Dnes Neděle - skorojasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Tip z Divadla Na zábradlí: Zdeněk Adamec + Sebeobviňování
Foto: KIVA

Tip z Divadla Na zábradlí: Zdeněk Adamec + Sebeobviňování

Divadlo Na zábradlí uvede 26., 27. a 28. března blok repríz dvojinscenace textů Petera Handkeho Zdeněk Adamec + Sebeobviňování v režii Dušana D. Pařízka, který v současné době patří k nejvýznamnějším tvůrcům rakouského a německého divadla. Do konce sezony bude inscenace v Praze k vidění už pouze dvakrát – 30. a 31. května. 

Zdeněk Adamec, text držitele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho, pojednává o humpoleckém studentovi, jenž se v březnu roku 2003 na protest proti soudobé společenské situaci upálil před Národním muzeem v Praze. Inscenace Divadla Na zábradlí má dvě části – první se odehrává v Betlémské kapli a vychází z Handkeho dramatu Sebeobviňování, které se zaměřuje na osobnost autora a jeho kontroverzní politické postoje. Publikum si vychutná mimořádné herecké výkony Jiřího Černého a hostujícího německého herce Samuela Finziho. Následně se diváci společně přesouvají do Divadla Na zábradlí, kde je sledován příběh Zdeňka Adamce ve výtečném podání Stanislava Majera a Martina Pechláta.  

Inscenační tým tvoří kmenové osobnosti Divadla Na zábradlí i vzácní hosté – jako dramaturgové jsou pod inscenací podepsáni umělecká šéfka divadla Dora Viceníková a ředitel Petr Štědroň, který je zároveň autorem překladu textu Zdeněk Adamec. Se Zdeňkem Adamcem se po šesti letech vrací na českou scénu oceňovaný režisér Dušan David Pařízek. Již tradičně zde pak spolupracuje s kostýmní výtvarnicí Kamilou Polívkovou. V květnu zavítá Zdeněk Adamec na Moravu, a to na festivaly Divadelní Flóra Olomouc, Divadelní svět Brno a Dream Factory Ostrava.   

Inscenace Zdeněk Adamec + Sebeobviňování vznikla s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti a ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze a Pražským divadelním festivalem německého jazyka. 


Autor: Cen

Koncert tradiční romské hudby

Včera v 06:26

Vrcholem festivalu Khamoro je série tří koncertů tradiční romské hudby. Během toho druhého se v holešovické La Fabrice představí hudební tělesa, které spojuje jedna charakteristika: na evropské scéně působí už nějaký ten pátek a jde o úspěšná zavedená jména.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Divadlo, taneční večery a program pro děti nabízí Letní scéna Harfa

26. května 2023 v 06:38

V pondělí 5. června odstartuje Letní scéna Harfa dvanáctou sezónu divadelní přehlídky, zakončí ji poslední prázdninový den. Unikátní střešní prostor Teras Harfa s divadelní scénou pod širým nebem nabízí divákům v letních měsících netradiční kulturní zážitek. V rámci prázdninových měsíců odehraje...

Tanec Praha uvede premiéru projektu Invisible Traces Yany Reutové

25. května 2023 v 09:42

Yana Reutova, choreografka, tanečnice a lektorka tance z Čornomorsku žije v Praze již druhým rokem. U Oděsy měla vlastní taneční studio a spoustu profesních aktivit. Kvůli válce musela všechno opustit. Teď intenzivně spolupracuje s českými umělci a stává se součástí místní umělecké...

Letní kino na zahradě Klubovny

24. května 2023 v 07:41

Jedním z finančně podporovaných projektů radnice Prahy 6 je promítání letního kina. V Klubovně dnes můžete vidět film Falcon Lake. Začíná se ve 20:45 hodin, vstup 100 korun.

Prohlídku Čapkovy vily začne v Praze 10 kulturní léto

24. května 2023 v 07:32

Následující dny budou v Praze 10 patřit kultuře. Dnes a zítra se uskuteční divadelní prohlídky Čapkovy vily a 8. června odstartuje třítýdenní Letní scéna Prahy 10, na které se představí všechny místní divadelní soubory.

Výsledky soutěže FILMOVÉ NADACE a Cena prezidenta MFF Karlovy Vary pro Danielu Kolářovou

23. května 2023 v 07:22

O podporu se v aktuálním kole scenáristické soutěže FILMOVÉ NADACE ucházelo celkem 111 scénářů od 119 žadatelů. Autoři se v soutěži tematicky zaměřili na dramata všeho druhu (19) společně s komediemi (19). Následovaly pohádky, rodinné filmy, sci-fi a fantasy (12) a thrillery a detektivky (9)....

Praha 1: Zvukomalebnost v kostele sv. Haštala

22. května 2023 v 19:17

Májový koncert Zvukomalebnost se koná v pondělí 29. května od 18 hodin v kostele sv. Haštala. Vstupné je dobrovolné.

Česko-španělské dialogy Zemlinského kvarteta s klavírním virtuosem Ferrandizem

22. května 2023 ve 12:39

Ve středu 31. května v 19:30 hodin proběhne v ústřední Městské knihovně druhý koncert letošní série 4plus, kterou pořádá Zemlinského kvarteto.

Další články
Nahoru