Dnes Čtvrtek - oblacno 9°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

Tipy, jak ušetřit nějakou tu kačku za energie

Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze ušetřit za energie. Jsou mezi nimi známé zásady, ale i postupy, které nás třeba nenapadnou, a přitom lze díky nim snížit náklady za energie. 

Při odchodu z místnosti zhasněte
Základním pravidlem by mělo být, že nebudete svítit tam, kde nemusíte, a při odchodu z místnosti vždy zhasnete. Víte, ale že zhasnout osvětlení můžete na dálku třeba mobilem? Umí to inteligentní žárovky. Ty jsou přitom úsporné už samy o sobě. Technologie LED je o 75 % úspornější než u klasických žárovek a současně mají LED žárovky 25krát delší životnost. Další desítky procent energie pak ušetří jejich chytré funkce. Například funkce stmívání umožňuje nastavit přesně tu úroveň osvětlení, jakou zrovna člověk potřebuje nebo jaká mu vyhovuje.

Štítky pomohou
Nemusíte hned vyměnit všechny spotřebiče, ale stačí, když při výběru toho nového vezmete v úvahu energetickou třídu. Tu zjistíte na energetickém štítku, kde je účinnost spotřebiče znázorněna na stupnici A až G. Například chladnička s energetickou třídou B je o 45 % úspornější než třída D a o 25 % úspornější než třída C. To může za rok v penězích představovat více než tisícikorunu.

Odpojte, co nepoužíváte
Navykli jsme si nechávat domácí spotřebiče a elektroniku neustále zapojené do zásuvky. Zapnout televizi jen tlačítkem na dálkovém ovladači je sice pohodlné, ale víte, že i v takzvaném standby režimu stále spotřebovává elektrický proud? Sice malé množství, ale i to se počítá. To platí například i o nabíječce mobilního telefonu. Také tu bychom měli po ukončení nabíjení odpojit od zásuvky. Odpojením nepoužívaných spotřebičů může průměrná domácnost ročně ušetřit i několik tisíc korun.

Prát se musí, ale proč při tom neušetřit
Věděli jste, že praní prádla může představovat zhruba 7 % spotřeby elektrické energie domácnosti za rok? Moderní pračky jsou vysoce účinné i při nízkých teplotách. Běžně zašpiněné prádlo proto stačí prát jen na 30–40 °C a bez předpírky. Tím snížíte spotřebu elektřiny až o polovinu. Jinak pračku zapínejte, až když bude plná, při málo zaplněné pračce použijte režim poloviční náplně.

Hrát počítačové hry nás baví
Ale u výkonných herních počítačů se může ukazatel elektroměru otáčet závratnou rychlostí. Jak si zahrát a nezruinovat se? Kupte si efektivní napájecí zdroj s vyšší energetickou účinností, který poznáte podle označení „80 Plus Gold“. Navíc nemusí být zdroj tolik chlazen, proto se sníží i hlučnost počítače. Abyste ušetřili energii, lze také u novějších grafických karet přizpůsobit jejich výkon (snížit frekvenci) náročnosti hry.

Nezapomínejte na vodu
Ceny vodného a stočného sice rekordy netrhají, ale i tady se vyplatí dodržovat pár jednoduchých tipů, které sníží spotřebu. Rozhodně proto nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, ale v napuštěném dřezu či lavoru. K jeho oplachování použijte studenou vodu. Tekoucí vodu vypínejte i při čištění zubů nebo při holení. Spíše se sprchujte, než koupejte, a určitě se vyplatí pořídit si také úsporné sprchové hlavice. Pokud jde o zalévání zahrady, schraňujte pro tyto účely dešťovou vodu. 

Sušení prádla
Sušení prádla v sušičce je sice rychlejší a pohodlnější, ale také energeticky náročnější. Zkuste se vrátit ke klasickému sušáku a sušičku zapínat, jen pokud spěcháte.
 Autor: Hla

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se opět představí na Stavebním veletrhu

14. dubna 2024 v 18:57

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se již podruhé představí na Stavebním veletrhu a Festivalu architektury, který se letos uskuteční ve dnech 24.–27. dubna 2024 na brněnském výstavišti. Organizuje zde stavební hackathon na téma dostupné bydlení i diskuse s influencery, kteří se věnují rozdílným...

innogy pořádá setkání Klubu seniorů s energií

5. dubna 2024 ve 20:29

Společnost innogy pořádá pravidelné setkání Klubu seniorů s energií. „Vážíme si našich bývalých zaměstnanců, kteří v minulosti svoji pracovní dráhu spojili právě s innogy. Každoročně se s našimi seniory potkáváme v lokalitách po celé ČR, abychom s nimi a vedením firmy strávili příjemné chvíle, kdy...

Kariérní dny ČVUT spojí šest tisíc studentů se stovkou firem

5. dubna 2024 ve 12:31

Poptávka po absolventech informatických, elektrotechnických a strojírenských oborů ČVUT na trhu práce neustává. Fakulta strojní (FS) a Fakulta elektrotechnická (FEL) ČVUT v Praze vycházejí vstříc uspořádáním již třetího ročníku Kariérních dnů. Cílem akce, která se koná 9. a 10. dubna...

Podnikatelské fórum v H55

1. dubna 2024 v 06:57

Praze 14 letos končí platnost stávajícího strategického plánu rozvoje. Proto aktuálně připravuje nový, opět desetiletý plán, s názvem „Strategie udržitelného rozvoje 2025+“.

Velikonoce v Praze příjemně překvapily hoteliéry

31. března 2024 ve 20:54

V letošním roce se opět potvrdilo, že s příchodem velikonočních svátků startuje v České republice hlavní turistická sezóna. Jak ukazují aktuální data společnosti HotelTime Solutions, během Velikonoc budou ubytovací kapacity takřka vyprodané (prodáno je...

VIG Re uzavřela 15. rok působení s rekordními výsledky a položila základy pro budoucí růst

28. března 2024 v 06:15

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, hlásí za fiskální rok 2023 významný nárůst jak na straně příjmů, tak i na straně zisku. Rok 2023 také znamená první reporting VIG Re podle nového účetního standardu IFRS 17/9.

Retailový Oscar míří do Prahy. Ocenění za nejlepší prodejnu získala česká společnost Potten & Pannen – Staněk

25. března 2024 ve 21:08

Skvělým úspěchem se může pyšnit česká společnost s prémiovým kuchyňským vybavením Potten & Pannen – Staněk, která si z amerického Chicaga odnáší tu nejprestižnější cenu ve světové soutěži Global Innovation Awards (GIA). Mezinárodní porotu uchvátila svou unikátní prodejnou Atelier Potten &...

Další články
Nahoru