Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Tip z Divadla Na zábradlí: Zdeněk Adamec + Sebeobviňování
Foto: KIVA

Tip z Divadla Na zábradlí: Zdeněk Adamec + Sebeobviňování

Divadlo Na zábradlí uvede 26., 27. a 28. března blok repríz dvojinscenace textů Petera Handkeho Zdeněk Adamec + Sebeobviňování v režii Dušana D. Pařízka, který v současné době patří k nejvýznamnějším tvůrcům rakouského a německého divadla. Do konce sezony bude inscenace v Praze k vidění už pouze dvakrát – 30. a 31. května. 

Zdeněk Adamec, text držitele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho, pojednává o humpoleckém studentovi, jenž se v březnu roku 2003 na protest proti soudobé společenské situaci upálil před Národním muzeem v Praze. Inscenace Divadla Na zábradlí má dvě části – první se odehrává v Betlémské kapli a vychází z Handkeho dramatu Sebeobviňování, které se zaměřuje na osobnost autora a jeho kontroverzní politické postoje. Publikum si vychutná mimořádné herecké výkony Jiřího Černého a hostujícího německého herce Samuela Finziho. Následně se diváci společně přesouvají do Divadla Na zábradlí, kde je sledován příběh Zdeňka Adamce ve výtečném podání Stanislava Majera a Martina Pechláta.  

Inscenační tým tvoří kmenové osobnosti Divadla Na zábradlí i vzácní hosté – jako dramaturgové jsou pod inscenací podepsáni umělecká šéfka divadla Dora Viceníková a ředitel Petr Štědroň, který je zároveň autorem překladu textu Zdeněk Adamec. Se Zdeňkem Adamcem se po šesti letech vrací na českou scénu oceňovaný režisér Dušan David Pařízek. Již tradičně zde pak spolupracuje s kostýmní výtvarnicí Kamilou Polívkovou. V květnu zavítá Zdeněk Adamec na Moravu, a to na festivaly Divadelní Flóra Olomouc, Divadelní svět Brno a Dream Factory Ostrava.   

Inscenace Zdeněk Adamec + Sebeobviňování vznikla s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti a ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze a Pražským divadelním festivalem německého jazyka. 


Autor: Cen

Villa Pellé připravuje Mimikry, samostatnou výstavu Martina Salajky

Dnes v 09:08

Jeden z nejvýraznějších expresivních malířů současné české výtvarné scény Martin Salajka se představí od 24. srpna ve Ville Pellé ve své doposud nejobsáhlejší samostatné výstavě. Na výstavě s názvem Mimikry návštěvníky zaujmou obrazy plné barev, které jsou výjimečně výrazné i znepokojivé, ale...

Hudba na hradbách v srpnu

Včera v 07:45

Koncerty Prahy 2 pokračují v úterý 23. srpna, kdy uslyšíte skladby z repertoáru Michaela Jacksona ale i Karla Hašlera nebo Jaroslava Uhlíře.

Folimankou zněl folk

15. srpna 2022 v 16:50

Milovníci folkové muziky se sešli včera sešli na Folimance, aby si užili příjemný podvečer. V altánu na Folimance vystoupili Zuzana Lapčíková Trio, KRANZ acoustic a Petr Hanzlík a Domácí výroba.

Zábradlí vstoupí do nové sezony s finskými povídkami a bestsellerem o Juráčkovi

10. srpna 2022 ve 13:21

Divadlo Na zábradlí se připravuje na svou pětašedesátou sezonu. Uvede scénické provedení povídek finské autorky Rosy Liksom, dramatizaci bestselleru Dani Horákové O Pavlovi či Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase. 

Divadlo Viola slaví šedesátou sezonu, v září uvede vzpomínkový večer Téma Macháček

10. srpna 2022 v 08:12

Divadlo Viola v září vstoupí do 60. sezony. Součástí oslav bude několik speciálních programů, z nichž první se odehraje 25. září od 20 hodin pod názvem Téma Macháček.

Film Planeta Praha vstoupil do kin

7. srpna 2022 v 09:21

Nečekanou pestrost pražské přírody představí film Planeta Praha, který do českých kin vstoupil 4. srpna. Diváci ve filmu uvidí více než padesát živočišných a rostlinných druhů, které se perou o své místo v zástavbě hlavního města. Filmaři je sledovali celkem dva roky ve všech ročních obdobích....

V Prádelně je možné až do konce srpna vidět „Třináctku” Ladislava Hojného

6. srpna 2022 v 18:15

Ani o letních měsících není přerušen výstavní program Galerie Prádelna při Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Minulý týden v pátek se uskutečnila vernisáž výstavy kreseb akademického malíře Ladislava Hojného, kterou budou mít návštěvníci možnost zhlédnout až do konce srpna. Informoval...

Světová architektura v zahradě Rothmayerovy vily

4. srpna 2022 v 06:16

Muzeum města Prahy zve na mezinárodní výstavu Koláž v zahradě Rothmayerovy vily na téma Světová architektura. Letošním tématem chceme vzdát hold architektům Otto Rothmayerovi a slovinskému architektovi Jože Plečnikovi, kteří svojí prací ve 20. a 30. letech 20. století pro československou...

Kinobus bude hrát v parku u Chodovské tvrze

2. srpna 2022 ve 20:22

Praha 11 bude pořádat ve spolupráci s dopravním podnikem v parku u Chodovské tvrze od 22. do 25. srpna projekci čtyř filmů. Promítání začíná po setmění v cca 21:45 hodin, podle aktuálních podmínek. Vstup je zdarma.

Výstava: Soutěžní návrhy Památníku Ferdinanda Peroutky

1. srpna 2022 ve 22:25

Výstavu soutěžních návrhů na památník Ferdinanda Peroutky najdete v parku Portheimka v Praze 5.

Další články
Nahoru