dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Tipy na pořádné letní osvěžení: Domácí limonáda z jedlé sody, nápoj Ládi Hrušky, káva z Vitakávy
Dodržování pitného režimu je v létě velmi důležité. Ilustrační foto: archiv

Tipy na pořádné letní osvěžení: Domácí limonáda z jedlé sody, nápoj Ládi Hrušky, káva z Vitakávy

V létě to chce pořádné osvěžení, takže je třeba vybírat i nápoje, kterými si zpříjemňujete den. Vedle čisté vody z kohoutku či vody ochucené citronem si můžete nachystat i čaje či „odvážnější“ limonády. Nebo si dát pivo.

Vyzkoušet můžete například čaje ze stromu života – jedlého stromu Moringa oleifera. Jedná se o rostlinu, která se pěstuje na Kanárských ostrovech – na Tenerife. Moringa nahradí multivitaminové a minerální doplňky. „Na léto je ideální udělat si čaj, nechat ho zchladnout a pít ho s citronem,“ říká Renata Steinmetzová z distribuční společnosti.

Doporučuje Moringu řezané listy – nařezané nahrubo. „Když je zalijete teplou vodou (maximálně 80 stupňů) a necháte 10–15 minut louhovat, připravíte si zdravý a chutný takzvaný Moringa čaj,“ říká.

Na rozdíl od některých čajů neobsahuje kofein a mohou si ho vychutnat i děti, senioři či lidé s vysokým krevním tlakem. 100% řezané listy Moringy mají víc vitamínů než pomeranče a mrkev, víc vápníku a bílkovin než mléko, víc draslíku než banány a víc železa než špenát.

Čaj se zázvorem a pomerančovou kůrou

Další čaj, který Steinmetzová doporučuje, je Moringa čaj Sonnensturm. Jsou v něm i rooibos, zázvor, brusinky, pomerančová kůra, květy měsíčku a přírodní aroma. Přibližně 3 lžíce je třeba zalít s 1 litrem 80 stupňů teplé vody (těsně před vařením). Doporučená doba louhování je nejméně 10 minut. A pak nechat vychladnout.

Tato směs umožňuje vytvářet izotonickou rovnováhu. Brusinky mají vysoký obsah anthokyanů. Požitek z bobulí by měl zabránit uhnízdění bakterií v ledvinách a močovém měchýři. Z Moringy se vyrábí též tablety, kapsle, káva, kokosový olej, sůl, kosmetika (například mýdlo, šampon, zubní pasta či sprchový gel) nebo granule pro zvířata.

Podle specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové je především důležité pít čaje bez sladidel. Ty doporučuje i dětem – neslazené čaje jsou zdravější a navíc i mnohem víc osvěží.

Okurková limonáda Ládi Hrušky

V létě osvěží i limonády. Třeba čím dál víc oblíbená okurková. Skvělý je třeba recept guru přes jídlo a pití Ládi Hrušky z televize Nova – 1,5 litru neperlivé (případně perlivé) vody, 1 salátová okurka, 2 polévkové lžíce medu či třtinového cukru, 2 limetky.

Hruškův postup je následující: salátovou okurku oloupete, nakrájíte na větší kostičky a ve větší nádobě rozmixujete do podoby pyré. Pak přidáte půl litru vody a necháte směs 10 až 15 minut vylouhovat v ledničce. Poté směs přelijete přes sítko do džbánu, přidáte šťávu ze dvou limetek a osladíte medem nebo třtinovým cukrem, a můžete podávat.

Osvěžující nápoj ze sody bicarbona

Rychlá a chutná je i domácí limonáda ze sody bicarbona. Do půllitrové sklenice stačí malá lžička sody bicarbona, lžička cukru nebo tabletka umělého sladidla, citron (případně lžička octa, může být i jablečný) a voda. A vše pořádně zamíchat, postačující je lžičkou ve sklenici, nebo „zakvrdlat“ v uzavřené lahvi.

Na dobrou limonádu si můžete v Praze dojít například do muzea Mineralia (Havlíčkova 3, u Masarykova nádraží), kde je – vedle obchodu a výstavy minerálů, exponátů z celého světa – i velmi malebná a cenově dostupná kavárna.

V nabídce tam mají dobré domácí limonády – kopřivovou, šípkovou, jeřabinovou, z konopí či z pampelišky. Jedna vyjde na 39 korun a na přání vám ji mohou dát neslazenou.

Zchladí vás ledová káva i pivo

V létě vás může osvěžit i poměrně jednoduchá ledová káva z Vitakávy. Bez mléka, nebo s mlékem. Do sklenice či láhve stačí dát lžičku či dvě instatní Vitakávy, lžičku cukru (případně umělé sladidlo), vodu, lze přidat kondenzované mléko (slazené, či neslazené, dle chuti). A pak stačí „zašejkrovat“ buď ve sklenici od Vitakávy, nebo v plastové uzavřené láhvi či v čemkoli uzavřeném.

V létě osvěží i podle mnohých nejlepší iontový nápoj na světě – pivo. Lékařka a senátorka Milada Emmerová již v minulosti pro Pražský patriot uvedla, že pivo obsahuje i důležité zdroje energie.

Nealkoholické pivo je podle ní dobré pro těhotné – může se pro ně stát jediným zdrojem energie, minerálů a tekutin. „Jeho chuťové vlastnosti, především hořká chuť, mohou přispět k likvidaci pocitů na zvracení a podobně,“ řekla. Takže – vybrat si může opravdu každý.


Autor: Anna Skálová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru