Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Tip na výstavu: Multimediální projekt o inovacích pro udržitelnou budoucnost
Výstava SDGs: Innovations for a Sustainable Future. Foto: Artemyak Anastasiiia

Tip na výstavu: Multimediální projekt o inovacích pro udržitelnou budoucnost

V Historické budově Národního muzea lze až do konce letošního roku navštívit výstavu s názvem SDGs: Innovations for a Sustainable Future. Klíčové elementy expozice, která má podtitul Velké problémy světa, ale i cesta k jejich nápravě z pohledu vědy, jsou udržitelnost jako klíčová výzva pro lidstvo a digitální grafika na obrazovkách mobilů a tabletů. Projekt Českých center vznikl ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR a Národním muzeem.  

Návštěvníkům jsou představeny cíle udržitelného rozvoje a to, jak právě věda a inovace přispívají k jejich naplňování. Výstava pracuje s nejmodernější technologií takzvané augmentované (rozšířené) reality.

Základem výstavy je celkem 17 různorodých grafických obrazců, které zastupují jednotlivé cíle udržitelného rozvoje, tedy globální výzvy, jako je klimatická změna, snaha o vymýcení chudoby, gendrová rovnost, ale i aktuální otázky jako cenově dostupná a čistá energie nebo férová práce. Jednotlivé obrazce, rozmístěné v prostoru výstavy, ožívají ve speciální aplikaci, která je zdarma ke stažení pro mobilní telefony a tablety. Díky ní mohou diváci objevovat jedinečné animace, zvukové efekty, ale i texty, které každé z témat vysvětlují právě z pohledu vědy a inovací.

Výstava vznikala již od začátku loňského roku 2021 a kromě odborníků z Českých center a Technologické agentury ČR se na ní podíleli novináři věnující se popularizaci vědy. Grafickou podobu projektu připravilo studio Fuksa Works, které se proslavilo řadou kampaní pro globální značky jako Nike, Facebook nebo Google. Aplikaci pro augmentovanou realitu naprogramovalo studio VR Musashi.

„Byla to skutečně komplexní práce a klíčové pro nás bylo najít rovnováhu mezi zajímavostí a hloubkou,“ řekl Tomáš Sacher, vedoucí projektů Českých center k předsednictví v Radě EU, v jejichž rámci výstava vznikla. „Propojuje interaktivní a hravou formou s obsahy, které by neměly urazit ani člověka, který se danou problematikou zabývá. To znamená – snažili jsme se v textech skutečně najít to podstatné a odkazovat na konkrétní vědecké projekty a výzkumné instituce,“ dodal s tím, že klíčovou otázkou bylo pro autory i to, jak si v dané problematice stojí nejen čeští vědci, ale i Evropa jako celek.

Projekt volně doplňuje již probíhající environmentální výstavu v Národním muzeu s názvem ZeMě, která návštěvníkům prakticky ukazuje, jak mohou sami přispět k ochraně životního prostředí.

„Výstava v sobě spojuje téma udržitelného rozvoje s využitím nejmodernějších technologií. Oblasti, které Národní muzeum považuje za klíčové pro naši budoucnost a intenzivně se jim věnuje. Jsem velice rád, že se společně podílíme i na tomto nevšedním projektu,“ sdělil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Spolupráce muzea a Českých center má podle něj dlouhodobý charakter.

Projekt vznikl u příležitosti českého předsednictví v Radě EU a představí se postupně v sedmnácti zahraničních destinacích. V červenci a září již proběhl ve Stockholmu a New Yorku.


Autor: puc

Praha 6 zná vítěze letošního ročníku soutěže AntiFet Fest, je jím film Dva světy

Dnes v 16:12

V divadle Semafor se uskutečnilo vyhlášení dalšího ročníku obvodního kola soutěže amatérských filmů žáků základních škol z Prahy 6.

Léto s živou hudbou 2024 v Praze 15

Dnes v 11:52

Pro všechny milovníky dobré hudby odstartuje ve čtvrtek 6. června v Pivovaru Hostivar Léto s živou hudbou 2024. Koncerty se budou konat pod širým nebem každý čtvrtek od 19 hodin za příznivého počasí.

Villa Pellé hostí díla ikony street artu, Španěla Aryze

Dnes v 06:07

Světově uznávaný malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod pseudonymem Aryz poprvé vystavuje v České republice. A vybral si bubenečskou Villu Pellé.

Červen ve Viole: Konec sezony s oblíbenými herci a herečkami a Cirkusovou pohádkou ke Dni dětí

Včera v 11:46

Divadlo Viola na Národní třídě se s letošní divadelní sezonou loučí reprízami úspěšných inscenací. Dříve, než dveře do zdejšího útulného hlediště uzavřou divadelní prázdniny, jsou diváci 5. června od 20 hodin zváni na úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm....

Orchestr Pražské konzervatoře hraje v Kyjích

22. května 2024 v 19:14

Komorní orchestr Pražské konzervatoře je tvořen třiceti studenty 2. a 3. ročníků školy oddělení smyčcových nástrojů. Vedle barokního a symfonického orchestru je jedním ze tří výstavních těles této významné instituce.

Prosecká zastaveníčka zvou na červnové koncerty

22. května 2024 v 16:38

Praha 9 zve na Prosecká zastaveníčka do Parku Přátelství. Koncerty se konají od května do září vždy v úterý, začínají v 18 hodin a jsou zdarma.

Skladby Antonína Dvořáka a Jana Hanuše zazní v kostele sv. Antonína

21. května 2024 ve 20:50

Ve čtvrtek 23. května večer od 19:30 hodin se můžete zaposlouchat do tónů skladeb Antonína Dvořáka nebo Jana Hanuše na Strossmayerově náměstí. Koncert je zdarma.

Tóny Vinohrad: Hudba a ladný pohyb v Gröbeho vile

21. května 2024 v 11:31

Ve středu 22. května poznáte, jak se i v komorním podání doplňuje úžasná hudba a ladný pohyb. Květnový koncert z cyklu Tóny Vinohrad nabízí program s názvem Do tance.

Mistři grafiky manýrismu ve Valdštejnské jízdárně

21. května 2024 v 10:44

Výstava Od Michelangela po Callota / Umění grafiky manýrismu návštěvníkům nabízí více než dvě stovky děl, grafiku, kresbu, malbu a umělecké řemeslo. Výstava je připravena ve spolupráci s francouzským Muzeem Louvre, je otevřena ve Valdštejnské jízdárně od 17. května do...

Atomic Gigolo zahrají na Vyšehradě

21. května 2024 v 06:56

První koncert letošní sezóny, za úplňku a s jedinečným vyšehradským výhledem ve čtvrtek 23. května. Vstupné dobrovolné, začíná se v 19 hodin.

Přednáška: Toyen, tajemná bytost

21. května 2024 ve 02:10

Dítě bez rodiny. Žena bez milostného vztahu. Chudobná umělkyně. Čtyři mýty, čtyři klišé, které malířka z velké části sama koncipovala.

Soutěž s innogy o vstupenky na koncerty Pražského jara

20. května 2024 v 07:31

Společnost innogy zve na koncerty Pražského jara do Fora Karlin a do Rudolfina. Spolupráce innogy a prestižního hudebního festivalu trvá od roku 1995.

Victoria Hanna a Omri Mor oživí dávné hebrejské písně

19. května 2024 ve 12:54

Výrazné osobnosti jeruzalémské scény, zpěvačka Victoria Hanna a klavírní virtuóz Omri Mor, se ponoří k pramenům levantské hudby. 

Dudes & Barbies gallery hostí Andyho Franka

19. května 2024 v 08:00

Výstava Andyho Franka se bude konat v prostorách Vnitroblocku od 24. května do 26 června. Již druhá autorova výstava v Praze bude největší v jeho dosavadní kariéře.

Další články
Nahoru