Dnes Čtvrtek - jasno 0°C
Zítra Pátek - zatazeno -2°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Tip na výstavu: Multimediální projekt o inovacích pro udržitelnou budoucnost
Výstava SDGs: Innovations for a Sustainable Future. Foto: Artemyak Anastasiiia

Tip na výstavu: Multimediální projekt o inovacích pro udržitelnou budoucnost

V Historické budově Národního muzea lze až do konce letošního roku navštívit výstavu s názvem SDGs: Innovations for a Sustainable Future. Klíčové elementy expozice, která má podtitul Velké problémy světa, ale i cesta k jejich nápravě z pohledu vědy, jsou udržitelnost jako klíčová výzva pro lidstvo a digitální grafika na obrazovkách mobilů a tabletů. Projekt Českých center vznikl ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR a Národním muzeem.  

Návštěvníkům jsou představeny cíle udržitelného rozvoje a to, jak právě věda a inovace přispívají k jejich naplňování. Výstava pracuje s nejmodernější technologií takzvané augmentované (rozšířené) reality.

Základem výstavy je celkem 17 různorodých grafických obrazců, které zastupují jednotlivé cíle udržitelného rozvoje, tedy globální výzvy, jako je klimatická změna, snaha o vymýcení chudoby, gendrová rovnost, ale i aktuální otázky jako cenově dostupná a čistá energie nebo férová práce. Jednotlivé obrazce, rozmístěné v prostoru výstavy, ožívají ve speciální aplikaci, která je zdarma ke stažení pro mobilní telefony a tablety. Díky ní mohou diváci objevovat jedinečné animace, zvukové efekty, ale i texty, které každé z témat vysvětlují právě z pohledu vědy a inovací.

Výstava vznikala již od začátku loňského roku 2021 a kromě odborníků z Českých center a Technologické agentury ČR se na ní podíleli novináři věnující se popularizaci vědy. Grafickou podobu projektu připravilo studio Fuksa Works, které se proslavilo řadou kampaní pro globální značky jako Nike, Facebook nebo Google. Aplikaci pro augmentovanou realitu naprogramovalo studio VR Musashi.

„Byla to skutečně komplexní práce a klíčové pro nás bylo najít rovnováhu mezi zajímavostí a hloubkou,“ řekl Tomáš Sacher, vedoucí projektů Českých center k předsednictví v Radě EU, v jejichž rámci výstava vznikla. „Propojuje interaktivní a hravou formou s obsahy, které by neměly urazit ani člověka, který se danou problematikou zabývá. To znamená – snažili jsme se v textech skutečně najít to podstatné a odkazovat na konkrétní vědecké projekty a výzkumné instituce,“ dodal s tím, že klíčovou otázkou bylo pro autory i to, jak si v dané problematice stojí nejen čeští vědci, ale i Evropa jako celek.

Projekt volně doplňuje již probíhající environmentální výstavu v Národním muzeu s názvem ZeMě, která návštěvníkům prakticky ukazuje, jak mohou sami přispět k ochraně životního prostředí.

„Výstava v sobě spojuje téma udržitelného rozvoje s využitím nejmodernějších technologií. Oblasti, které Národní muzeum považuje za klíčové pro naši budoucnost a intenzivně se jim věnuje. Jsem velice rád, že se společně podílíme i na tomto nevšedním projektu,“ sdělil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Spolupráce muzea a Českých center má podle něj dlouhodobý charakter.

Projekt vznikl u příležitosti českého předsednictví v Radě EU a představí se postupně v sedmnácti zahraničních destinacích. V červenci a září již proběhl ve Stockholmu a New Yorku.


Autor: puc

Nekompromisní plynutí času studentů DAMU

Včera v 09:16

Inscenační tým v čele s režisérem Romanem Poliakem uvede ryze autorskou tvorbu s netradičním názvem 57'12''. Pohybová inscenace se zaměřuje na tematiku času. Čas jako společný prvek nás všech, který se snažíme ovlivnit, ale nikdo neunikne jeho nekompromisnímu plynutí. Premiéra bude uvedena...

Play Havel. Online hra vás zavede do budovy zvláštního úřadu, vy rozhodnete co dál

Včera v 06:48

Divadlo X10 ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla spustilo online projekt Play Havel vycházející z dramat posledního československého a prvního českého prezidenta. Play Havel se odehrává v budově neznámého ale zcela jistě významného úřadu, kterou musí divák a hráč v jedné osobě proputovat, aby...

Akademie operního zpěvu divadla San Carlo v Neapoli vystoupí v Rudolfinu

6. prosince 2022 v 06:11

U příležitosti oslav stého výročí založení Italského kulturního institutu v Praze založeného v roce 1922 se 18. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční zvláštní pocta divadla San Carlo v Neapoli, které je jedním z největších symbolů italské kultury. 

Adventní koncert v Kostele sv. Václava na Zderaze

5. prosince 2022 v 09:51

Praha 2 zve milovníky hudby na pokračování cyklu Adventních koncertů v kostelích. Poslední koncert z cyklu Adventních koncertů proběhne ve čtvrtek 15. prosince od 18 hodin v Kostele sv. Václava na Zderaze.

Komorní koncert na Nuselské radnici

5. prosince 2022 v 08:00

V úterý 10. ledna pořádá Praha 4 na Nuselské radnici Komorní koncert. Vstupenky za 50 korun jsou od 5. prosince v prodeji.

Barva, fantazie a experiment dětí. Výstava na radnici

4. prosince 2022 v 18:07

V budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici se od 2. prosince do 1. ledna 2023 koná výstava žáků ZŠ Donovalská s názvem Barva, fantazie a experiment dětí.

Praha 14 zve na Adventní koncert

1. prosince 2022 v 17:16

Nasát vánoční atmosféru můžete v Galerii 14 ve středu 14. prosince od 18:30 hodin. Vystoupí soubor ArtHarmony. Vstup je volný.

Duchovní i světská hudba Antonia Vivaldiho v Rudolfinu

1. prosince 2022 v 16:10

Po úspěšném listopadovém provedení zelenkovského programu v prestižním bruselském kulturním centru Bozar se Collegium 1704 vrací na domovské pódium v Praze. Na koncertě 6. prosince zazní pod vedením dirigenta Václava Lukse Vivaldiho zhudebněný žalm Laudate Pueri a také jeho koncertní díla psaná...

Tip z Divadla Viola: Výstava Obrazy Markéty Mazancové

30. listopadu 2022 v 06:17

Předsálí Divadla Viola v centru Prahy je nejen příjemným místem k posezení, ale především dějištěm pravidelných výstav děl renomovaných umělců. Od 3. prosince do začátku nového roku svou tvorbu na výstavě Obrazy představí Markéta Mazancová.

Praha 6: Vánoční koncert Filmové filharmonie

29. listopadu 2022 ve 12:18

Tradiční Vánoční koncert Národní technické knihovny a městské části Prahy 6 s tématikou filmových melodií v podání Komorního souboru Filmové filharmonie se koná ve čtvrtek 1. prosince od 17 hodin v Hale služeb NTK.

Začal prodej vstupenek na další ročník hudebního festivalu Pražské jaro

29. listopadu 2022 v 09:32

Na webu festival.cz se začaly prodávat vstupenky na Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2023. Lze si také objednat na telefonu +420 461 049 232 v pracovních dnech vždy od 10 do 18 hodin.

Další články
Nahoru