Dnes Úterý - oblacno 16°C
Zítra Středa - polojasno 16°C
Úterý 20. 4. 2021
Svátek má Marcela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Tipy na nezapomenutelnou zimní dovolenou
Francouzské měsrtečko Courchevel je vstupem do ski resortu Les Trois Vallées. Foto: archiv

Tipy na nezapomenutelnou zimní dovolenou

Zima se nezadržitelně blíží a s ní se opět nabízí otázka, kam se letos vydat za sněhem. Pokud jste se v tomto roce rozhodli prozkoumat vysokohorské masivy v zahraničí, přinášíme vám pět tipů na dokonalé zimní prázdniny ve vyhlášených evropských rezortech. Vyberou si mezi nimi hledači pohádkových scenérií, zamilované páry, rodiny s dětmi i milovníci zhýralého luxusu. 

Cortina D’Ampezzo – Itálie: Olympijský klenot nejenom pro lyžaře

Tento skvost italských Dolomit se právem ocitl na seznamu světového dědictví UNESCO. Cortinu, která bude v roce 2026 již podruhé hostit Zimní olympijské hry, každoročně navštěvují zástupy turistů z celého světa, kteří zde hledají buď sportovní vyžití nebo chtějí prostě uniknout z reality díky řadě volnočasových aktivit, které středisko nabízí. I z toho důvodu narůstá počet lidí ve městě během zimní sezóny minimálně desetinásobně! Hlavní promenádu Corsa Italia lemují luxusní obchůdky s oblečením a šperky, útulné kavárny a přívětivé restaurace. Mnozí turisté si zde proto vystačí třeba celý den bez toho, že by se ocitli na svahu. Na své si zde přijdou i milovníci luxusního ubytování – Cortina D’Ampezzo je totiž domovem mnoha pětihvězdičkových hotelů, mezi kterými pomyslně kralují třeba hotely Cristallo nebo Miramonti Majestic Grand Hotel, ve kterém pobýval James Bond během svého dobrodružství ve filmu Jen pro tvé oči. Cortina je oblíbenou zimní destinací nejen českých turistů, své zimní dovolené zde s oblibou trávili například Frank Sinatra, Ernest Hemingway nebo Audrey Hepburn.

Heiligenblut am Grossglockner – Rakousko: Romantika pod ledovcem

Na úpatí nejvyššího rakouského vrcholu se zastavil čas. To dojde každému milovníkovi zimních sportů, který vstoupí na území vysokohorské vesničky Heiligenblut, nad níž se tyčí právě přírodní dominanta Vysokých Taur – Grossglockner (3 798 m.n.m.). Dominantou usedlosti je gotický kostel svatého Vincence, v jehož útrobách byla ve 13. století uložena ampulka s krví Ježíše Krista. Oblast se tak na mnohá léta stala cílem poutníků z celé Evropy. Ve druhé polovině 20. století platí Heiligenblut za ráj sjezdového lyžování a freeridových terénů. Jen zde se můžete těšit na dechberoucí panoramatické výjevy při lyžování v nejvyšší nadmořské výšce v celém Rakousku. Zenová atmosféra ve vesnici je skutečným balzámem na duši, a proto se pobyt v některé z pitoreskních horských chat vyplatí především rodinám s dětmi, či zamilovaným párům, které spolu chtějí uniknout mimo civilizaci. „Ski resort Heiligenblut nepatří mezi ty největší, má ale své nepominutelné kouzlo. Nabízí přibližně 50 kilometrů sjezdovek, především červených, které jsou ale umístěny v unikátním terénu mezi mnoha třítisícovými vrcholy“ komentuje Jan Štádler, marketingový ředitel obchodní sítě Hervis, který zároveň upozorňuje na jedinečnou příležitost získat jednodenní skipas nejen na skvěle upravené svahy nejvyšší hory Rakouska, ale i do dalších 10 evropských rezortů. Veškeré informace naleznete zde. 
 

Hinterstoder – Rakousko: Dokonalé sjezdovky jen 4 hodiny od Prahy

hintersdoter Hinterstoder je jedním z těch měst, které jsou pro zimní lyžařskou dovolenou jak stvořené. Rodiště legendárního rakouského sjezdaře Hannese Trinkla, obklopené masivy hornourakouských Mrtvých hor, považuje mnoho Čechů za ideální pro víkendovou návštěvu. A vskutku, pokud se sem vydáte z Prahy, ocitnete se na sjezdovce za pouhé 4 hodiny. I přes to, že se jedná o skromný ski resort, návštěvnost zde bývá raketová, a pohybuje se v řádu tisíců návštěvníků. Převýšení sjezdovek často přesahuje hranici 1 200 m.n.m., a ačkoliv je tu nejvíce středně náročných červených tratí, dostatečný počet modrých poskytuje ideální příležitost začínajícím lyžařům, zatímco obzvláště strmé černé sjezdovky uspokojí milovníky adrenalinu – za zmínku stojí trať s obdivuhodným šedesátiprocentním sklonem, která je skvělým místem pro pořádání závodů v Super G a klasického i obřího slalomu.

Místní obyvatelé navíc moc dobře vědí, že turismus je zdrojem jejich obživy. Z toho důvodu se vstupem do Hinterstoderu dostáváte do maximálně přátelského prostředí s mnoha turistickými atrakcemi, jako jsou školy paraglidingu nebo noční běžkařské túry do horských chat rozesetých po okolí. To vše se odehrává v kulisách malebné rakouské vesničky uprostřed křišťálově čisté přírody, jejíž neposkvrněnost je důsledkem rakouského důrazu na ochranu klimatu a životního prostředí.

Saas-Fee – Švýcarsko: Vánoční idylka s Georgem Michaelem

saas-fee Při příjezdu do vysokohorského letoviska ve frankofonním kantonu Valais zaparkujete na odlehlém parkovišti a vydáte se po svých. Zimní středisko Saas-Fee patří totiž mezi ta švýcarská městečka, která nepovolují do svých ulic vjezd autem. Odměnou vám budou uzoučké uličky s veškerou občanskou vybaveností krčící se pod impozantními ledovcovými masivy, mezi nimiž vyniká především nejvyšší vrchol Švýcarska – ledovec Dom. Zdejší areál patří mezi vůbec nejvyhledávanější zimní destinace ve Švýcarských Alpách, čemuž odpovídá i široká škála atrakcí zábavního i kulturního vyžití. Poobědváte tu v nejvýše položené restauraci světa, po dni na sjezdovce se můžete pokochat krásami rozsáhlého komplexu ledovcových jeskyní. „Saas-Fee je oblíbenou destinací v zimě i v létě, a to díky ledovcům, na kterých se drží sněhová pokrývka po celý rok,“ vysvětluje Štádler, a dodává: „Mezi 100 kilometry převážně červených sjezdařských tratí jezdí nejvýše položená podzemní lanová dráha na světě, což je samo o sobě zážitkem.“

Překrásná příroda, pohlcující atmosféra a spousta míst k návštěvě – to vše je zárukou, že se během dovolené v Saas-Fee rozhodně nebudete nudit. A také důvodem, proč zrovna na tomto místě George Michael vzpomínal na své poslední Vánoce ve videoklipu k písni se stejným názvem. Na rozdíl od něj zde ale většina návštěvníků prožívá daleko šťastnější chvíle.

Courchevel – Francie: Zimní dovolená po boku hollywoodských hvězd

Pokud si za cíl své zimní dovolené zvolíte francouzský Courchevel, připravte se na plácnutí přes kapsu. Vstupem do ski resortu Les Trois Vallées se před vámi totiž otevírá brána nejrozsáhlejšího zimního střediska na světě s více než 600 kilometry sjezdových tras, které v dnešní době platí za synonymum luxusu, přepychu a požitkářství. V ulicích vysokohorské usedlosti se budete potkávat s členy královských rodin, ruskými oligarchy i světovými celebritami, které zde každoročně hledají odpočinek a únik před novináři. Courchevel je nejvýše položené místo ze 6 městeček, které spojují sjezdovky, běžkařské tratě, lanovky, vleky či trasy horských autobusů, a je oázou prominentů nadnárodního formátu.

Právě tady najdeme mnoho pětihvězdičkových a pro Francii specifických šestihvězdičkových hotelů (řečených paláců), téměř 10 michelinských restaurací s největší koncentrací počtu hvězdiček na jednom místě, či centrální bulvár s obchody přepychových značek. Dopravní dostupnost zajišťuje mezinárodní letiště mezi vrcholky Francouzských Alp, které je vybaveno jednou kraťoučkou ranvejí. Pilotovat sem ovšem mohou jen zkušení letci se speciálním oprávněním a výcvikem pro přistávání v extrémně hornatých terénech. Ne nadarmo bylo courchevelské letiště vyhlášeno jako sedmé nejnebezpečnější letiště na světě. Abyste se mezi světovými hvězdami neztratili, zde přinášíme pár tipů na trendy outfity.


Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

14. dubna 2021 v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Iniciativa Daruju Krev spouští novou aplikaci pro dárce

5. dubna 2021 v 07:53

K příležitosti Světového dne zdraví spustí iniciativa Daruju Krev novou verzi mobilní aplikace, s jejímž vývojem začal loni student David Stančík. Nová verze má zpříjemnit proces darování krve a motivovat stávající i nové dárce. 

Letiště Praha spouští službu Fly via Prague pro přestupující cestující

30. března 2021 v 07:24

Letiště Praha od prvního dubna spustí službu pro nový segment cestujících, kteří v Praze přestupují mezi na sobě nezávislými lety různých dopravců. Projekt Fly via Prague posílí potenciál pražského letiště jako přestupního bodu a přispěje k většímu komfortu i v době postupného obnovování leteckého...

Jana Jůzlová: Toulky Pojizeřím

22. března 2021 v 15:31

Jizera je s délkou 165 km devátou nejdelší řekou v České republice. Její tok prochází rozmanitými oblastmi, z nich některé jsou turisticky dobře známé (Jizerské hory, Český ráj), jiné méně navštěvované (Boleslavsko a Dolní Pojizeří), přesto však nabízejí pozoruhodné kulturní památky a...

Severní stezka – Českem od západu k východu. Nová kniha cestovatele Jana Hocka

22. března 2021 v 15:19

První ucelená trasa pro pěší i pro cyklisty postupuje napříč celou zemí.

Další články
Nahoru