Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Advent v Praze

Tipy na adventní trhy nejen v Česku

Svařák, řemeslné výrobky a bohatě nazdobené vánoční stromečky. To jsou jen některé z mála symbolů nejkrásnějšího období v roce – adventu. Každé město se přitom může pochlubit jedinečnými adventními trhy a právě cestování v karavanu nabízí skvělou možnost, jak je všechny procestovat najednou a dostat se tak do té pravé vánoční nálady.  

„Advent je pro půjčení obytného vozu skvělým obdobím. Ceny půjčovného jsou tou dobou většinou nejnižší v celém roce a zákazníci tak nemusí hledat a utrácet za ubytování klasického typu, které je naopak v tomto období velmi drahé. Díky obytce se také není potřeba omezovat jen na jednu destinaci. Naopak je možné projet několik měst a porovnat, kde mají ten nejlepší svařák a nejhezčí stromeček,“ dodává Lukáš Janoušek CEO společnosti Campiri. 

Praha

Zřejmě nejikoničtějšími trhy v Česku jsou ty v hlavním městě. Koná se jich tam hned několik a v minulých letech získaly řadu ocenění. Opakovaně se například umístily mezi TOP 5 světovými trhy a v roce 2016 dokonce získaly titul Nejlepší vánoční destinace od US News a Travel World. Ty největší jsou tradičně na Staroměstském náměstí, další se nacházejí – co by kamenem dohodil – i na nedalekém Václavském náměstí. 

Jestli preferujete spíše komornější atmosféru bez davů lidí, mohly by vás oslovit vánoční trhy na náměstí Míru nebo v Karlíně. Pokud vás procházení mezi stánky neláká, určitě nebudete zklamaní, ani když se vyrazíte jen tak toulat metropolí. Vánočně vyzdobená je v podstatě celá. Každá městská část má připravenou vlastní originální výzdobu a už od setmění je celé město zahalené ve svátečním hávu. 

Není žádným překvapením, že díky tolika lákadlům je adventní Praha oblíbeným cílem cestovatelů s obytnými vozy. Možností, kde nocovat, mají hned několik. V blízkosti centra je to třeba Parking Florenc Dolní nádraží.Metrem jste odtud na Václavském náměstí za 3 minuty. Parkoviště je navíc uzavřené a hlídané. Pokud byste ale nechtěli zajíždět do centra, je možné zůstat i na okraji města. Jednou z takových možností je Stellplatz Buliro Praha na západním okraji. Do centra se odsud dostanete MHD zhruba za 20 minut. Stellplatz nabízí celoročně 25 míst. Další možností může být třeba Stellplatz Praha u dálnice D8. 

Olomouc

Olomouc je jedno z nejkrásnějších měst v Česku a v době adventu to platí dvojnásob. Vánoce jsou tam cítit zkrátka na každém kroku. Trhy s bohatým kulturním a dětským programem se konají na Horním i Dolním náměstí a samozřejmě také na vánoční tržnici. Kromě toho se ale letos radnice rozhodla vrátit také k tradičnímu kluzišti. Svařák nebo trdelník tak budete moct vysportovat na čerstvém vzduchu za zvuku koled. Metropole Hané nabízí i další romantický zážitek. Na Tržnici se můžete nechat povozit na 15 metrů vysokém vyhlídkovém kole, ze kterého budete mít vánoční Olomouc jako na dlani. 

Najít parkovací místo pro obytný vůz není v Olomouci problém. Jednou z možností je třeba zcela nové stání pro karavany Pod Svatým Kopečkem. Otevřené je teprve dva měsíce a nabízí nádherný výhled. Za stání tam zaplatíte 250 Kč na den. Rozhodně však nenechávejte vůz přes noc u silnice. Pro obytňáky i karavany platí na území Olomouce i v jejím okolí v době od 22 do 6 hodin zákaz stání. 

Karlovy Vary

Komornější vánoční atmosféru nabízejí také lázeňská města na západě Čech, zejména pak Karlovy Vary. Naprostým středobodem tamního adventního dění je Mlýnská kolonáda, kde na vás kromě krásné výzdoby čekají také vánoční trhy,  kromě tradičních pochutin a teplých nápojů si tam můžete vychutnat i typickou teplou Becherovku. Pokud si chcete projít ty nejkrásnější místa, doporučujeme vánoční trasu od hotelu Thermal na Divadelní náměstí. Pokud ale budete chtít nohám ulevit, můžete využít vánoční autovláček nebo vánoční autobus. 

Parkovat je možné na stellplatzu Holoubek. Do centra se odsud dostanete autobusem nebo pěšky. Cesta trvá jen pár minut. K dispozici tam mají 22 stání s elektrickými přípojkami. Od 1. prosince je tu možné parkovat za 300 Kč na noc, platí se v recepci hotelu U Šimla. 

Vídeň

A pokud byste raději vyjeli načerpat vánoční náladu do zahraničí, určitě nebudete litovat, když zamíříte do Vídně. Tato historická metropole je zejména svou krásnou architekturou pro vánoční trhy nádhernou kulisou. Určitě byste neměli minout nejslavnější trhy u radnice. Jednou z největších atrakcí tamních trhů je také Herzelbaum neboli srdíčkový strom, u kterého se potkávají nejen zamilované páry. Romantická bude ale i projížďka na rozlehlém kluzišti. Nevšední podívanou pak nabízí náměstí Karlsplatz, které je v období adventu pokryté slámou a jsou tam k vidění také kozy nebo ovce. 

Nocovat doporučujeme ve Vídni (a v celém Rakousku) jedině na stellplatzech nebo v kempech. Spaní mimo ně je trestáno vysokými pokutami. Řada kempů i stellplatzů je v rakouské metropoli otevřena celoročně, a proto si můžete vybrat z bohaté nabídky. Jednou z možností je třeba Reisemobil – stellplatz Vídeň. 

Drážďany

Drážďany, hlavní město Saska a zároveň jedno z nejkouzelnějších měst ležících na Labi, je ideální lokalitou pro návštěvu vánočních trhů. Nabídka je tady totiž skutečně bohatá. Hlavním trhem je Striezelmarkt, který je zároveň nejstarší v celém Německu. Další jsou po celém městě. Pomoc se ve všech zorientovat by vám měla brožura (dostupná i v češtině), kterou dostanete ve stánku s informacemi na severozápadním rohu Altmarktu. Pro drážďanské trhy jsou charakteristické obří vánoční pyramidy. Vrcholem trhů je pak Stollenfest neboli Štolová slavnost. Ta má vždy organizovaný zábavný program a je na ní odhalena obří štola. 

V Drážďanech můžete s obytným vozem zaparkovat a přenocovat třeba v Kempu Dresden-Mockitz, od centra je asi jen 15 minut. Další možností jsou i tady stellplatzy. Jejich přehled najdete zde.


Autor: TZ, red

Nejkrásnější vánoční destinace světa? Podle amerického žebříku Praha

3. ledna 2024 ve 20:07

Česká metropole opět získala prvenství v americkém žebříčku nejkrásnějších vánočních míst na světě podle zpravodajského serveru U.S. News. Praha v něm předběhla evropské metropole Vídeň, Řím i Salcburk, lyžařský ráj Aspen nebo exotické Maledivy, které se umístily na...

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční na Smíchově

24. prosince 2023 v 10:52

Koncert se koná v kostele sv. Václava na Smíchově, na Náměstí 14. října.

Kostel Pražského Jezulátka: Česká mše vánoční

24. prosince 2023 v 09:03

V kostele Panny Marie Vítězné a Pražského Jezulátka uslyšíte 25. prosince Českou mši vánoční. Karmelitská 15, Praha 1.

Hlavním nádražím v Praze zněla Rybova mše, uctila oběti střelby

24. prosince 2023 ve 04:43

Hlavním nádražím v Praze v sobotu opět zněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. S ohledem na čtvrteční tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy hudebníci letos mimořádně zařadili také skladby Lacrimosa z Requiem Wolfganga Amadea Mozarta a Modlitba pro Martu, vypustili...

Praha 1 bude rozlévat rybí polévku

23. prosince 2023 v 18:21

Sváteční rozlévání rybí polévky na Štědrý den 24. prosince se uskuteční od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin na Václavském náměstí. Akci organizuje Praha 1, rozlévání se zúčastní starostka Terezie Radoměřská, místostarostka Kateřina Klasnová, místostarosta Tomáš Heres, radní Ivana Antalová a a...

Dnes: Rybí polévka u Edenu

23. prosince 2023 v 09:27

Dnes bude Praha 10 před nákupním centrem Eden od 11:00 servírovat rybí polévku do poslední porce.

Petřínská půlnoční

23. prosince 2023 v 09:11

Půlnoční mše v kostele sv. Vavřince na Petříně 24. prosince ve 24 hodin.

Praha 18: Na Štědrý den pro Betlémské světlo

23. prosince 2023 v 07:50

Na Štědrý den budou od 10 do 14 hodin rozdávat skauti ze střediska Athabaska u Úřadu městské části Praha 18 Betlémské světlo.

Štědrý večer na Chodově: Osamělí lidé oslaví Vánoce ve Westfield Chodov

23. prosince 2023 v 05:06

Na Štědrý den v poledne uzavře Westfield Chodov své brány zákazníkům. Chodby obchodního centra se následně promění ve slavnostní společenskou místnost, ve které proběhne už šestý ročník charitativní akce Štědrý večer na Chodově. Ke štědrovečerní tabuli zde usednou lidé, kteří by jinak strávili...

Jarmark v Panské

21. prosince 2023 v 10:35

Tradiční jarmark ve čtvrtek 22. prosince od 10 hodin na půdě SPŠST v Panské.

Praha 1 zve na rybí polévku

20. prosince 2023 ve 21:47

Zástupci Prahy 1 budou v neděli 24. prosince na dvou místech v historickém centru rozdávat kolemjdoucím rybí polévku. Od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin v horní části Václavského náměstí na trzích.

Další články
Nahoru