
Tip na výstavu: Multimediální projekt o inovacích pro udržitelnou budoucnost
29. října 2022 13:05
Návštěvníkům jsou představeny cíle udržitelného rozvoje a to, jak právě věda a inovace přispívají k jejich naplňování. Výstava pracuje s nejmodernější technologií takzvané augmentované (rozšířené) reality.
Základem výstavy je celkem 17 různorodých grafických obrazců, které zastupují jednotlivé cíle udržitelného rozvoje, tedy globální výzvy, jako je klimatická změna, snaha o vymýcení chudoby, gendrová rovnost, ale i aktuální otázky jako cenově dostupná a čistá energie nebo férová práce. Jednotlivé obrazce, rozmístěné v prostoru výstavy, ožívají ve speciální aplikaci, která je zdarma ke stažení pro mobilní telefony a tablety. Díky ní mohou diváci objevovat jedinečné animace, zvukové efekty, ale i texty, které každé z témat vysvětlují právě z pohledu vědy a inovací.
Výstava vznikala již od začátku loňského roku 2021 a kromě odborníků z Českých center a Technologické agentury ČR se na ní podíleli novináři věnující se popularizaci vědy. Grafickou podobu projektu připravilo studio Fuksa Works, které se proslavilo řadou kampaní pro globální značky jako Nike, Facebook nebo Google. Aplikaci pro augmentovanou realitu naprogramovalo studio VR Musashi.„Byla to skutečně komplexní práce a klíčové pro nás bylo najít rovnováhu mezi zajímavostí a hloubkou,“ řekl Tomáš Sacher, vedoucí projektů Českých center k předsednictví v Radě EU, v jejichž rámci výstava vznikla. „Propojuje interaktivní a hravou formou s obsahy, které by neměly urazit ani člověka, který se danou problematikou zabývá. To znamená – snažili jsme se v textech skutečně najít to podstatné a odkazovat na konkrétní vědecké projekty a výzkumné instituce,“ dodal s tím, že klíčovou otázkou bylo pro autory i to, jak si v dané problematice stojí nejen čeští vědci, ale i Evropa jako celek.
Projekt volně doplňuje již probíhající environmentální výstavu v Národním muzeu s názvem ZeMě, která návštěvníkům prakticky ukazuje, jak mohou sami přispět k ochraně životního prostředí.
„Výstava v sobě spojuje téma udržitelného rozvoje s využitím nejmodernějších technologií. Oblasti, které Národní muzeum považuje za klíčové pro naši budoucnost a intenzivně se jim věnuje. Jsem velice rád, že se společně podílíme i na tomto nevšedním projektu,“ sdělil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Spolupráce muzea a Českých center má podle něj dlouhodobý charakter.Projekt vznikl u příležitosti českého předsednictví v Radě EU a představí se postupně v sedmnácti zahraničních destinacích. V červenci a září již proběhl ve Stockholmu a New Yorku.