. 

Z informačních panelů se dozvíte spoustu zajímavostí. Stanete se z vás znalci zkamenělin, lesních systémů, archeologických nálezů, mořské sopečné činnosti, krasových jeskyň, ale také řady živočichů a rostlin.

Řeporyje – Hlubočepy

Do Prokopského údolí vede jiná, o trochu delší naučná stezka, která spojuje Řeporyje a Hlubočepy. Výlet začíná na Řeporyjském náměstí, u zastávky MHD ve směru do Stodůlek a po pěti kilometrech končí u železniční zastávky Praha – Hlubočepy. 

Během přibližně dvouhodinové vycházky zdoláte jen několik mírných převýšení. Nemusíte se bát žádného bloudění, stezka je značena zelenobílými značkami. Vede po kamenitých cestách a pěšinách, v Prokopském údolí vystřídá povrch na cestách asfalt. Díky spoustě laviček si můžete kdykoli odpočinout a kochat se zdejší přírodou. 

Na celkem šestnácti informačních panelech se dozvíte o pozůstatcích rozsáhlé lomové činnosti, které pak začnete objevovat při pohledu na nevšední záhyby skal. Dozvíte se také spoustu zajímavostí o zdejších paleontologických nálezech, opuštěném lomu Mušlovka. Absolvujete stručnou exkurzi do historie Řeporyjí a oceníte i praktické pokyny pro sběr zkamenělin. 

Pokud přeceníte své síly a pětikilometrovou trasu nezvládnete, můžete výlet přibližně v jeho polovině ukončit u železniční zastávky Praha-Holyně. Během trasy se lze napojit na již popsanou stezku Prokopské údolí – Butovické hradiště.

Klánovický les

Celý den si vyšetřete na návštěvu naučné stezky Klánovický les. Vynaloženého času nebudete litovat, protože zdejší krajina je nádherná, ani se nechce věřit, že jste stále v Praze.

klanovicky-les-stezka-nahled Výchozím i konečným bodem téměř třináctikilometrové naučné stezky je železniční stanice Praha – Klánovice, která leží na trati do Kolína. Dostanete se sem buď zastávkovým vlakem z centra, nebo autobusem MHD.

Stezka se vyznačuje dobrým značením, prakticky nemůžete zabloudit. Na každém ze sedmnácti informačních panelů navíc máte k dispozici plánek cesty. Odbočky značí v terénu textové směrovky. Pokud si netroufnete na celou délku stezky, můžete si ji v několika bodech zkrátit. 

Z naučné stezky se dozvíte nejen bohatou historii Klánovického lesa, ale i okolních obcí. Chcete – li si odpočinout nebo třeba sníst svačinu, oceníte u některých informačních panelů lavičky a stolky.

Modřanská rokle

Nenáročnou a nepříliš dlouhou naučnou stezku najdete i na jihu Prahy. Vedle panelových domů sídliště se rozprostírá Modřanská rokle. Místem mezi městskými částmi Modřany a Libuš vede prakticky bez převýšení tří a půl kilometrová naučná stezka s vyasfaltovaným povrchem. Pro vstup použijte buď západní vstup poblíž zastávky MHD Písková nebo východní okraj v Libuši. 

Stezka sice není nijak značená, ale jelikož v rokli žádná jiná cesta nevede, nemůžete zabloudit. K odpočinku poslouží několik laviček. Informace o tamějších geologických zajímavostech, zvířatech i rostlinách získáte ze sedmi panelů. Dozvíte se, jak se do rokle a jejího potoka postupně vrací život, který utrpěl velkou ránu v osmdesátých letech minulého století při masivní výstavbě okolních sídlišť.

Housle

Pískovcovou rokli Housle najdete na severozápadním okraji Prahy v městské části Lysolaje. Na začátek naučné stezky se dostane po čtvrthodinové jízdě autobusem číslo 160, 355 a 359 od metra Dejvická. Vystupte na zastávce Žákovská a po pár krocích dojděte ke kapličce, kterou hned uvidíte.

Stezka měří jen něco málo přes kilometr, ale její návštěva se určitě vyplatí. Trasa vede nenáročným terénem, i když se musíte připravit na jedno výrazné, ale naštěstí krátké stoupání. Povedou vás zelenobílé značky, takže s orientací nenastanou problémy. Půjdete převážně po asfaltovém chodníku, ale i po lesních stezkách a pěšinách.

prirodni-pamatka-housle-nahled Z dvanácti informačních tabulí se seznámíte se zdejšími zvířaty i rostlinami a dozvíte se něco ochraně životního prostředí a o geologickém vývoji území. Dostanete i informace o zdravém životním stylu a podle návodu se můžete na místě i protáhnout.

Na vrchu Svatého kříže

Tato naučná stezka v centru Prahy vás seznámí s vrcholem Svatého kříže a sousedící Parukářkou, travnatým návrším uprostřed Žižkova. Na kilometrovém úseku se na třech zastávkách dozvíte informace o historii a současnosti vrchu Svatého kříže, z jehož temene se dočkáte krásného výhledu na centrum metropole. Stezka vede po asfaltovém chodníku. Její začátek je u známé hospůdky Parukářka, ale připojit se můžete kdekoli na rozhraní ulic Malešická a Na Parukářce.


Autor: Mojmír Kadeřábek
Další články
Nahoru