Dnes Sobota - jasno 21°C
Zítra Neděle - jasno 22°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Tip na výstavu: Multimediální projekt o inovacích pro udržitelnou budoucnost
Výstava SDGs: Innovations for a Sustainable Future. Foto: Artemyak Anastasiiia

Tip na výstavu: Multimediální projekt o inovacích pro udržitelnou budoucnost

V Historické budově Národního muzea lze až do konce letošního roku navštívit výstavu s názvem SDGs: Innovations for a Sustainable Future. Klíčové elementy expozice, která má podtitul Velké problémy světa, ale i cesta k jejich nápravě z pohledu vědy, jsou udržitelnost jako klíčová výzva pro lidstvo a digitální grafika na obrazovkách mobilů a tabletů. Projekt Českých center vznikl ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR a Národním muzeem.  

Návštěvníkům jsou představeny cíle udržitelného rozvoje a to, jak právě věda a inovace přispívají k jejich naplňování. Výstava pracuje s nejmodernější technologií takzvané augmentované (rozšířené) reality.

Základem výstavy je celkem 17 různorodých grafických obrazců, které zastupují jednotlivé cíle udržitelného rozvoje, tedy globální výzvy, jako je klimatická změna, snaha o vymýcení chudoby, gendrová rovnost, ale i aktuální otázky jako cenově dostupná a čistá energie nebo férová práce. Jednotlivé obrazce, rozmístěné v prostoru výstavy, ožívají ve speciální aplikaci, která je zdarma ke stažení pro mobilní telefony a tablety. Díky ní mohou diváci objevovat jedinečné animace, zvukové efekty, ale i texty, které každé z témat vysvětlují právě z pohledu vědy a inovací.

Výstava vznikala již od začátku loňského roku 2021 a kromě odborníků z Českých center a Technologické agentury ČR se na ní podíleli novináři věnující se popularizaci vědy. Grafickou podobu projektu připravilo studio Fuksa Works, které se proslavilo řadou kampaní pro globální značky jako Nike, Facebook nebo Google. Aplikaci pro augmentovanou realitu naprogramovalo studio VR Musashi.

„Byla to skutečně komplexní práce a klíčové pro nás bylo najít rovnováhu mezi zajímavostí a hloubkou,“ řekl Tomáš Sacher, vedoucí projektů Českých center k předsednictví v Radě EU, v jejichž rámci výstava vznikla. „Propojuje interaktivní a hravou formou s obsahy, které by neměly urazit ani člověka, který se danou problematikou zabývá. To znamená – snažili jsme se v textech skutečně najít to podstatné a odkazovat na konkrétní vědecké projekty a výzkumné instituce,“ dodal s tím, že klíčovou otázkou bylo pro autory i to, jak si v dané problematice stojí nejen čeští vědci, ale i Evropa jako celek.

Projekt volně doplňuje již probíhající environmentální výstavu v Národním muzeu s názvem ZeMě, která návštěvníkům prakticky ukazuje, jak mohou sami přispět k ochraně životního prostředí.

„Výstava v sobě spojuje téma udržitelného rozvoje s využitím nejmodernějších technologií. Oblasti, které Národní muzeum považuje za klíčové pro naši budoucnost a intenzivně se jim věnuje. Jsem velice rád, že se společně podílíme i na tomto nevšedním projektu,“ sdělil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Spolupráce muzea a Českých center má podle něj dlouhodobý charakter.

Projekt vznikl u příležitosti českého předsednictví v Radě EU a představí se postupně v sedmnácti zahraničních destinacích. V červenci a září již proběhl ve Stockholmu a New Yorku.


Autor: puc

Koncert tradiční romské hudby

Včera v 06:26

Vrcholem festivalu Khamoro je série tří koncertů tradiční romské hudby. Během toho druhého se v holešovické La Fabrice představí hudební tělesa, které spojuje jedna charakteristika: na evropské scéně působí už nějaký ten pátek a jde o úspěšná zavedená jména.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Divadlo, taneční večery a program pro děti nabízí Letní scéna Harfa

26. května 2023 v 06:38

V pondělí 5. června odstartuje Letní scéna Harfa dvanáctou sezónu divadelní přehlídky, zakončí ji poslední prázdninový den. Unikátní střešní prostor Teras Harfa s divadelní scénou pod širým nebem nabízí divákům v letních měsících netradiční kulturní zážitek. V rámci prázdninových měsíců odehraje...

Tanec Praha uvede premiéru projektu Invisible Traces Yany Reutové

25. května 2023 v 09:42

Yana Reutova, choreografka, tanečnice a lektorka tance z Čornomorsku žije v Praze již druhým rokem. U Oděsy měla vlastní taneční studio a spoustu profesních aktivit. Kvůli válce musela všechno opustit. Teď intenzivně spolupracuje s českými umělci a stává se součástí místní umělecké...

Letní kino na zahradě Klubovny

24. května 2023 v 07:41

Jedním z finančně podporovaných projektů radnice Prahy 6 je promítání letního kina. V Klubovně dnes můžete vidět film Falcon Lake. Začíná se ve 20:45 hodin, vstup 100 korun.

Prohlídku Čapkovy vily začne v Praze 10 kulturní léto

24. května 2023 v 07:32

Následující dny budou v Praze 10 patřit kultuře. Dnes a zítra se uskuteční divadelní prohlídky Čapkovy vily a 8. června odstartuje třítýdenní Letní scéna Prahy 10, na které se představí všechny místní divadelní soubory.

Výsledky soutěže FILMOVÉ NADACE a Cena prezidenta MFF Karlovy Vary pro Danielu Kolářovou

23. května 2023 v 07:22

O podporu se v aktuálním kole scenáristické soutěže FILMOVÉ NADACE ucházelo celkem 111 scénářů od 119 žadatelů. Autoři se v soutěži tematicky zaměřili na dramata všeho druhu (19) společně s komediemi (19). Následovaly pohádky, rodinné filmy, sci-fi a fantasy (12) a thrillery a detektivky (9)....

Praha 1: Zvukomalebnost v kostele sv. Haštala

22. května 2023 v 19:17

Májový koncert Zvukomalebnost se koná v pondělí 29. května od 18 hodin v kostele sv. Haštala. Vstupné je dobrovolné.

Česko-španělské dialogy Zemlinského kvarteta s klavírním virtuosem Ferrandizem

22. května 2023 ve 12:39

Ve středu 31. května v 19:30 hodin proběhne v ústřední Městské knihovně druhý koncert letošní série 4plus, kterou pořádá Zemlinského kvarteto.

Další články
Nahoru